10/10
offtopic
dzsanna3 2009 szept. 06. - 17:28:13 10/10
(25509/30469)
Na, akkor olvass vissza egy kicsit, mert azt írta, a DB miatt kezdte a spanyolt, és mire nyelvvizsgára készült, már tél volt, tavasszal pedig a középfokút tette le, ami a diplomához kötelezõ is :)
offtopic
Belle 2009 szept. 06. - 17:21:17
(25508/30469)
Már túl vagyok rajta.;-) Azért köszönöm.:-)
offtopic
Belle 2009 szept. 06. - 17:20:52
(25507/30469)
Hmm, nagyon gusztusos.:-)) Szerintem most meg is tudnám enni.:-D
offtopic
Belle 2009 szept. 06. - 17:19:53
(25506/30469)
Egyébként nem lehetséges, hogy valamit rövidítenek ezzel a fórumon?:-)
offtopic
Belle 2009 szept. 06. - 17:18:41
(25505/30469)
Ez az adott nyelven való gondolkodás idõnként nálam is beindul.:-)) Legalábbis, amikor hallgatom a spanyol dolgokat, valahogy már nem azon vagyok, ha jaj ez hogy is van magyarul, hanem megértem, hogy õk hogyan értelmezik az adott kifejezést.:-) Sõt, nem hittem, hogy ilyet fogok írni, de lassacskán jobban élvezem a spanyol dolgokat hallgatni, mint az angolt.
offtopic
Belle 2009 szept. 06. - 17:14:11
(25504/30469)
Ja, még valami.:-)

Akkor is már érdeklõdésbõl kezdtem neki a spanyolnak, csak elég sok minden közbejött. De az a lényeg, hogy most már újra foglalkozom vele, szintén önszántamból.:-)
offtopic
Belle 2009 szept. 06. - 17:10:34
(25503/30469)
Hola Dzsanna!:-))

Ha azt írom: "Qué pasa?" vagy "Qué pasó?" akkor talán jobban megérted, miért nem gondoltam a "múlt"-ra mint lehetséges jelentésre.:-)) De most már biztosan nem felejtem el a pasado szót, az biztos!:-))

Akkor jól vettem le a dolgot, viszont nem egyszerre kezdtük a spanyolt.:-) Tücsök már tudott spanyolul, mire én hozzáláttam, hiszen már a nyelvvizsgára készült.:-)) Emlékszem, még írtam is neki annak idején, hogy milyen jó neki, hogy már gondolhat ilyesmire.:-) S õ is megvigasztalt, hogy ne aggódjak, mert nem nehéz nyelv.:-) Ezt ma már be is látom, hogy így van, és ha úgy vesszük, ennyi idõ alatt már nekem is többet kellene már tudnom.:-)
10/10
dzsanna3 2009 szept. 06. - 15:18:53 10/10
(25502/30469)
Egy kis kávé? :)
10/10
offtopic
dzsanna3 2009 szept. 06. - 15:17:48 10/10 Előzmény Belle
(25501/30469)
Disznóságokért bárhová elmegyek - nem ismersz te engem :)
(éppen fogyózom)
10/10
offtopic
dzsanna3 2009 szept. 06. - 15:07:45 10/10 Előzmény Belle
(25500/30469)
Uppsss... elfelejtettem köszönni! Ejnye!

Akkor kezdjük elölrõl, mintha mi sem történt volna:
Szia, Bella! :):):)

Van azért még dolgom mindkét nyelvvel, amíg eljutok "anyanyelvi szintre". El sem hiszed, naponta hány szó születik! Szerintem még a mexicano-nak is van dolga, pedig õ a magával a nyelvvel foglalkozik, de Mo-ról, és nem él spanyol anyanyelvûek között, így fogalma sincs, hogy beszélnek a hétköznapi emberek :)

A magyar nyelvvel kapcsolatban viszont félreértettél, mert nem azt mondom, hogy elfelejt az ember magyarul, hanem egy idõ után (hála Istennek)az adott nyelven kezdesz gondolkozni, és már nem fordítod a mondanivalót.
Ha viszont több nyelven is beszélsz, akkor rájössz, hogy vannak kifejezések, amik lefordíthatatlanok, illetve hülyeség lesz belõle, ha megpróbálod :) Ezért csak az adott nyelven tudod használni azt a kifejezést, ami éppen találó a helyzetre, amit ki akarsz fejezni.

Az elfelejt magyarul annyit tesz, hogy pl. nincs képben a mai beszélt nyelvvel, mert évek kimaradtak. Semmiképpen nem lehet elfelejteni az anyanyelvet akkor sem, ha nem beszéled, csak antik leszel. Mindenki nevet rajtad, ha megszólalsz, illetve te nem érted, akarnak mondani neked, mert egy idõ után elszakadsz a hazai kapcsolatoktól.

Van itt Floridában egy magyar srác, aki kiadott egy angol mozaikszó-szótárt, és naponta több ezerrel újul :) Ki a fene tudja ezt megtanulni?:) Ugyanez van spanyolban is. Csak a ChM fórumon naponta többen használnak ilyesmit: FHGKLU - én biztosan nem kérdezem meg, mi a fenét jelent :)
10/10
offtopic
dzsanna3 2009 szept. 06. - 14:55:40 10/10 Előzmény Belle
(25499/30469)
Az egy évet rád és Tücsökre értettem, mert õ is a DB miatt kezdte el a spanyolt, és lám... már letette a középfokot, te pedig már dalokat (is) fordítasz :)

Hogy leadtad a spanyolt, azt nagyon rosszul tetted. :(
De sebaj, most van motiváció, így sokkal többre mész vele, mert TE akarod tanulni, nem pedig kötelezõ. Nagyon nagy a különbség ám. Én úgy tanítottam a gyerkõcöket, hogy mindig csak arról beszéltem, amirõl kérdeztek. Így tuti, hogy megmarad a fejükben :)
10/10
offtopic
dzsanna3 2009 szept. 06. - 14:53:01 10/10 Előzmény Belle
(25498/30469)
:)
Nekem az tetszett, hogy a PASADO kapcsán a múlt nem jutott eszedbe, merthogy azt jelenti a szó: PASADO=MÚLT :)

Méghozzá NEMZETI BANK:)

A KVÍZ-t megnyerted, kép "Chris Csendes-óceán partja" :)
avagy spanyolul: oceano Pacifico
offtopic
Belle 2009 szept. 06. - 10:46:08
(25497/30469)
A disznóságokra el is felejtettem reagálni.:-)))

Gyere, nálunk szokott lenni!:-)))

Na jó, nem fájdítom a szíved...:-)
offtopic
Belle 2009 szept. 06. - 10:44:03
(25496/30469)
Á, értem már!:-))) Biztos vagyok benne, hogy gyorsan megtanulod az új dolgokat is!:-))) Hiszen az alap már régen megvan, arra az újdonságokat már könnyebb biztosan elsajátítani.:-)

Viszont ezzel az anyanyelvi dologgal nem elõször találkozom. Mármint arra gondolok, hogy többen azt mondják, hogy egy idõ után kezdik felejteni az anyanyelvüket. Korábban nem is gondoltam arra, hogy ilyesmi lehetséges. Szerintem a kis dj-t is próbáld még meggyõzni arról, hogy jobb, ha nem hagy fel a magyar nyelv használatával, még a végén elfelejti.:-)

Az edzõterem nekem sem ártana.:-))) Egy kis izomerõsítés legalábbis mindenképpen rám férne.:-)))

Na, de most el, de késõbb még leszek.:-)
offtopic
Belle 2009 szept. 06. - 10:35:34
(25495/30469)
Ezen jót mosolyogtam.:-))) Arra emlékeztet, amit régebben írtam, hogy nem igazán szeretek dalokat fordítani.:-)))

Viszont az egy évet nem tudom, rám értetted-e, de tényleg lassan egy éve lesz, hogy ténylegesen nekiláttam a spanyolnak.:-)) Szavakat már ismertem, és régen el is kezdtem az egyetemen egy spanyol kurzust, de idõhiány miatt nem tudtam sokáig járni, így le is adtam pár hét után. Azóta is sajnálom, hogy így alakult. Részben azért is, mert lassan az önálló írást sem ártana elkezdenem, amit eddig hanyagoltam rendesen.*-* Persze tudok önálló mondatokat írni, de az még kevés egy esetleges nyelvvizsgához.:-))
offtopic
Belle 2009 szept. 06. - 10:27:44
(25494/30469)
Szia Dzsanna!:-)

Hogyne engedném meg?:-))) Sõt nagyon szépen köszönöm, nagyon örülök neki, hogy átnézted, s hát így okosodik az ember!:-))) Persze a "Siempre te amé." miatt csapkodom a kezem, mert elõször múlt idõben írtam, aztán már magam sem tudom, miért nem voltam benne biztos, hogy múlt idõ, és jövõ idõre írtam át, én balga.:-) A többin nem lepõdtem meg, mert gyanús volt egy-két dolog. Viszont a "del" jól félrevitt, akár csak az elején a "pasado" szó.:-) Valahogy mindenre gondoltam, csak múltra nem a jelentését illetõleg.:-))

Látod, a bank szót én észre sem vettem.:-D Sõt, most hogy újra megnéztem a képet sem láttam meg rögtön.:-D Most már tuti nem felejtem el, hogy ez az épület egy bank.:-)))

Ez az új kép pedig egészen biztos, hogy Chris egyik képe a twitter-rõl, arról az idõszakról, amikor hazatért a DB forgatások után.:-) Kép a tengerpartjáról.:-) Ha lehet így írni.:-))
10/10
offtopic
dzsanna3 2009 szept. 06. - 00:30:03 10/10 Előzmény Ana8
(25493/30469)
Köszi a privit Anna, eres un angelito :)
10/10
offtopic
dzsanna3 2009 szept. 06. - 00:27:29 10/10 Előzmény Belle
(25492/30469)
Kihagytam az angolra reagálást :)

Elõször is: 5 évig alig használtam az angolt - csak a spanyolt meg a magyart - kivéve, ha angol nyelven próbáltak lakást bérelni :) 5 év kihagyás az még a magyarban is rengeteg idõnek számított, mert amikor innen hazamentem, nem értettem magyarul :) Értsd, annyira megváltozott a napi szóhasználat, hogy azt hittem, nem is anyanyelven szólnak hozzám :) Ez a helyzet itt is: rengeteg az új, felvett, csinált, mozaikszó és egyebek, hogy csak lesek. A másik viszont a DEGREE and EMPLOYMENT - ez a cél, és mint írtam, a legfontosabb: SPANYOL-ANGOL, tehát mint eddig: magyar kihagy :) Szerencsére veletek majdnem naponta beszélek magyarul, így van remény, hogy az anyanyelvemet majd felismerem késõbb is, merthogy a kis dj már angolul társalog velem, hiába szidom le érte, azt mondja, ezt angolul sokkal jobban ki tudja fejezni, illetve nem tudja jól magyarra fordítani :) Én a spanyollal vagyok így.

Az edzõteremre meg nagy szükség van, mert erõteljesen fogyok már, és a bõr rugalmasságát biztosítani kell :) Külön szabtak rám edzéstervet, menüt (pfúj:() Én a képen látható disznóságokra vágyom, de nagyon! :)

Hehehehe - jó hosszúra sikeredett :)
10/10
dzsanna3 2009 szept. 06. - 00:18:15 10/10 Előzmény Katka2
(25491/30469)
Menet közben is tanulhatsz nyelvet - kikapcsolódásként egy kis La tormenta - és máris megvan az alap :)
Nézd, Bella már dalokat (is) fordít, Tücsök meg letette a középfokút, és egy évvel ezelõtt még egyetlen szót sem tudott spanyolul - szóval hajrá!

A szíves felhõ megkapott engem is... :)
10/10
dzsanna3 2009 szept. 06. - 00:12:54 10/10 Előzmény Belle
(25490/30469)
Sziasztok, végre hazaértem!

Bella drága, elõször is: Nyertél!!! Gratulálok! A Luz María teenovellából van a kép - a kérdés ez volt!
A filmben Hotel-t alakított az épület, de a funkciója igazából BANK, ahogy az épület oromzatán olvasható is :)

A filmben Gustavo ebben a "szállodába" költözik el a Mendoza villából.

Ügyes a dalfordítás, nem is hittem volna :)

Egy kis javítást, ha megengedsz, megteszem a félreértések elkerülése érdekében:

Mi pecado eres tú…
Az én bûnöm te vagy…
Siempre te amé.
Mindig szeretni foglak. helyett: "MINDIG SZERETTELEK" - múlt idõben, mert: AM-ar az ige, AM-é szerettelek, AM-aré SZERETNI FOGLAK.

Qué difícil fingir que el pasado no existe.
Milyen nehéz tettetni, hogy nem történt semmi.
QUE EL PASADO NO EXISTE: HOGY A MÚLT NEM LÉTEZIK
(Nem történt semmi = No ha pasado nada)
Sigues aquí junto a mí - MARADJ ITT MELLETTEM (folytasd velem)
Lépj ide mellém
A pesar del dolor tu recuerdo persiste,
A FÁJDALOM ELLENÉRE AZ EMLÉKED MEGMARADT, MEGYEK UTÁNAD
a bánat fájdalmát, ami emlékedben maradt,
voy tras de ti…
elûzöm belõled…

A PESAR DE... valaminek ellenére (mégis)

Spanyol lecke vége :)

A többi tökéletes, vállveregetés :)

Holnap és hétfõn leszek, tessék elõkerülni, most pedig szép álmokat a csapatnak!

KVÍZ VASÁRNAPRA: Hol láttuk ezt a képet? (Nem könnyû, de ha a fórumunk névadójára gondoltok, megoldható:)