sofi 72 2010 dec. 03. - 20:56:00 Előzmény filmbarbár
(121/301)
Ez még nem az, amirõl múltkor "beszéltünk", csak egy kis "kikapcsolódás".....vagy vehetjük bemelegítésnek is....:))))))))


A szkíta szó eredete a szumér SAG + UD + (-DA) vagy SAG + UTU "feje napfény" vagyis "fényes ábrázatú" (sanga-utu pedig a "napisten napja" volna?). Az biztos, hogy a keleti népeknél akár ma is használják a "fényes ábrázatú" kifejezést a méltóság jelzésére.

A szkíták mûvészetérõl, jobban szólva a feltárt szórványos maradványairól René Grousset, korunk egyik legtekintélyesebb történetírója, mûveiben több ízben elismeréssel írt. Mindez ismeretes. Nyomában, egy újabb munkában, Henri-Paul Eydoux méltatja a szkítákat.
Franciaországban széleskörû ásatásokat folytattak/folytatnak. A római kor és a korai középkor újabb értékes emlékei kerültek elõ, nagyrészük a Délvidéken. Új felfedezésnek számít a talált plasztikai alkotásokon a szkíta mûvészet elemeinek, motívumainak feltárása Nyugaton, és észrevehetõ a hatása a Nyugat-európai mûvészetre.
Eydoux az ásatásokat ismertetve bõven értékeli a szkíta mûvészet mintáit, amelyeket a nyugati gótok a hajdani szkíta földrõl, vagyis Délkelet Európából jövet másolataikban Dél-Franciaországba is elhoztak.

"A szkíták – mondja Eydoux – valóban bámulatba ejtõ nép voltak". Abban az évezredben, amely idõszámításunkat megelõzi, a Dunától Kína határáig foglalták el a helyüket. Területállományuk az idõvel változott. Az ókori történetírók a világ legrégibb népének mondták õket".

Akkora szerepük volt mind politikai és katonai téren, mind a kereskedelemben, hogy Herodotosz egész könyvet írt róluk!!!!!! Az ásatások csodálatos mûvészetüket tárta fel, amely erõsen hatott a korai középkorban Európa mûvészetére. Pl. egy "sasfajta" madár alakja ékkõvel berakott szemeivel, megkapó közvetlenséggel képviseli a szkíta õsmintát!!

Ami jó érzés, hogy tudjuk, ezzel a néppel sok közös/hasonló szokásunk van, ami egyértelmûen közös eredetünkre utal. Pl. azt, hogy a kancatejet kedvelték, az írók mind említik. A régi magyarokkal ugyancsak egyeznek a tûz- és kardtiszteletük révén. Ahol épület nem volt, ott a szabadban áldoztak a hadistennek.

A szkíta áldozati kard jelének hagyománya még a keresztény magyar korban is megváltozott értelemben kitûnik: az alapító I. Endre király sírját a tihanyi apátsági templomban egy kõbe vésett, pusztán álló kard jelzi, mely egyúttal a kereszt jelét alkotja.

Ezt a linket már biztos ismered, de ide kívánkozott...:)))

http://www.youtube.com/watch?v=fGqgl4uaMwk&feature=related
offtopic
filmbarbár 2010 dec. 02. - 11:26:47
(120/301)
Ez nagyon jó volt. LOL

Csak azt sajnálom, hogy nem lehet az ilyen kommenteket egyszerre több topikba is elküldeni (Ma Reggel, Heti Hetes stb). Ott még a topikba is beleférne. Meg minek is az fránya OFFTOPIC gomb.

Kérd meg a port.hu-t, talán meg tudsz spórolni egy kis gürizést. :)))
offtopic
pozsizsuzsi 2010 dec. 02. - 11:22:24
(119/301)
Másrészt még mindig nem kapisgálom, hogy a nyelvrokonságot mi a fészkesért kell keverni az etnikai eredetkutatással.
offtopic
pozsizsuzsi 2010 dec. 02. - 11:21:18
(118/301)
Bocsássuk szavazásra: milyen õsöket akarunk magunkéinak hinni? Aztán az lesz nyomatva, amit a "köz" akar. Mert errõl van szó, nemdebár?
filmbarbár 2010 dec. 02. - 10:22:46
(117/301)
Nos, jó, de csak Neked. :)

Ha beütöd valamelyik keresõbe a professzor nevét: UCSIRALTU - a találatok legelején lesz a link. Ha mégsem látnád, akkor kattints arra, amelyikben benne van a 'virtus' szó. Mert az nagyon kell ám ebbe a topikba (is).

Értékelem a kitartásodat. Igaz birkatürelem kell azokhoz, akik valahogy nem látják, hogy politikai szándék is van, legalább is lehetséges, a 'magyar' finn-ugorizmus hátterében. (Magam is úgy értesültem, hogy finn történelem könyvekben - talán középiskolai, nem tudom - megváltoztatták a korábban hangoztatott szoros magyar rokonságról szóló részeket.)

És még valami. Az Ucsiraltu eset mögött ám nincs semmi politika, nehogy azt képzelje valaki is. :DDD
Meg egyes magyar nyelvészek, történészek kirekesztése a hivatásosok körébõl, az is mind szigorú szakmai alapon történik. Tessék már végre belátni. (:
sofi 72 2010 dec. 02. - 08:14:04 Előzmény filmbarbár
(116/301)
Pedig én szeretnék segítséget kérni!!! Az enyémben nem hangzik el a professzor neve, (vagy elkerülte a figyelmemet???) viszont megnézném, csak most nincs idõm az összeset végig hallgatni. Bemásolnád ide? A többinek majd utána nézek egyedül, mert érdekel.
offtopic
sofi 72 2010 dec. 02. - 07:54:36
(115/301)
Nem én állítok, én csak "közvetítõként" mûködöm....:))
Ne is törõdj vele!!
offtopic
sofi 72 2010 dec. 02. - 07:52:19
(114/301)
Úgy látom, megint kezdõdik...:)))
Jogos az észrevétel, de ki kell ábrándítsalak!! Nem a forrás hibázott, hanem ÉÉÉN!! De ezért kár volt megint új néven regisztrálnod kedves XY!!!:)))))))))))
tombenko 2010 dec. 01. - 22:40:14 Előzmény sofi 72
(113/301)
Hát, ha finnül sikerülne találnom... :) Lehet, el is kezdem tanulni a nyelvet.
Bár olvashatnék valami "bizonyítékot"!
Már bocs, de te állítottál...
filmbarbár 2010 dec. 01. - 20:40:41
(112/301)
Nos, ezt nem állhatom meg szó nélkül. Az ajánlott linkben olvasható és hallható Ucsiraltu professzor neve. Én, sajnos, tudok róla milyen fogadtatásban részesítette a nevezett professzort az MTA, amikor nálunk járt néhány éve (és amint erre halványan utaltam már a topik 95. hsz-ben.)
Akit igazán érdekel, az járjon utána, erre való a net. További segítséget nem adok, van itt hozzáértõ a fórumon bõven. Olvasni kell hozzá, én is azt teszem. :)))

Aki netán a beszélgetés 2. részét is nézi, ott ez az érdekes megjegyzés olvasható egy rendes ember jóvoltából:
"Jól van, ébred a Magyar !!!
Ha nem lenne net akkor agyonhallgatnának mindent mint eddig!"
fredi60 2010 dec. 01. - 19:42:49 Előzmény sofi 72
(111/301)
"A SZER visszafelé olvasva RESZ, tehát.."

tehát ez nem evezet sehova. Szer szavunk önállóan bír kjelentéssel, visszafelé olvasva pedig nem. Fõleg ha késõbb a resz-et rész-nek vesszük.
Akkor miért nem erõltetjük meg magunkat annyira, hogy azonos eredetet keressünk példaként említve az "élõ" illetve "elõ" szavak kapcsán is? Még csak nem is kellene visszafelé olvasnunk!! :D
sofi 72 2010 dec. 01. - 19:16:32
(110/301)
Ez annyira kedves, hogy nem tudtam kihagyni. Persze ez csak egy kis elõadás részlet.....ne tessék mást hallani, mint amirõl szól!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=jPSNrQMxO3M&feature=related
sofi 72 2010 nov. 30. - 22:01:38
(109/301)
Kíváncsian várom, bár szerintem nem fogsz találni. Nem kell az angolhoz ragaszkodni, bármelyik nyelv lehet....akár a finn is..:)
Na, látod, a második mondatoddal teljesen egyetértek. Nem jutottunk eddig sem és nem is fogunk. Számomra ez már régen nyilvánvalóvá vált, csodálkozom, hogy neked csak most??!! Egyébként nagyon kegyes vagy hozzám, hogy a "BIZONYÍTÉKOK" tálalása után hajlandó lennél velem tárgyalni!! Köszönöm.
De, miért és mit is kell nekem bizonyítanom??? Szerintem kezdjük veled!!
Ha annyira megállja a helyét a finnugorizmus, bizonyítsd az általam beírtak ellenkezõjét!! (De aztán hiteles legyen ám)! Aztán egye fene, talán tárgyalhatunk a továbbiakról.
tombenko 2010 nov. 30. - 21:34:21
(108/301)
Összekaparom szegényes angoltudásom, és találok neked.
Így nem fogunk sehová jutni. Kérem a bizonyítékokat, utána tárgyalhatunk.
Ja, ha a vágyak érvnek számítanak, tényleg válaszoltál.
sofi 72 2010 nov. 30. - 20:49:37
(107/301)
Rendben, hagylak kibontakozni.....mutass egy ugyanilyen pédát. Mert ha valóban ehhez hasonló elõfordul más nyelvekben is, akkor nem is kell kutatni. Ott van elõttünk!!!! Igaz?? Tehát, várom az "ellenpéldádat" egy másik nyelvbõl.

Ha van 3 tipped is, hogy mi lehet a BIZONYÍTÉK, akkor miért akarod ennyire tudni??:))))Várom a 3 tippedet. (bár van 3 tippem, hogy mi lehet a tipped...!!!:))))

És dehogynem kaptad meg már a választ. Szerintem nem is egyszer. Nem lenne baj a finn rokonság, csak nem létezik. Kreálmány, mûvi, hazug, megerõszakolt, stb....

Ez a válasz a finnekkel kapcsolatban.:D
tombenko 2010 nov. 30. - 20:37:35
(106/301)
És ez mit bizonyít? Semmit. Véletlen. Ha valaki nagyon kutakodik, akkor más nyelveken is találhat hasonlókat.
A kárpát-medencei ittlétünkre bizonyítékokat kérek. (Bár van három tippem, mit fogunk látni bizonyítékként...)
Egyébként miért baj, ha a finnekkel közös csoportból ered nyelvünk? Erre még nem kaptam választ.
sofi 72 2010 nov. 30. - 20:18:19
(105/301)
Kedves finn-ugorosok!

Melyik nyelveben van ez így a világon??!!

A SZER visszafelé olvasva RESZ, tehát

nem SZERetet és
összejövés, egység, hanem RÉSZre szakadás, RÉSZleg

Az egység,
SZERvezet, ellentéte RÉSZre bomlás,
SZERzõdés RESZelék, darabolás

"Egy nép nemzetté válásának, kultúrális fejlõdésének, erejének és fennmaradásának, a történelmi viharokkal szembeni ellenálló képességének leglényegesebb kelléke, alapja a nyelv. A nemzeti öntudat hordozója és a nemzethez tartozás fokmérõje. Amióta a magyar nyelvet beszéljük, ha hangtani és kiejtésbeni törvényszerûség szerint változtatott is egyes szavak hangzásán, az õsi nyelv téglafala a régi. Ha azt mondjuk, hogy a magyar nyelv régibb sok más nép nyelvénél, még sem népünket, sem nyelvünket nem helyezzük más nép fölé, csak a valóságnak megfelelõen "korban" eléjük. (gondolom, ez sokakat megnyugtat....):)

Clement Edgár német nyelvész, aki több klasszikus nyugati nyelven kívül ismert egy pár keleti nyelvet, köztük a kínait is, húsz évig élt és tanított Kínában, 1932-ben Törökországba készülvén, meglátogatta Budapesten Baktay Ervint. Annyira meglepte a neki még ismeretlen magyar nyelv zenéje, hogy itt maradt nyelvünket megtanulni. Nem kellett neki több, csak pár hónap, és nemcsak beszélte már ezt a nyelvet, hanem beleélte magát nyelvünk lelkébe is. Jobban, mint a magyarok. Az õsi szavainkban, szótövekben felismerte azokat a teremtõ hangváltozatokat, amelyek a kezdet kezdete felé mutatják az utat, egészen vissza az elsõ hangig.

Szerinte a magyar nyelv szinte megdöbbentõ, mágikus erejû, mély lelkiséget tükrözõ nyelv, úgyhogy csak a legmagasabb rendû, legfejlettebb nyelvek, különösen a régi, keleti, klasszikus nyelvek foghatók hozzá.

"A fényt sokszor árnyékok veszik körül.......nyelvünk szépségét lerontják, eredetét, õsiségét tagadják és nem akarják megismerni......."

Csak büszkeséggel gondolhatunk arra, hogy milyen lehetett az õsi magyar nyelv, amelyet a kereszténység felvétele után a jobbágyságba taszított, szegénységben élõ, adókkal tizedekkel, zsarolásokkal sanyargatott magyar parasztság, a földmûvelõ nép - az õ idegenvérû, más nyelvet beszélõ és író királyai, urai és papjai ellenére – hosszú és keserves századokon keresztül átmentett és megtartott!!!!!!

Igen fontos és jellemzõ sajátossága a magyar nyelvnek a tömörség és a rövidség. Egyetlen szóval egész mondatot tud kialakítani. Pl: "elindult", vagy "meghívatnálak". A gondolatok ily rövid, tömör, de teljes értékû kifejezése bizonyítja nyelvünk klasszikus voltát – õsiségét!!!

A magyar nyelv különállásának (vagyis a finn-ugor és török eredetünk CÁFOLATÁRA) egyik további bizonyítéka, hogy a családi élettel kapcsolatos, õsi alapszókincshez tartozó elnevezések, mint pl: öcsém, bátyám, húgom, vejem, menyem, mostohám semmilyen más nemzet nyelvében nem találhatóak meg. Ott az említett fogalmak összetett szavakkal fejezhetõek ki.

Nem állhatja meg a helyét az az elmélet, hogy a magyar nyelv egy primitív, északi, az Ob és Irtisz folyó melléki néptõl származik, és csak az idõszámítás után úgy 500 év körül tûnt fel a Volga és az Ural között.

Ezzel szemben ezernyi nyelvi, néprajzi, embertani adattal bizonyítható, hogy a magyarság a Kárpát-medence legrégibb õslakossága, és hogy sok-sok évezred elõtt a kõ- réz- és bronzkorszakban is itt élt és itt keletkezett!!!

És egy kis ZENE+TÁNC....(bár sajnos, csak rövid részlet)amit azért teszek ide, mert ahogy írogatok itt, valahogy mindig a gyimesi zene ugrik be. Lehet azért, mert számomra ez a zene és tánc annyira õsinek, tisztának, réginek tûnik....és szerintem ide illik. Akinek volt már szerencséje ezt élõben hallgatni, látni a táncosok egyszerû, mégis csodálatos lépéseit, érezni a dübörgést a dobbantások miatt, biztos vagyok benne, hogy a hatása alá került. Engem megfogott!:))

http://www.youtube.com/watch?v=4J_AYC31-R0&feature=related
tombenko 2010 nov. 25. - 17:15:04 Előzmény sofi 72
(104/301)
Már kezdtem megijedni, hogy valaki sértõnek találta a hozzászólásomat. De akkor csak a moderátor volt figyelmetlen. Na mindegy.
offtopic
sofi 72 2010 nov. 24. - 19:38:13
(103/301)
"Párnacsatából" származó hulladékokat töröltek...:)))
Biztos véletlenül került bele a tiéd is! (mármint a törlésbe)
Rá se ránts!!!!
tombenko 2010 nov. 24. - 19:33:10
(102/301)
Szisztematikus differenciák...