pozsizsuzsi 2010 nov. 12. - 13:16:51
(61/301)
végleges verzió.
Semmiféle diszciplína nem ismeri ezt a kifejezést, szerencsére.
fredi60 2010 nov. 12. - 13:11:48
(60/301)
Olvasva a sok hozzászólást:
a magam részérõl jobban hiszek a török (türk) nyelvrokonságban, de ez mitõl is "jobb", mint a finnugor?
sofi 72 2010 nov. 12. - 08:58:03 Előzmény tombenko
(59/301)
Megkaptam az üzenetedet. Köszi. De szerintem nyugodtan feltehetted volna ide is, mert aki ebben az irányban "érdekelt", az úgyis ismeri, aki meg nem és megnyitja, utána biztosan fejvesztve "menekül".....:) Ezzel nem csináltál volna reklámot.
De visszatérve a témára: az, hogy valamilyen publikáció hol jelenik meg, fõleg a neten, sokszor nem mérvadó. Legalábbis arra nézve nem, hogy az most hihetõ, vagy sem. Az oldalakra bármit fel lehet tenni, ez sokszor nem a mû szerzõjét minõsíti, sem pedig a mû hihetõségét. Én legalábbis nem az alapján döntöm el, hogy mi hihetõ, vagy mi nem, hogy a neten hol találtam vagy, hogy egyáltalán találtam-e valamit róla. Sõt, egy csomó témában szkeptikus vagyok, ha a neten is megjelenik. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy pl. az általam bemásolt irodalmak hihetõsége nem az alapján dõl el, hogy milyen szervezet szimpatizál esetleg a témával, és hogy felrakják-e az oldalukra vagy sem.

Neked ezek szerint, ha jól értem, igen???
És mi lesz akkor, ha ezek az anyagok mondjuk 1-2 éven belül a tantervekbe bekerülnek? Akkor hihetõ lesz a számodra, számotokra, mert "hivatalosan" is elfogadottá válnak..??? :))))

Szerintem elsõsorban a szerzõ szakmai háttere az ami eldönti egy mûrõl azt, hogy mennyire van valóság alapja. Úgy gondolom, hogy elég híres történészek, nyelvészek írták ezeket a könyveket. (lehet, hogy elfogultak a magyar nyelvvel kapcsolatban....és ez olyan nagy baj..???:))) Persze, azt elfogadom, hogy õk is csak kutatnak, keresik a válaszokat a kérdésekre, de az általuk bemutatott lehetõségekben legalább van valami logika, kapcsolódási pont, ami a finnugor elmélettel kapcsolatban abszolut nem mondható el. Ráadásul erre bizonyíték is van, hogy hogyan is és miért volt a finnugor nyelvrokonság fikciójának bizonygatása. Egyébként, ha az "õsnyelv" témát vesszük, még azt is mondhatom, hogy igen, a finnekkel és mindenkivel nyelvi rokonságban állunk....:))))

És így visszakanyarodhatunk a kiindulási állapothoz, miszerint a finnugor elmélet mennyire állja meg a helyét. Ha elolvastad, amiket itt írogattunk, és vetted a fáradtságot, hogy egy kicsit utánna nézz, akkor remélem most már számodra is és a többi olvasó számára is (ha egyáltalán bekukkantott ide valaki rajtunk kívül még...) világossá vált, hogy a finn-ugor nyelvi rokonság egy megerõszakolt, politikai hatalom/hatalmak által generált fikció, ami sajnálatos módon bekerült az iskolák tananyagába, és azt hiszem a mai napig még ott is van (bár ebben nem vagyok biztos??) és megvezetett minimum 2-3 generációt biztosan. Az pedig, hogy melyik elmélet a korrekt, majd elõbb-utóbb kiderül. Nyitott szemmel-füllel érdemes járni, és befogadni az információkat, elgondolkozni rajtuk, és nem a mások által megmondott "frankót" gondolkozás nélkül elfogadni....aztán az igazság úgyis elõbb-utóbb utat tör magának és megtudjuk a végleges verziót, reméljük minél elõbb!!
tombenko 2010 nov. 11. - 22:20:00 Előzmény sofi 72
(58/301)
Munkámhoz kötelezõ.
sofi 72 2010 nov. 11. - 00:12:03
(57/301)
Fõ az önbizalom és a pozitív önértékelés....:))
sofi 72 2010 nov. 11. - 00:10:02
(56/301)
Még mindig nem tudom, milyen "furcsa" oldalakról írsz...?? Esetleg be lehet ide másolni?? Kíváncsi vagyok. Fõleg a "rasszista" részére.:))
tombenko 2010 nov. 11. - 00:07:11
(55/301)
Ez igaz. Akkor sikerült kissé félreértenem.
Ritka esemény. :)
tombenko 2010 nov. 11. - 00:05:51
(54/301)
Azért van pár intézmény, ahol gyûjtenek minden kiadványt hivatalból. egy részük a Google szerint is fent van a MEK-en.
"Furcsa" oldalak: Olyan írásgyûjtemények, amik hemzsegnek az áltudományos állításoktól, egy részük kifejezetten rasszista hozzáállású. Utóbbi fõleg a vágyvezérelt gondolkodás miatt gond, valamiért ott sokkal inkább elfogadott. Elõbbi pedig fõleg összeesükvés-elméletek melegágya, egyik eset sem túl biztató egy tudományos igényû mû számára.
Észre kéne venni, hogy nem számít érvnek, hogy valakiknek jobb/rosszabb lenne a kérdéses elmélet, sem az, hogy el akarják (valakik) hallgattatni (az igazságot, amit én tudok, ti nem, de nem árulom el, mert csúnyák vagytok, beee...).
sofi 72 2010 nov. 11. - 00:02:11
(53/301)
Egyetértek! Szerintem sem! Lehet, hogy félreérthetõ voltam. (szerintem nem!!!) A demokráciát azért említettem, mert úgy gondolom, hogy addíg, amíg nem sértem a port szabályait, azt írok egy topicba, amit akarok, nem pedig azt, ami esetleg a többségnek jobban tetszik......

A gyengébbek kedvéért erre ment a reagálásom:

"Igen sajnálatos, hogy ezen a fórumon áltudományos, kóklerek tévtanításait terjesztõ hozzászólásokat egyáltalán eltûrnek."

Nem pedig arra, hogy mit lehet és mit sem demokratikusan megvitatni.
sofi 72 2010 nov. 10. - 23:56:12
(52/301)
Sajnálom, hogy nincs idõd elolvasni, bár szerintem meg sem tudod szerezni nagyrészét, mert nem igazán lehet "sima" könyvesboltokban megvásárolni, azt hiszem. Bár, ha meglenne, nem tartana olyan sokáig, mert egyik sem annyira nagy terjedelmû.
A "furcsa" oldalakkal kapcsolatban nem tudom mire gondolsz?
tombenko 2010 nov. 10. - 23:47:58 Előzmény filmbarbár
(51/301)
Össze is szokták, például így derült ki, hogy nem a finn a legközelebbi rokona nyelvünknek, hanem a manysi és hanti. Az egyébként tény, hogy hogy 1870 óta nincs lehetõség Magyarországon nem finnugrisztikai nyelvrokonságot kutatni, de ennek egyik oka, hogy az alternatív elméletek a nyelvészeti módszereket nem vagy rosszul értelmezik és használják, sokszor egymásnak (néha önmaguknak is) ellentmondva.
Kutatni lehet, sõt, érdemes is szerintem, de
- vagy ragaszkodva a már mûködõ és bizonyított módszerekhez, akkor is, ha nekünk nem "tetszõ" eredményt kapunk
- Vagy új módszerekkel, de akkor azokat más területeken is alá kell támasztani,valamint magyarázni, hogy a régiek miért mûködtek a többi esetben.
tombenko 2010 nov. 10. - 23:33:01 Előzmény sofi 72
(50/301)
Sajnos a tudomány nem demokratikus. Nem is lehet az, bárhogyan is szeretnék egyesek...
tombenko 2010 nov. 10. - 23:29:44 Előzmény sofi 72
(49/301)
Kezdetnek megteszi. Sajnos sok idõm nincsen nyárig olvasni, azt is jelentõs részben egész más teszi ki, de majd igyekszem.
Ui.: Furcsállom, hogy a felsorolt szerzõk nagy része eléggé "furcsa" oldalakon tûnik fel, szinte kizárólagosan. Remélem, könyveikben az elõbbi hozzászólásomban felsorolt hibákat nem követik el!
tombenko 2010 nov. 10. - 23:19:11 Előzmény filmbarbár
(48/301)
Egyet, így van. Azonban a nyelvészetben is, mint a többi tudományban, lényeges, hogy megalapozottan kell állítani és igazolni. Sajnos sokan összekeverik a dolgokat, fõleg ezen a területen. Az alternatív hipotézisekben legalább egy megtalálható az alábbiak közül:
- Nem a legkorábbi nyelvemlékekbõl, hanem a modern beszélt nyelvbõl indulnak ki.
- Összeesküvés-elméletek.
- Vágyvezérelt gondolkodás.
- A régészeti és a nyelvi kapcsolatok összekeverése.
Sajnos fõleg az utolsó kettõ nagyon gyakori.
filmbarbár 2010 nov. 10. - 17:44:31 Előzmény sofi 72
(47/301)
Érdemes megnézni.
Kiss Dénes nyelvész professzor elõadása izgalmas, logikus, nagyon meggyõzõ, s csupán magyarul kell hozzá tudni. :)
Gondolom az érdeklõdõk már végighallgatták, velem együtt.
sofi 72 2010 nov. 07. - 23:03:42
(45/301)
Képzeld el, mi lenne, ha a holnapi naptól valami csoda folytán kötelezõvé tennék a Tarih-i Üngürüszt, mint tananyagot a középiskolákban. Hasonlóképp, mint mondjuk a Toldit, vagy bármilyen másik irodalmi mûvet. Elemeznék, részeit aprólékosan értelmezve, átbeszélve, a diákokban felmerülõ kérdésekre válaszolva. Ezzel együtt párhuzamosan a történelem órák tananyaga is lenne. Vagy a keresztény egyház ellenünk elkövetett bûneinek valós, írásos bizonyítékokkal való feltárását, ismertetését. Mi történne a fejekben?? Mennyire változna meg a szemlélet, a jövõkép a fiatalok esetében, ha õseikrõl tényszerûen hallhatnának, hogy mennyire mûveltek, okosak, fejlettek voltak!!!!???? És ezeknek a nagyszerû embereknek õk is leszármazottai, nem harmadrangú népként élnek itt Európa szívében. A kedvenc kis “füzetemben” még olyan dolgok is vannak, amit ha leírnék, sokan elfogultnak és túlzónak találnának, mert olyan csodálatos és nagyszerû dolgokról ír a szerzõ, amit szívmelengetõ érzés olvasni, és ami még a fásult hitetlenkedõk érzéseit is biztos vagyok benne, hogy megmozgatná!!! Még akkor is, ha talán (bár nem hiszem) hogy csak a fele igaz, ami le van írva benne!!!!

Hát belegondolni is "félelmetes" (nekik) micsoda hatást lehetne kiváltani, valószínû, sõt biztos, hogy pont ennek ellenkezõje a cél.:D
Túl sok minden megváltozna....túl jó irányba azt hiszem, már persze velünk kapcsolatosan.....!!
filmbarbár 2010 nov. 07. - 21:23:24 Előzmény sofi 72
(44/301)
Izgalmas volt olvasni ezt a röpke hsz-t, mármint a téma súlyosságához mérve.
A mai napon, minõ véletlen, az én kezembe is került egy szenzációs könyv 'Az Árpádok nyomában', szintén családi segédlettel. Ezt már forgattam, de elég felületesen, most viszont tudom, hogy mely részeket kell alaposabban átolvasnom.

Amennyiben ez szó szerint megfelel a korabeli dokumentumnak, akkor aligha kell ékesebb bizonyítékot keresni arra, hogy Istvánt tudatosan befolyásolták, elõkészítették vazallusi szerepére. Mindezt a (pápai) korona elfogadása szentesítette.
"...Szilveszter pápa tanácsolása folytán határoztatott, hogy a magyarok, székelyek, kunok, valamint az egyházi magyar keresztény papság által is használt régi magyarbetûk és vésetek, a jobbról balra pogány írás megszüntetõdjék és helyébe a latin betûk használtassanak. Itt rendeltetik, hogy a papság azok használatára jutalmazás mellett betaníttassék, és a "pogány" írástól, valamint tanításától papi állásának vesztése.......a beadott vésetek, iratok tûzzel és vassal pusztíttassanak el, hogy ezek kiírtásával a "pogány" vallásra emlékezés, visszavágyódás megszüntetõdjék."
Ennyi. Ezt nem szükséges tovább magyarázni. Ez egy régi, jól bevált diplomáciai gyakorlat lehetett, aminek a kivédésében se Istvánnak, se az akkori magyar uralkodóosztálynak nem lehetett nagy gyakorlata. (Szemben a katonai manõverekkel, amikben biztos, hogy nagyobb jártasságuk volt) Üres ígéretekre, átlátszó fondorlatokra nyilván egy katonai akció volt a szokásos válasz, ha megvolt ahhoz a kellõ erõ. Igazad van, a keresztény mézes-mázos szavak és tettek között rejlõ éles ellentmondást a magyarok is hamar megtapasztalhatták, de ekkor már túl késõ lehetett a 'pápai béklyóból' való kiszabaduláshoz.

Kár, hogy nem tanultuk, nem tanítják, hogyan is ment végbe õsi kultúránk felszámolása. Talán túl gyalázatosnak tûnhet még ma is ennek elmondása. Pedig a keserû tapasztalatok ismerete nélkül csak naivan tengõdünk a világban, s lehet hogy hasonló sors vár még ránk.

"Az egész ma elfogadott származástanunkat idegenek varrták a nyakunkba féltékenységbõl, mert egy pogánynak nevezett ázsiai rablóbanda, bibliai õsiségû eredetmagyarázata irígységet és rosszindulatot váltott ki az indogermán eredetmagyarázatból."
Erre egy másik idézettel reagálok:
"A hivatalos nyugati történelemírás évszázadok óta emberiség-ellenes, nép-ellenes, valóság-ellenes. Õstörténelem-ellenes. Szkíta-ellenes, hun-ellenes, és ez azt jelenti, hogy eleve a valóság-ellenesség igényével lép fel. Jogot formál a hazugságra."

Így elérkeztünk az eredeti témánkhoz. Vajon miért olyan fontos, hogy idõt és pénzt (ez sem mellékes) nem kímélve kutatjuk a magyar oldalági nyelvrokonságot? Holott sokkal valószínûbb, hogy a holt nyelvek között kellene elsõsorban kutakodni, ha egy több ezer éves írásbeliséggel rendelkezõ nyelv eredetérõl, mint pl. a magyar, akarunk minél többet megtudni. De vajon valóban ez a cél? Járjon mindenki utána.
offtopic
filmbarbár 2010 nov. 07. - 20:07:17 Előzmény sofi 72
(43/301)
Nyilván, 1859 aug. 7 után is történt egy s más Treforttal.
Azonban nem szeretnék úgy járni, mint az a finn-ugorista, aki bezárkózik a hófehér tornyába csak azért, hogy ne szembesüljön semmilyen az õ elméletét megzavaró érvvel, ténnyel. Én nyitott vagyok.
Nem lenne túl nehéz utánajárni ennek a megfelelõ helyen, de most van itt egy ennél jóval izgalmasabb kérdés, ami ennek a problémakörnek a kiindulópontja lehetett.
folyt. köv.
offtopic
sofi 72 2010 nov. 07. - 14:46:13
(42/301)
Kár, hogy nincs több. Jó lett volna, ha találsz valami "szaftos" kis történetet róla...., bár lehet, hogy mégis van, csak majd 100 év múlva kerül elõ valami titkos levéltárból....