tombenko 2010 dec. 13. - 18:50:51
(201/301)
Kikérem magamnak, én faktoriális számrendszerben gondolkodok! :) Biztos nem vagyok magyar... :)
offtopic
baribarany 2010 dec. 13. - 18:31:34
(200/301)
mit? :) van épp elég nézni-, olvasni- és átgondolni való, ehhez én nem kellek :)
offtopic
baribarany 2010 dec. 13. - 16:21:58
(199/301)
Nem néztem végig sem ezt, sem azt. Semmi kedvem a nyelvészetben elmerülni, épp eléggé utálom ahhoz, hogy nagy ívben kerüljem. De akinek van hozzá kedve, azt miért fosztanám meg az élménytõl? A tisztánlátáshoz mindkét álláspont ismerete szükséges.
offtopic
pozsizsuzsi 2010 dec. 13. - 15:11:30
(198/301)
Az a kettes számrendszer stimmelhet, csak idáig nem volt nyilvánvaló. De mára a dedósok is tudják. Van a Ti, és van a Mi. :D
Thousand Lakes 2010 dec. 13. - 15:05:39
(197/301)
Egy gyöngyszem:
"A magyar nyelv alapja, õsi alapja a logika és a matematika. Sõt, minden magyar ember - akár tudja, akár nem - a kettes számrendszer szerint gondolkodik és beszél."

Bináris talpra magyar! A komputerek is nyelvrokonaink!
offtopic
sofi 72 2010 dec. 13. - 14:23:12
(196/301)
Részlet....

"......Ám az igazi meglepetés csak ezután következett. Amikor a lap alján megköszöntem – olaszul – a hivatkozást, és elküldtem neki a bejegyzés angol változatának címét, minthogy azt mégis több olvasójuk érti, Riccardo magyarul válaszolta:

- Szívesen köszönöm az egész munkádért a szép blogodon. Én is elfogadom, hogy az olvasók többsége könnyebben olvashat angolul, de én a magyar nyelvet mindig jobban szeretem, mint a "világnyelv"...Elkezdettem magyart tanulni 16 éves korában én részrehajló vagyok :-) Minden esetben remélem, hogy a blogod és a honlapom a jövõben is a magyar és olasz néphagyományok tanulmányáért és történetéért közremûködhetnek!

Már az is elég valószínûtlen, hogy egy tizenhat éves olasz fiú a sok ezer alternatíva közül épp ebbe a rendkívül nehéz, cserébe viszont alig használható nyelvbe vágjon vele. Az pedig már végképp hihetetlen, hogy – nyilván jó adag szorgalommal és tehetséggel – ilyen tökéletességre jusson el benne. A választás okára rákérdezve Riccardo azt válaszolta:

- A magyar nyelv két legfontosabb szava: szerelem és szabadság. Mikor 16 éves voltam, voltam mint minden 16 éves: romanticizmus, elmezavar, eredetiség, "én-nem-vagyok-mint-a-mások" zûrzavara...s a többi. Továbbá a határtalan nyelvszerelmem volt, mert a nyelvek, mint mondta a híres olasz keleti nyelvész Alessandro Bausani, "a világ legszebb játéka". Egy firenzei könyvesboltban Fábián Pál magyar nyelvtanát ("Manuale della lingua ungherese") láttam meg, és a magyar nyelv a hihetetlen szerkezetével elbûvölt engem; de sajnos nem volt pénzem vásárolni, túl drága volt. Két honapot várnom kellett, és a napon, mikor a szükséges pénzem volt, buszsztrájk volt. Jól, hazámból a könyvesboltba gyalog mentem, hogy vásároljam: nyolc kilómeter. Szerelem elsõ látásra. A magyar nyelv nem "nehéz": különbözõ, másféle. Az elméjét különbözõ gondolatmódra, gondolatszerkezetre készteti; és a különbözés szabadság. Megtanultam és beszélek más nyelveket, de a magyar még kedvenc játszótársam, a világ legszebb, legszabadabb és legszórakoztatóbb nyelve. A szerelem és a szabadság nyelve.
offtopic
baribarany 2010 dec. 13. - 01:20:06
(195/301)
Itt az ellenvélemény: http://www.youtube.com/watch?v=AuL9v9FjDMM&feature=related biztosan vannak, akik erre is kíváncsiak.
Thousand Lakes 2010 dec. 12. - 21:45:48
(193/301)
Egész jól tudod ezt a marhaságot, ám - mielõtt még vki azt hinné - ez nem magyar sajátság. A rómaiaknál is pont így volt. A marhából (pecus) eredeztethetõ a pénz (pecunia). Amúgy meg nomád népeknél tipikusan a ló jelentette a vagyont.
offtopic
filmbarbár 2010 dec. 12. - 21:45:31
(192/301)
Ó, az egy veszélyes kanyar lenne! Sõt, ha kiderülne, hogy sokkal régibb múltra tekint vissza a nyelvünk, mint 6000 év. Nem is merek belegondolni. :)

Hadd játszanak csak ezek a 'nyelvészek' itt. Majmok, félmajmok, emberszabású majmok. Nekik olyan mindegy, emlõs-emlõs, egykutya mind.

"játszani is engedd
szép, komoly fiadat!"

Csak szépen, csak okosan a következõ nagytakarításig. XD
Seven7Crown 2010 dec. 12. - 21:40:34
(191/301)
-Akkor most!!
offtopic
Epertorta 2010 dec. 12. - 21:20:26
(190/301)
Nos, tehát kanyarodjunk vissza oda milyen gyönyörû is a magyar nyelvünk, ez az õsnyelv, mely akkora hatással volt más nyelvekre..török, finn...és immáron 6000éve fennáll. Sajnos, még ma is van olyan magyar, aki nem ismeri e gyönyörû nyelvet.:(
offtopic
baribarany 2010 dec. 12. - 20:49:22
(189/301)
A marha a régi magyar nyelvben földi javakat jelentett: valakinek a marhája az valakinek a vagyona volt.
A mandarin nem magyar szó, de ha jól tudom, a kínaiaknál ez a legmagasabb elõkelõség, méltóság neve.
A mazsola szintén nem magyar, de a szõlõ java.
offtopic
baribarany 2010 dec. 12. - 20:22:02
(188/301)
sofi 72 2010 dec. 12. - 20:20:40
(187/301)
Minden MAG, MAH, MAK, MAJ, MA kezdetû szó a világ minden nyelvén a legszebbet, legfennköltebbet, legértékesebet, leghatalmasabbat, legcsodálatosabbat jelenti.

PL: Mag, magzat, magna, magistrate, magnitude, magnus, mahatma, mahdi, magas, magasztos, stb.


A Hunok papi törzse, a Mágus törzs és így a Mágusok törzse, tömege, sokasága: MAG-J-AR = MAGYAR.
Nem véletlen, hogy Árpád fejedelmünk óta van ez a fogalom így elterjedve, hogy Árpád a magyarok választott, pajzsra emelt papkirály neve azt jelenti:

ÁR: ragyogás, a fény tükörképe.
PA: PAP, PAPA - APA, : A "nap fia"
D: kicsinyítõ képzõ, azaz "apácska" a fény helytartója a földön, ugyanúgy, mint a pápa címe is "atyá-t" jelent.
Árpád nevéhez hasonlóan nagyon sok név ugyanúgy rangot jelentett.

Gyula = mint fejedelem, világi, gazdasági uralkodó.
Kende = táltos fõpap, a nap fia, papi fejedelem.
Horka = katonai fõparancsnok, vezér.
Pál = uralkodó, Közel-Keleten, Perzsiában.
Béla = Isten beavatottja, fõpap.

Innen már nem kell sokat lépni és elérkezünk Árpád fejedelem és a mágusok naptiszteletéhez. (lsd. A középkori magyar sámán ikvizíciók története Dr. Fehér M. Jenõ domonkos rendi szerzetes írása). Még a XIV. században is táltos mágusaink hegytetõkön kitárt karral a nap felé imádkoztak.

Még ma is Karácsony ünnepén szavunkban emlékszünk e napforduló jelentõségére.:)

K : KAs - KAstély - KAlyiba - "ház".
RA : RAgyogás - fény - nap.
CSONY : alaCSONY, BadaCSONY, - határozó szó, állapotjelzõ.

A nap házának, ragyogásának helye, háza, állapota, fordulója.

- FORDULÓ - MEGÚJULÁS. A nap házának újjászületése.
- CSONYA - alászállása után.

Ezt aztán a kereszténység felvétele idején, Jézus születésével azonosították a papok, mivel a természetben is megmutatkozó erõs hitet nehéz lett volna átalakítani.
Seven7Crown 2010 dec. 12. - 20:12:40
(186/301)
-Szótárt is hozzá!!:))
offtopic
baribarany 2010 dec. 12. - 20:11:57
(185/301)
A DCD valóban nagyon jó zene; de ha ez már magyar nyelvtörténeti topic, akkor legyen inkább egy balladafeldolgozás: http://www.youtube.com/watch?v=WMVX9e6mKlA&feature=&p=DC53EA9B9DE3DCF0&index=0&playnext=1
Már csak azért is, mert írtál a medvekultuszról stb...és tényleg elgondolkoztató, hogy a két nép szellemi örökségében milyen közös vonások fedezhetõk fel? Attól tartok, semmilyenek. A kutatók azt mondják, egy nép legszívósabban a szellemi kultúráját õrzi, ez tartósabb még a nyelvnél is, hiszen sok példa van a nyelvcserére. A genetika is felhígulhat; de a szellemi kultúra borzasztóan szívós. Például erre alapozva írt valaki egy hosszas tanulmányt arról, hogy mivel a romák kultúrájában az égvilágon semmi nyoma nincs a hindu hagyományoknak, az indiai kultúrának, ezért nem is származtathatók onnan. http://www.imninalu.net/Romagyar.htm
Ebben a topicban nem olvastam el minden eddigi hsz-t, tehát lehetséges, hogy már volt ilyesmirõl szó. Az biztos, hogy ugyanolyan nehéz a hagyományból a legõsibb elemeket kiválasztani, mint a nyelvbõl, hiszen a kultúrára is nagyon erõsen hat a közvetlen környezet. Mi az, ami egészen biztosan õsi és autentikus belõle, ami nem a környezettõl való átvétel?
Olvastam egy meglepõ tanulmányt, talán ismered: http://www.bucsujaras.hu/tanulmany/daczo/babba.htm - ezzel kapcsolatban még annyit jegyeznék meg, hogy a "csitár" szó állítólag az akkád nyelvben katonai sátrat jelentett. Más, a szellemi örökséghez tartozó szavaink eredetérõl ennyit tudok: Az Úr szó a perzsa zoroasztiánus vallásból ered, ott ugyanis az isten neve Ahuramazda, késõbbi átiratban Ormazd. A magyarok kapcsolatba kerültek a pártus birodalom északi részével, így a magyar nyelvbe átkerült ez a szó: a fõisten neve Or=Úr. Ahuramazda ellenfele (az egyik fia) neve Angramajnu; ennek késõbbi változata Ahriman – ez is átkerült a magyar nyelvbe, úgy, hogy Ármány. A magyar ördög szó is az úr gyökre megy vissza.
Persze, mindez egyáltalán nem cáfolja a finnugor nyelvrokonságot; de ha sem genetikailag, sem kulturálisan nincs semmi közös a két népben, akkor nem csodálom, hogy a finnek már átírták a tankönyveiket. :)
offtopic
baribarany 2010 dec. 12. - 20:10:40
(184/301)
: Igen, kettõt jelent, a hsz-ok közt találtam: "yks(üks) = one kaks= two kolm= Three neli = four"
offtopic
baribarany 2010 dec. 12. - 20:08:46
(183/301)
Vannak, akik szerint néhány éven belül már a kézírást sem fogják tanítani, annyira nem lesz rá szükség (mármint a latin betûket, persze):http://elmondo.blog.hu/2010/12/02/irjam_pennaval
offtopic
baribarany 2010 dec. 12. - 20:08:25
(182/301)
Amirõl ír, abban a témában ez releváns, érdekes és figyelemreméltó kérdésfeltevés. Amirõl a topic szól, abban a témában is az. A szerzõ egy abszolút vándorló életmódot élõ népcsoportról írt (romák), mégis alapvetõnek tartotta, hogy ha közöttük semmilyen nyomát nem lehet kimutatni a hindu kultúrának, akkor nem onnan származnak; azt kell megvizsgálni, hogy a hagyományaik és szokásaik milyen kultúrához köthetõk. Õ tehát igenis feltételezi azt, hogy még egy abszolút vándorló életet élõ közösség is a szokásaihoz ragaszkodik a legerõsebben; szívósabban õrzi, mint a genetikát vagy nyelvet. Ha az inuitokról vagy a busmanokról írta volna ezt, akkor azt mondanám: na ja, hát ott könnyû; de mivel a tanulmány a romákról szól, így a megállapítás más, a kulturális keveredésnek kitett közösségekre is érvényes lehet.