Téma: Híradó este

_goldie_ 2012 okt. 30. - 11:07:01
(1953/2273)
"a gyártók a receptek folyamatos változtatásával kibújnak a chipsadó alól..Az eü minisztérium javaslata lehetetlenné tette volna a trükközést, de Matolcsy György minisztériumában lesöpörték az asztalról..ha minden érintett adózna, akár 8 milliárdos bevétele is lehetne az államnak csak ebbõl a szektorból..de szeptembertõl ez év augusztusáig azonban még 300 millió forint sem folyt be"
http://www.origo.hu/itthon/20121027-marad-a-kiskapukkal-teli-chipsadoszabalyozas.html

"tervek szerint elsõ lépésben 300 városi buszt gyártanának Gyõrben Volvo alvázon, Rába futómûvel, alumínium felépítménnyel"
http://www.blikk.hu/blikk_aktualis/sved-buszokat-gyartananak-gyorben-2117095
..na ez egy jó hír..hamár az ikarusz befejezte a röptét
_goldie_ 2012 okt. 30. - 10:51:39
(1952/2273)
http://www.blikk.hu/blikk_aktualis/fegyvert-adnak-a-tuzoltok-kezebe-2117011
..mit várnak még el egy tûzoltótól?
..mentenek épületbõl gépkocsiból (ha kell vízbõl vagy föld alól)
..egy csomó mindennel tudniuk kell bánni ahhoz hogy menthessenek a feszítõvágó eszközökkel létrával fecskendõvel légzõkészülékkel
..persze nyújtson elsõsegélyt a mentõ megérkezéséig
ez idáig rendben..és most fogjon fegyvert?
ki az a normálatlan aki ezt kitalálta?

"csak az újonnan belépõket érintik-e a változások?..lesz-e saját géppisztolya ..minden tûzoltónak?..hol fogják tárolni a fegyvereket?"
..nyilván mentéshez nem visznek fegyvert ez természetes
és fegyverszekrény lesz minden tûzoltóságon?
ugyan zárható fémszekrényekrõl van szó de ezen azért meglepõdtem
mert (kis túlzással ugyan) de ki-be járkálhat bárki a tûzoltóságokon
_goldie_ 2012 okt. 30. - 10:50:23
(1951/2273)
ez teljesen így van
_goldie_ 2012 okt. 30. - 10:49:41
(1950/2273)
pedig érthetõ voltál
olahmiki1959 2012 okt. 30. - 10:28:19
(1949/2273)
Természetesen tudom, hogy a magyarra gondoltál, már akkor tudtam, amikor válaszoltam neked, csak próbáltam úgy fogalmazni, hogy a magyar viszonyokra is stimmeljen az írás, és a végére, mint egy csattanót, írtam az amerikai választást, hogy annál nagyobb legyen a meglepi.
De hát, így próbáljon poénkodni az ember...
Ahhoz megfelelõ befogadóközönségre is szükség van, és én ezt mindig kihagyom a számításból...
vénasszonyok -nyara 2012 okt. 30. - 10:02:12
(1948/2273)
Félidõben korai lenne még tippelni.
Tények vannak:
-kommunistákat még egyszer a hatalom közelébe ereszteni vétek volna
-a Fidesz kellõképpen lejáratta magát
-a Milla egy új SZDSZ klón (elég az arcokat megtekinteni a rendezvényükön)
-a Jobbikot is sikerült a szegedicsanád-és põczeféléknek lejáratniuk, meg különben
is az emberek nyuszik és rettegnek a "szélsõségektõl"

Jelenleg a legvalószínûbb egy minimális Fidesz gyõzelem.
De két év alatt az elégedetlenség odáig fokozódhat, hogy
az új SZDSZ klón bepalizza a zembereket. Akkor pedig jaj ennek az országnak!
-csengõzoli-- 2012 okt. 30. - 07:35:47
(1947/2273)
A magyarra gondoltam,de remélem Obamaval kapcsolatban nem lesz igazad!
olahmiki1959 2012 okt. 30. - 05:37:01
(1946/2273)
"Te mit tippelsz a következõ választásra?"

Szerintem a nép nem fogja megbocsájtani a jelenlegi kormánynak a rengeteg melléfogást, a gazdasági problémák súlyosbodását, a szociális megszorító intézkedéseket, az egészségügy továbbra is megoldatlan gondjait, az államadósság lassú ütemû, de folyamatos növekedését, az ország nemzetközileg eléggé negatív megítélését, ezért ha csekély arányban is, de Mitt Romney fog gyõzni Obamával szemben.

Vagy te nem erre gondoltál?...
offtopic
mandulavirág 2012 okt. 30. - 01:47:18
(1945/2273)
Igen, Andrew Matthews említette, hogy a sportolók mindegyike gyakorol fejben is; például egy tornász vagy atléta egy gyakorlat elvégzése elõtt hosszasan ácsorog és "összpontosít"; gondolom, fejben még lejátssza, hogy mit is fog csinálni. Éppen azért, mert ez nagyon fontos, egyáltalán nem mindegy, hogy mivel töltjük meg a fejünket, amikor csak "nézünk ki a fejünkbõl", amikor bambulunk vagy agyalunk valamin. Mert egészen pontosan arrafelé fogjuk kormányozni az életünket, amit elõtte a fejünkben lejátszottunk. Afelé közelítünk, amire összpontosítunk. Ha olyasmire összpontosítunk, amit NEM akarunk, akkor is arrafelé megyünk, hiszen az agyunk csak azt érzékeli, amire gondolunk; és ha nem arra gondolunk, amerre tényleg menni akarunk, amit tényleg el akarunk érni, akkor az agy honnan tudná, hogy mi felé kéne a "kormányt fordítani"? Nagyon fontos, hogy tényleg azzal töltsük meg a fejünket, ami felé valóban igyekszünk; és nem azzal, amit el akarunk kerülni.
Egyébként szerintem egyáltalán nem könnyû olyan célt találni, amit valóban el akarok érni. Már vettem részt olyan elõadáson, ahol ilyesmirõl beszéltek, és kiadták feladatként, hogy akkor most mindenki írja le a céljait, amit el akar érni az elkövetkezõ napon, héten, hónapban, évben, öt évben. Szerintem semmit se csináltam meg abból, amiket leírtam. Maximum az egészen rövid távú céljaimat értem el, de talán még azokat sem. Mert egészen más vágyakat megfogalmazni, mint célokat kitûzni. Például ismerek egy nõt, aki folyton le akar fogyni. Nem kövér, csak molett, de állandóan a fogyókúrán jár az esze, erre gondol és mindig errõl beszél, mégse fogy le soha. Vagy mondjuk kitûzhetem magam elé célként, hogy minden nap egy órát futok/tornázok - egészen biztos, hogy nem fogom megcsinálni, legfeljebb vádlom érte magamat, hogy milyen lusta disznó vagyok, hogy még erre se vagyok képes. De mégse csinálom meg, akármilyen sokat is gondolok rá. És szerintem azért nem, mert nagyon sokszor, amikor "célokat tûzünk ki", valójában azt fogalmazzuk meg, ami szerintünk a külvilág elvárása felénk. Ezek pedig a számunkra csak vágyak maradnak: ennyit és annyit keresni, így és úgy kinézni, ezt és azt felmutatni, elérni, bebizonyítani, túlszárnyalni, legyõzni. Ez mind csak a külvilág elvárása, akár megfogalmazzák a számunkra, akár mi gondoljuk, hogy elvárják tõlünk. De hogy valójában mi a saját célunk.... arra szerintem nagyon nehéz rátalálni. Ha már megvan, akkor viszonylag könnyû figyelni rá. Addig meg majdnem tökmindegy, hogy mire összpontosítok, mert bármi is az, nem én vagyok, nem az én célomért küszködök, hanem valamiért, amit rámpakolt a külvilág.
Ami tényleg a miénk, arra könnyû figyelni. Erre nagyon jó példa a fejbeni gyakorlásod. Nem érezted kínnak és nem társult vádlással, önkínzással. Az általam említett fogyókúrára vagy rendszeres futásra való gondolás viszont tele van kárhoztatással. És a kárhoztatás, vádlás alól soha nincs felszabadulás. A saját célom viszont felszabadít akkor is, ha még egyáltalán nem értem el, csak tartok felé. Arra gondolni is jó, afelé tartani is jó, az igazán inspirál és miatta tényleg összeszedem magam. Sok ember számára például egy gyerek ilyen igazi célként tud mûködni. Ezért mutogatják szívesen a képét, ezért rendelnek szívesen alá neki sok mindent. Persze ez most csak egy példa arra, hogy az agy miképp áll rá a célirányos mûködésre. A fejbeni gyakorlás egy másik jó példa. Mindenesetre minden cél elõször a fejünkben van, és onnan áramlik ki a fizikai valóságba. Ha a külvilág ültet belénk egy célt (mint az Eredet c. filmben vagy abban a manipulációról szóló dokumentumfilmben, amit Joccer ajánlott, és ahol a PR szakma kialakulásáról volt szó, például hogy szoktatták rá a nõket a dohányzásra azzal, hogy az "felszabadítja" õket) - azt is elõször a fejünkbe ülteti el, és onnantól kezdve azt hisszük, hogy az a sajátunk. Nagyjából így lehet megkülönböztetni a kívülrõl importált célokat és a saját céljainkat egymástól, ahogy leírtam. A saját cél nem kárhoztat, hanem felszabadít, örömmel tölt el, felemel, segít abban, hogy megerõsödjünk és egyre jobb legyen az életünk. A vírusként ránktelepedett céloktól viszont olyan lesz az életünk, mint egy mocsár. Minél jobban alávetjük magunkat egy tõlünk idegen célnak, annál nehézkesebbek és nyomorultabbak leszünk. Na és hát persze arra akarok kilyukadni, hogy a politika semmi mást nem tesz, mint tõlünk idegen célokkal nyomorít meg. Erre jó, másra nem. Éppen ezért abban is biztos vagyok, hogy minden politikusnak nagyon nehéz az élete, óriási terheket cipel és szörnyen le van fáradva. Csak akkor könnyebbülne meg, ha önmagának találna ki saját célokat, és azokat igyekezne megvalósítani. A politikusok pont olyan nyomorult emberek, mint bárki más, aki tõle idegen célok rabszolgája.
Na, ez most pont nem nagyon volt válasz arra, mait írtál, de mindegy. Legalább volt benne politika. :)
-csengõzoli-- 2012 okt. 29. - 20:50:45
(1944/2273)
Te mit tippelsz a következõ választásra?
offtopic
vénasszonyok -nyara 2012 okt. 29. - 20:31:13
(1943/2273)
Szóval nem vagy kopasz.
olahmiki1959 2012 okt. 29. - 20:22:25
(1942/2273)
"én összecsukott szárnyakkal, fejjel lefelé lógva alszom."

Ezzel nincs semmi baj, csak a hajamba ne kapaszkodj bele, mert arra háklis vagyok.
offtopic
vénasszonyok -nyara 2012 okt. 29. - 18:51:57 Előzmény _goldie_
(1941/2273)
Sajnos nem találtam rám vonatkozó elemzést, mivel én összecsukott szárnyakkal, fejjel lefelé lógva alszom.
Elég csúf diszkriminációnak tartom, hogy az én alvási pozíciómat negligálták a kutatók. Meg vagyok bántva, nem is kicsit.
olahmiki1959 2012 okt. 29. - 18:20:50
(1940/2273)
"Tehát, ha valamit "csak" vizualizálunk, elképzelünk, attól is úgy változunk meg, mintha azt megtettük volna. Ezt a tanácsot nagyon érdemes olyan dolgokban megfogadni, amiknek a véghezvitele nehéz, kétséges, bizonytalan, sok buktatóval és kudarcélménnyel járhat."

Nekem erre van egy konkrét példám, ami most, hogy ezt olvastam tõled, eszembe jutott.
Én alapjában véve zenész vagyok, gitáros, és a dzsesszt szeretem a legjobban hallgatni is, játszani is.
Nem tudom, mennyire ismered a dzsesszt, a lényege az improvizáció, ami azt jelenti, hogy van egy dallam, harmóniakísérettel, adott stílusú ritmussal, és ezekre az alapokra a hangszerek egymás után rögtönöznek, tehát mindenki a tudásától, hangulatától, képzelõerejétõl, kreativitásától függõen, "megmutathatja", hogy mit tud, kvázi, nem leírt dolgokat játszik, hanem úgymond a "saját szavaival" fejezi ki magát a zene segítségével.
Ez a lényeg, tehát abszolút mértékben kinyílhatsz a hallgatóid elõtt, megmutathatod nekik a személyiségedben lévõ dolgokat, gondolataidat, rögtönzési készségedet, fantáziádat.
Ezt azért hozom fel, mert annak idején, amikor gitározni tanultam, és megpróbáltam dzsesszt játszani, jöttem rá, hogy nem könnyû.
Abban a pillanatban, éppen akkor és ott, gondolkodás nélkül, csak a kezedben, a zsigereidben meglévõ hangszertudást alkalmazni tudni, az piszok nehéz feladat.
Akadozva, töredezetten, egy egy motívumot eljátszva, és a következõre gondolva, nehézkes, bénázó, kissé szerencsétlenkedõ próbálkozás lett a dologból, és ez baromira zavart engem, mert természetesen, én is olyan könnyedén, és gördülékenyen szerettem volna játszani, mint a világ legjobbjai.
És akkor eszembe jutott, hogy az improvizáció olyan, mint amikor dúdolgatsz magadban valami kis dallamot, a hangulatodtól függõen.
Akkor és ott kitalálsz valami kis dallamot, kötöttség nélkül, gátlás nélkül, megfelelési kényszer nélkül, csak a magad örömére, ahol hibázhatsz, nincs követelmény veled szemben, nincs elvárás, tehát semmiféle akadály nem tornyosul elõtted.
És akkor elkezdtem csinálni azt a gyakorlatot, - ami egyébként azóta is a legjobb szórakozásomnak bizonyult, és ami miatt én soha nem unatkozom, olyankor sem, amikor orvosi rendelõben, vagy a postán, a csekk befizetésére várok, - hogy "fejben" improvizálok. Ismert dzsessz számokat játszok le fejben, és azokra rögtönzök, dallamokat találok ki, látom magam elõtt a gitár nyakát, és látom ahogy az ujjaim "futkároznak" rajta.
Nem vicc, többek között ennek köszönhetem, hogy megszûntek a gátlásaim, az akadozásom a gitáron, és ma már gördülékenyen, folyamatosan tudok játszani a hangszeren.
És ez annak köszönhetõ, hogy a természetes, napi gyakorlás mellett, a gitárt letéve, a gyakorlást fejben, a képzeletemben is folytattam.
Ez nagyon sokat segített.
Egyébként, amikor egymásnak írunk, akkor mi is improvizálunk, anélkül, hogy belegondolnánk.
Hiszen egymásnak felelgetve, egymás gondolataira reagálva, a saját szavainkkal mondjuk el a véleményünket.
offtopic
mandulavirág 2012 okt. 29. - 17:13:18
(1939/2273)
Na, Szegedi Csanád után itt egy újabb jobbikos agyvihar: http://mno.hu/ahirtvhirei/valasztas-vascsovel-tamadtak-az-egyik-jelolt-fiara-tiszavasvariban-1114181 "A támadót – aki egy közeli település jobbikos képviselõje – a rendõrség elõállította. A 62 éves tiszadadai férfit felfegyverkezve elkövetett garázdaság gyanúja miatt állították elõ." Nem azt mondom, hogy a jobbikosok bárkinél is rosszabbak; de sajnos õk se jobbak másoknál. Õk sem tudnak szebb jövõt teremteni, sajnos.
offtopic
mandulavirág 2012 okt. 29. - 17:08:21
(1938/2273)
"Én amikor még írtam scifi novellákat, amelyek meg is jelentek, akkoriban elég sokat jártam scifi klubokba, országos találkozókra, és ott láttam, hogy többek között milyen sok sérült ember kedveli ezt a mûfajt, aminek talán az lehet a magyarázata, hogy ha valaki olvassa ezeket a történeteket, akkor arra az idõre el tudja felejteni a saját testi-lelki problémáit, tulajdonképpen belemenekül egy elképzelt világba, ahol esetleg õ lehet a legyõzhetetlen hõs, a tökéletes külsejû, fizikumú fõszereplõ, akinek minden sikerül, aki megkaphatja bármelyik nõt, aki sikeres, minden helyzetbõl ki tudja vágni magát, és a legfantasztikusabb, legéletveszélyesebb kalandokat is anélkül élheti át, hogy akár a legkisebb hajaszála is meggörbülne."

Ezt a képet muszáj még egyszer belinkelni :)
offtopic
mandulavirág 2012 okt. 29. - 17:06:54
(1937/2273)
A képzelet vagy intuíció nem biztos, hogy pusztán illúzió. Hiszen nagyon sok olyan illúzió van, amivel a fizikai világban szembesülünk. Megismerünk valakit ténylegesen, mégsem ismerjük meg, mert vagy õ hazudik magáról vagy mi csapjuk be magunkat vele kapcsolatban. http://www.youtube.com/watch?v=TLSEj1_ZxAA - ebben a videóban pont az volt, hogy a "valósággal" lehet a legjobban becsapni; mert azt fogadjuk el valóságnak, amit LÁTUNK. akinek jó az intuíciós képessége, az nem kis elõnyt élvez, mert könnyeben képes kiszúrni a hazugságot, hiszen kevésbé függ a kézzel fogható, érinthetõ, tapintható, látható valóságtól. Ami bizonyos esetben nagyobb illúzió, mint egy dél-amerikai szappanopera.
Egyébként érdekes, hogy te is ezt a közvetlenséget említed az olvasás fõ okaként, amivel az író közvetlenül neked mondja el a legbelsõbb gondolatait.
Az írásos kommunikáció elõnye szerintem éppen ez. Ha a "valóságban" találkozik két ember, akkor rengeteg idõnek kell eltelnie ahhoz, hogy tényleg arról kezdjenek el beszélgetni, ami valójában érdekli õket. Már ha egyáltalán valaha is eljutnak eddig. Ahhoz sok feltételnek kell teljesülnie, alkalmas körülményeket kell teremteni stb, különben a beszélgetés megakad a felszínen, a körülményeken, amik épp befolyásolják õket.
Írásban a külsõ körülményekkel nem kell foglalkozni, ott rögtön bele lehet fogni abba, ami igazán érdekel valakit. Írásban semmivel nem lehet elfedni a belsõt, írásban tényleg olyannak mutatkozik meg valaki, amilyen belül.
Például Goldie belinkelt egy videót arról, hogy férfiak mit szólnak Liptai Claudia regényéhez. És egy férfi azt mondta, hogy õ mást várt tõle, mert másmilyennek ismerte meg. De mibõl vont le ilyen következtetést? Nyilván abból, ami neki Liptaiból a képernyõn átjött.

Egyébként Andrew Matthews, akit már többször emlegettem, azt állítja, hogy egy képzeletben lefolytatott dolog pont olyan irányba fordítja az életünket, mintha az a valóságban történik meg. Tehát, ha valamit "csak" vizualizálunk, elképzelünk, attól is úgy változunk meg, mintha azt megtettük volna. Ezt a tanácsot nagyon érdemes olyan dolgokban megfogadni, amiknek a véghezvitele nehéz, kétséges, bizonytalan, sok buktatóval és kudarcélménnyel járhat. Képzeletben nem ér minket kudarc, képzeletben senki sem bánthat meg, senki sem támad hátba, senki sem nevet ki, nem gúnyolódnak rajtunk és nem csõdölünk be, nem gyõznek le, nem szenvedünk vereséget, nem utasítanak vissza és nem szégyenülünk meg. Képzeletben azt szokjuk meg, hogy amit csinálunk, az sikerül. Ezért, ha sokat gyakorlunk valamit képzeletben, akkor hozzászokunk a sikeresség élményéhez is – így aztán a valóságban is sikeresebbek lehetünk.
Erre Matthews hozott egy olyan kísérletet bizonyítékként, amit egy amerikai középiskolában folytattak le. Három csoport diák vett részt a kísérletben. A feladat a kosárra dobás gyakorlása volt. Mindhárom csoport teljesítményét megmérték a kísérlet elején. Ezek után egy hónapig folyt a kísérlet. Az elsõ csoport tagjai az alatt az idõ alatt nem gyakorolták a kosárra dobást. A második csoport tagjai attól kezdve egy hónapig minden nap egy órát gyakorolták a kosárra dobást. A harmadik csoport tagjai pedig egy hónapig minden nap egy órán keresztül vizualizálták a kosárra dobást; tehát képzeletben gyakoroltak. A kísérlet végén a kontrollcsoportnak romlott a teljesítménye; aki a valóságban gyakoroltak, azoknak bizonyos százalékban javult a teljesítményük; de a legnagyobb meglepetést az okozta, hogy azoknak, akik képzeletben gyakoroltak, nagyobb mértékben javult a teljesítményük, mint azoknak, akik a valóságban tették ugyanezt.
Sok dolog van az életben, amit szeretnénk, de olyan sok nehézség és fájdalom áll az utunkba, hogy nem érhetjük el. Ilyenkor segíthet, ha azt, amit szeretnénk, de nagyon félünk tõle, elképzeljük. Lehet, hogy ha sokat gondolunk rá, a valóságban is megtesszük. Például én biztos vagyok benne, hogy a 127 óra hõse, amikor félájultan várt a szikla alatt, egy idõ után másra sem bírt gondolni, csakhogy a legszívesebben levágná a kezét, hogy kiszabaduljon. És erre annyit gondolt, hogy végül minden ellenérzése elgyengült, és meg is tette. És kiszabadult, életben maradt. A Biblia szerint a világot Isten a szavával teremtette. Vagyis a gondolataiból állt elõ. Azt is mondják, hogy az egész világ nem más, mint összesûrûsödött energia. Minden, ami látható, a láthatatlanból állt elõ; az anyagi világ nem más, mint a láthatatlan energia láthatóvá válása. Vagy nézzük a szexualitást – az is elõször fantáziában létezik. És amikor az agyban már eléggé kialakult egy fantáziaminta, akkor válik valósággá. A pedofília azért is olyan szörnyû bûn, mert a kisgyerek agyában semmiféle minta nem létezik a szexualitásra.

Tehát, a képzelgés semmiképpen sem haszontalan és nem biztos, hogy hamis illúzió (bár persze az is lehet, szó se róla). Mindenesetre szerintem az internetes beszélgetés elképesztõen kitûnõ alkalom arra, hogy az ember fejlessze az intuíciós képességeit. És ha belegondolsz, az összes vallás nagy súlyt helyez az intuíció fejlesztésére. Mindegyikben van meditáció vagy ima, és olyan gyakorlatok, amikkel a láthatatlan világra lehet megtanulni figyelni. Szóval, az eleve intuitív emberek ilyen szempontból nagy elõnyben vannak.
Nekem például nem jó a képzeletem, és ezért nem is szerettem útleírásokat vagy kalandregényeket olvasni, mert nem tudtam elképzelni, amirõl írnak. Sõt gyerekként sokszor azt se tudtam kitalálni, hogy mit játsszak, mert ahhoz is képzelõerõ kellett volna. Azt hiszem, én talán pont a saját gyér fantáziámat pótoltam az olvasással, mert az íróknak általában jó a fantáziájuk. Emlékszem gyerekkoromból egy nagyon értelmes fiúra, õ állandóan indiánosdit játszott, mert õ képes volt a valóságba is átvinni azt, amirõl olvasott, és olyan erõsen beleképzelte magát a sztoriba, hogy a valóságban is indiánnak érezte magát. Pont ezt csinálta Cseh Tamás is, van errõl valami legendás történet. A képzelõerõ óriási adomány.
-csengõzoli-- 2012 okt. 29. - 16:59:08
(1936/2273)
Tegnap nyitás elõtt leszakadt 200nm az Aréna plaza mennyezetébõl.
Úgy tokkal vonóval, csövekkel,deszkákkal, mindennel.
Korábban kigyulladt egy üzletük.
Elõtte kiderült hogy beázik a mennyezet középen,ahol az üveg rész van.
Ilyenkor biztos,hogy nem kéne elrendelni egy teljes szerkezeti átvizsgálást?
Vagy most,hogy jön a karácsony úgyis kevesen lesznek az áruházakban és mindegy ,ha összeomlik?
olahmiki1959 2012 okt. 29. - 16:44:51 Előzmény mandulavirág
(1935/2273)
Az általad belinkelt videókat végignézve, eléggé a padlóra kerültem.
Ezt ne valami hatásvadász mondatnak vedd, nem annak szánom, hanem valóban így érzek.
Az egyik legrohadtabb érzés a tehetetlenség érzése, ami ilyenkor a hatalmába keríti az embert.
Minden halál borzasztó, itt a neten rengeteg iszonyatos balesetet, brutális gyilkosságokat, lefejezéseket, emberek felrobbantását, lemészárlását láthatod, de a gyerek-halál látvány mindennél szörnyûbb.
A meggyilkolt, gránát által széttépett, felismerhetetlenségig összeégett gyerek látványa azért borzasztó, és felkavaró, mert a gyerek ártatlan.
Nem tehet semmirõl, nem lehet ráfogni semmilyen bûnt, politikát, gazdasági problémát, nem lehet hibáztatni háborúk kirobbantásáért, etnikai vagy vallási konfliktusokért, csak éppen belecsöppen ártatlanul, semmirõl sem tudva, kiszolgáltatva és védtelenül egy helyzetbe, "rosszkor van rossz helyen", éppen ott van, ahová odalõnek egy rakétát, ledobnak egy bombát, felrobbantanak egy gránátot, vagy eltévedõ golyó útjába kerül, vagy véletlenül éppen ott van, ahol felnõtteket akar bántani valaki, és mintegy járulékos következményként a gyerek is meghal.
Minden gyalázat eltörpül amellett, hogy gyerekek is áldozatául eshetnek annak az õrületnek, ami mostanában folyik a világban, és ez teljesen független attól, hogy földrajzilag éppen hol vagyunk.
Borzasztó...
olahmiki1959 2012 okt. 29. - 16:24:35
(1934/2273)
"egy olyan neutrális, semleges, majdnem virtuális tárgy is, mint a könyv, milyen érzéki élményt tud jelenteni :)"

Ezen már én is nagyon sokat gondolkoztam.
Tulajdonképpen mi a könyv?
Talán a leghasznosabb, legtöbb élményt, információt hordozó médiafelület, ha használhatom vele kapcsolatban ezt a kifejezést.
Vannak a szakkönyvek, a tankönyvek, a lexikonok, amelyek az elektronikus média feltalálása elõtt is már a legtöbb információt hordozták, és vannak az egyéb olvasmányok, a szépirodalom, a regények, vagy a dokumentumjellegû könyvek, mondjuk az útleírások, amelyekben a hasznos ismeretek mellett az író rendkívül sok saját élményét, szubjektív benyomásait, gondolatait is megosztja veled.

Elgondolkodtál már azon, hogy tulajdonképpen milyen illúziókkal teli világban élünk?
Ezt úgy értem, és nem könnyû pontosan kifejteni, hogy tulajdonképpen ha olvasol, rádiót hallgatsz, tévét nézel, vagy moziba, színházba mész, akkor minden alkalommal egy általad elképzelt világban mozogsz.
Nem valódi, kézzel fogható kapcsolatot teremtesz valakivel, az újságíróval, a színésszel, a zenemûvésszel, hanem elképzelsz valamit, beleképzeled magad egy másik ember világába, megpróbálod elképzelni egy regény olvasása közben a környezetet, a szereplõk arcát, karakterét, egy papírra vetett történet közben valódi izgalmat élsz át, drukkolsz, hogy a szerelmesek végre egymásra találjanak, hogy a fõszereplõ ki tudjon menekülni a süllyedõ hajóból, vagy túléljen egy természeti katasztrófát, rátaláljon az évek óta hiába keresett és eltûntnek hitt gyermekére, és így tovább. vagy amikor egy újságcikket olvasol, szinte úgy érzed, hogy az újságíró személyesen neked mondja el a véleményét valamirõl, de akár, ha egy filmet nézel, az is illúzió, hiszen beszélni, mozogni, ÉLNI látsz olyan színészeket, akik esetleg már évtizedek óta meghaltak.
A színházban is a társulat eljátszik neked egy szituációt, egy történetet, a színészek illúziót keltenek azzal, hogy minél élethûbben úgy tegyenek, mintha valóban átélnék a szerelmet, a konfliktusokat, mintha valóban az õ életükben történnének a drámai fordulatok, örömök, tragédiák.
De ha meghallgatsz egy hanglemezt, akkor is úgy érezheted magad, mintha a mûvész személyesen neked játszana a hangszerén, vagy neked énekelne, és átadná neked az érzéseit, a tudását, az aznapi hangulatát, amikor a felvétel készült.
Vagy ha igazán belegondolsz, a mi kettõnk "beszélgetése" is tulajdonképpen illúzió, hiszen te írsz valamit, amire én, vagy más, órákkal, vagy akár fél nappal késõbb reagál, válaszol, és a leírt szöveget olvasva, úgy érezzük, mintha beszélgetnénk, holott térben és idõben is nagyon messze vagyunk egymástól.
Errõl azért nehéz beszélni, mert az ember úgy érzi, hogy ha jobban belegondol ezekbe a dolgokba, akkor szegényebb lesz egy illúzióval.
A könyvekre visszatérve, anélkül, hogy tudatos lenne akár bennem, akár másokban a dolog, szerintem azért szeretjük annyira õket, mert úgy érezzük, hogy az író mintha beszélne hozzánk, megosztja velünk a legszemélyesebb gondolatait, érzéseit, kétségeit, félelmeit, benyomásait, vagy ha az útleírásokat nézzük, én azért szerettem és szeretem õket a mai napig, mert általuk tulajdonképpen átvitt értelemben, de eljuthatok a világnak olyan messzi, távoli tájaira is, õserdõkbe, sivatagokba, hegyek közé, tengerekre, ahová a valóságban soha az életben nem juthatnék el, ezenkívül beleélhetem magam az utazó élményeibe, az õ szemével láthatok olyan dolgokat, amelyek ma már nem is léteznek, olyan városokat, amelyek ma már teljesen másképp néznek ki, mint mondjuk száz évvel ezelõtt.
Elnézegetve a régi képeket, metszeteket, láthatod, hogy annak idején hogyan nézett ki egy indiai nagyváros, vagy egy afrikai gyarmat, és olyan lehetsz, mint egy idõutazó, aki visszamegy az idõben évtizedeket, vagy akár évszázadokat.

Más könyvekkel, mûfajokkal is tulajdonképpen ugyanez lehet a helyzet. Sokszor akár még egyfajta terápiának, vagy egyfajta pótcselekvésnek is felfogható az olvasás, annak minden pozitív és negatív összetevõjével együtt.
Én amikor még írtam scifi novellákat, amelyek meg is jelentek, akkoriban elég sokat jártam scifi klubokba, országos találkozókra, és ott láttam, hogy többek között milyen sok sérült ember kedveli ezt a mûfajt, aminek talán az lehet a magyarázata, hogy ha valaki olvassa ezeket a történeteket, akkor arra az idõre el tudja felejteni a saját testi-lelki problémáit, tulajdonképpen belemenekül egy elképzelt világba, ahol esetleg õ lehet a legyõzhetetlen hõs, a tökéletes külsejû, fizikumú fõszereplõ, akinek minden sikerül, aki megkaphatja bármelyik nõt, aki sikeres, minden helyzetbõl ki tudja vágni magát, és a legfantasztikusabb, legéletveszélyesebb kalandokat is anélkül élheti át, hogy akár a legkisebb hajaszála is meggörbülne.
Vagy egy másik mûfajt, ha nézünk, lehet, hogy a nõk nagyon nagy többsége is azért szereti a romantikus, szerelmes történeteket olvasni, vagy a tv sorozatokban nézni ezeket, mert addig sem kell az elhízott, tv elõtt elterpeszkedõ, borostás, sörszagú férjére gondolnia, hanem a fõhõsnõ helyébe képzelheti magát, akinek a kegyeiért a legjobb képû, legsármosabb, leggyengédebb, legmélyebb érzésû férfiak versengenek.

Én nagyon remélem, hogy bár a média, az elektronika állandóan fejlõdik, de a könyv soha nem fog kimenni a divatból, mert azt a meghitt hangulatot, hogy te egy barátságos, meleg szobában, semmitõl nem zavartatva leülsz egy kényelmes fotelba, és magad elé véve egy könyvet, kinyitod, elkezded olvasni, és belefeledkezel egy történetbe, és a lelki szemeid elõtt elkezd peregni egy általad elképzelt film, azt nem pótolhatja semmi.