10/10
offtopic
kimbin01 2015 dec. 22. - 20:46:13 10/10
(222505/239045)
A 300 egy eszméletlenül jó film!! Kár lenne kihagyni!Az IMDB 7,8 pont, de a nézõk 9,3 értékelték.

Még új korában láttam.(kép: Leónidasz és Xerxés)
10/10
offtopic
kimbin01 2015 dec. 22. - 20:23:05 10/10
(222504/239045)
Sziasztok!!

Ma lustálkodós napom volt, kész vagyok mindennel, csak a filmezés maradt.

Látom mindenki az Everestre készül, épp a napokba beszélt rá a fiam az egyik ilyen filmre, amit
valós események ihlettek. Az 1996-os Mount Everest katasztrófában több hegymászó életét vesztette. Idei film.
Most megnéztem ezt a dokumentumfilmet is, egyébként is szeretem a dokukat.


George Mallory kontra Edmund Hillary, Mt. Everest

Mert ott van!
A világ tetejérõl tûntek el – George Mallory ill. Andrew Irvine (1924. június 6-án látták õket utoljára)

George Mallory nem az a fajta férfi volt, aki feladja. Korának legkiemelkedõbb hegymászója volt, nem csoda hát, hogy elõbb-utóbb összeakadt az általa „Az Én Hegyem”-nek titulált csúccsal. Arra a kérdésre, hogy mégis miért akarja megmászni az azóta már szállóigévé vált és sokak által átvett mondattal felelt: „Mert ott van.”
A történelemkönyvek szerint az új-zélandi Edmund Hillary és a nepáli Tenzing Norgay mászta meg elõször a Föld legmagasabb hegycsúcsát 1953-ban. A Mount Everest történetével foglalkozó Tom Holzel szerint viszont másokat illet az elsõség, és ezt fényképek vizsgálatára alapozza.

1924. június 8-án két angol hegymászó, George Mallory és Andrew Irvine elhagyta a Mount Everest (Csomolungma) csúcsától alig egy kilométerre lévõ táborhelyét, hogy elsõként hódítsák meg a Föld legmagasabb, 8850 méteres hegycsúcsát. Többé senki sem hallott róluk. Senki nem tudja, hogy elérték-e a csúcsot majdnem három évtizeddel Sir Edmund Hillary és Tenzing Norgay 1953-as sikere elõtt.

Azóta több mint féltucat expedíció próbálta rekonstruálni Mallory és Irvine útját. Az 1999-es kutatás során megtalálták Mallory holttestét is, de a kérdésre nem tudtak határozott választ adni. Sok hegymászó szerint a rejtélyt csak akkor lehet megoldani, ha megtalálják Irvine testét, illetve azt a legendás Kodak fényképezõgépet, amelyet a végzetes útjára magával vitt.

Szóval a kérdés még fennforog. :))

Megnéztem az új Star Wars filmet is, kicsit többet vártam, vagy már nagyon hozzászoktunk a látványos filmekhez??
8/10
offtopic
edimir 2015 dec. 22. - 20:04:06 8/10
(222503/239045)
Hogy mennyire komoly a regényben nem, csak a filmben szereplõ szerelmi szál? Hm, nem tudom, azért ha utána gondolsz, akkor ezt azért nem lehet egyszerûen csak a hormonok túltengésével elintézni. Játsszuk végig a gondolatmenetet.

1. Csen Csen egy komoly fiatalember, erõs benne a felelõsségérzet, semmit se vesz könnyedén, miért az "elsõ szerelmével" tenné?
2. Csen Csen tiszteli Bilgét és Batut is nagyra tartja, tehát az özvegye, Bilge menye nem lehet számára egy kis kalandocska, a megdöntjük a nyáj takarásában (volt ilyen idillecske a filmben más szereplõk között)
3. Bilge özvegye felnõtt nõ, anya, olyan, aki éjjel a farkasokkal szemben védte a nyájat, szóval nem holmi fruskácska, vannak kötelezettségei, figyel rá a közösség, választhat magának új párt, de nem lehet könnyelmû nõcske....
4. Sõt, tudjuk, hogy van is egy másik komoly jelentkezõ Batu helyére, a fiúnak apa kell, az asszony mellé férfi, ez a puszta törvénye is, ha úgy tetszik, ezt kívánja meg a túlélés, elõször épp erre hivatkozva utasítja vissza az özvegy Csen Csen közeledését. Tehát Csen Csen tisztában van azzal, hogyha õ ezek után a nõhöz közeledik, azt csak komoly szándékkal teheti, nem pedig röpke viszony tervével.
5. ha belemegyünk abba, hogy elfogadjuk a filmbeli szerelmi szálat, akkor ez igenis egy komoly kapcsolat, nem pedig csak a pusztai széllel ellibbenõ vmi.
8/10
offtopic
edimir 2015 dec. 22. - 17:01:12 8/10
(222502/239045)
Különleges film, nem csak a témája miatt, hogy egy fantasztikus emberi erõfeszítésnek állít emléket, de azért is, mert az eredeti felvételek alapján készült.
Izgalmas idõutazás ez a film több szempontból is. 1953-ban koronázták meg az ifjú Erzsébet királynõt, láthatjuk díszes hintójában ahogy az ünneplõ tömeget üdvözli. Ugyanakkor Nepálban a terepjárót az útviszonyok miatt még alácsúsztatott rudak segítségével cipelik. De igazi idõutazás ez a technika világában is. Új eljárások/anyagok szükségesek az expedíció sikeréhez: az oxigénpalack, a vákuumcsomagolás, a légátnemeresztõ anyag, hiszen a rendkívüli körülmények kihívásához segít a tudomány alkalmazkodni. Kibírni az állandóan fújó 160 km/órás szelet, könnyebbé tenni a felszerelést tartalmazó hatalmas csomaghegyeket, leküzdeni az oxigénhiány miatt fellépõ fáradékonyságot és tudatmódosulást.

Micsoda logisztika, micsoda emberek! Ez pedig egy hiteles képes krónika. Kicsit furcsa ez az archív anyag, a szobában ülve talán patetikusan hangzik a zenéje, de valahogy mégis így kerek és egész.

Amikor a híres hegymászót arról kérdezték, miért kell megmászni az Everest, Mallory így válaszolt:"Azért, mert ott van!"
Miért kell megnézni ezt a filmet? Azért, mert létezik!

A fotón a csodálatos páros: Sir Edmund Hilary (Új-Zéland) és Tenzing Norgay (Nepál) jutott fel elõször a csúcsára 1953 május 29.-én
Forrás:http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/01638/Edmund-Hillary_1638802a.jpg
Illiona 2015 dec. 22. - 17:01:10 Előzmény edimir
(222501/239045)
Wolf Totem - Farkastotem

"Batu halála ahhoz kell, hogy a film végén a kínai Csen Csen és a mongol özvegy a két nép békés összeolvadását testesíthesse meg...."

Ha ha ha! ezen jót mosolyogtam.
Azért nem mondhatjuk hogy az szerelmi szál a filmben meginditotta volna a nézõk szivét.
Én nem is nevezném ezt szerelemnek sem, csak egy huszas éveinek elején lévõ fiatal egészséges férfinak a természetes vágyainak, ösztöneinek.
Az író az eredeti regénybe semmiképp nem irhatta bele, hiszen azért ciki lett volna, tekintettel arra, hogy Batu túlélte a regényt, de Annaud meg nem nélkülözhette ezt az elemet, mert valahogy hiányzott volna, hacsak igy érintõlegesen is.
Ne feledjük, hogy Annaud rendezte a leges-legfinonabban erotikusnak nevezhetõ filmet, amit annyit emlegettem már, a A Szeretõ-t. Egy ilyen ember a maga francia véréval, ilyen szakmai múlttal hogy tehetett volna másképp.
Amikor a filmben elhangzott az hogy Csen Csen itt maradna a nõvel örökre a pusztán, ezt a jelenetet akkor is ugy itéltem meg, hogy nem komoly.
A film végén Csen Csen és barátja ideje lejárván simán összepakol, és visszaindul a fõvárosba.
Akkor mi is lehetett az nagy szenvedély?
Szerintem Csen Csen amikor az asszonyt megölelte, az nem csak egy nõnek szóló ölelés volt.

Amit õ akkor magához ölel, az minden, amit a nõ képviselt.
Amikor Csen Csen megérkezett a pusztára, szinte elbódította az a csoda, amit õ megtapasztalt. Állatok, vadak, lovak, farkasok, a sztyeppei növények, a szunyogok, ezek harmóniája, a természet egészséges lüktetése, körforgása.
Azután elkezdte tanulni, tanulmányozni, megtapasztalni ezeket, saját farkast kezdett nevelni, és szenvedélyesen volt kiváncsi, és egyre jobban megértette, mekkora veszélyben van az a csodálatos világ.
Talán szerette volna, ha fiatalkori énje hatalmas erejével megváltoztathatja, hogy csodát tehet, és ha asszony az övé, és õ itt marad, akkor nem következeik be semmi visszafordíthatatlan.

De õ is megérti azután: már semmi jó nem jön, a természetrombolás visszafordíthatatlan, a biológiai egyensúly felbomlik, az a puszta, ahová érkezett nincs többé, amely életre vágyódna, az nem lehetséges soha már.
Hiába minden, az õ vágya is csak ennyi, a letünt aranykor végén ami jut neki az a csomagolás, és vissza a fõvárosba.
Talán emiatt is van a másmilyen vég a kisfarkassal is: valami kis reményt adni, ha nem is tökéletesen, de van ami titokban továbbél.

Persze lehet hogy ez csak az én érzéseim, amelyeket ezek a jelenetek kiváltottak.
8/10
offtopic
edimir 2015 dec. 22. - 16:56:32 8/10 Előzmény Illiona
(222500/239045)
Ha belegondolunk, hogy náluk a hegyek tisztelete mindig is kultúrájuk fontos eleme volt, a hegymászás pedig az egyik legkedveltebb szabad idõs tevékenység, akkor nincs mit csodálkozni a film népszerûségén, a megváltott jegyek számán. A Himalája a Hegyek hegye, azt hiszem, hogy csak Sumomo tudna róla autentikusan nyilatkozni, mit is jelent egy ember számára.

Én is ajánlanék egy filmet a témában:


A Mount Everest meghódítása - The Conquest of Everest (Anglia - 1953)
Mûfaj: dokumentumfilm
Rendezte: George Lowe
Szereplõk: Edmund Hillary, John Hunt, Tenzing Norgay

Tartalom: A veszély, az ismeretlen és a felfedezés varázsa mindig is vonzotta az emberiséget, ám kevesen akadnak, akik olyan helyekre merészkednének, mint az egekbe nyúló havas csúcsok zordon világa. 1953-at írtunk, amikor a ködös Albionban Edmund Hillary megszervezte gigászi expedícióját, amelynek végcélja az a hely volt, amelyen ember azelõtt még soha nem járt: a Himalája legmagasabb csúcsa, a tenger szintje fölé 8848 méterrel magasodó Csomolungma, vagy ahogy a nyugati világban ismerik, a Mount Everest. Az expedíció hiteles történetét bemutató, Oscar-díjra jelölt dokumentumfilm kiváló minõségben fennmaradt képsorai hitelesen mutatják be Sir Edmund Hillary és Sir John Hunt embert próbáló vállalkozását az elõkészületektõl a csúcs meghódításáig. A lélegzetelállító tájakon, vad viharokban, Isten háta mögötti szurdokokban felvett anyagok méltó emléket állítanak Hillary és segítõje, Tenzing Norgay sherpa történelmi jelentõségû tettének és páratlan megpróbáltatásainak.
Hang: magyar, angol
Játékidõ: 75 perc

Az expedíció tagjai:
John Hunt
George Band
Tom Bourdillon
Charles Evans
Alfred Gregory
Edmund Hillary
George Lowe
Wilfred Noyce
Griffith Pugh
Tom Stobart
Tensing Norkay
Michael Ward
Michael Westmacott
Charles Wylie
35 sherpa
8/10
offtopic
edimir 2015 dec. 22. - 16:41:27 8/10
(222499/239045)
Nem szegedi, de rajongó, neki igen!:)))))))))))))))))))))))

Azt hiszem õ az egyik legegyedibb mûvész, akit ismerek, tisztelek már elég régóta, igazi állócsillag, számomra a Színésznõ!:))))))))
Illiona 2015 dec. 22. - 16:31:49
(222498/239045)
egy nagyon off, de nagyon filmes off


Egyébként van élet a koreai filmeken túl is....

szegedi rajongók vannak?

csak kérdezem?
Illiona 2015 dec. 21. - 09:30:58
(222497/239045)
tegnap irtam a mult héten Koreában bemutatásra kerülõ uj filmekrõl,
van ami nagyon igéretes:

http://www.hancinema.net/korean-box-office-for-the-weekend-2015-12-18-~-2015-12-20-89644.html

a The Himalayas 1 110 ezer nézõ váltott jegyet a hétvégén!!!

a Tigrisre viszont csak 483 ezren?.
Illiona 2015 dec. 21. - 09:23:05
(222496/239045)
Á Á Á , egyáltalán nem vagyok önzõ, hogy csak én legyek gazdag!!!
Csakis tévedésbõl maradt le a link :))))

https://www.youtube.com/watch?v=s0UjELAUMjE

Ezt a zenét tavaly már tettem fel, fantasztikus, amire a videószerkesztõ progik képesek!
Mármint azok számára, akik tudják is használni!
Illiona 2015 dec. 21. - 09:03:56
(222495/239045)
Jó reggelt, szép napot mindenkinek!

Akkor hallgassunk egy kis zenét:
azoknak akik törpölnek a Wolf Totem kapcsán egy kis filmzene:

https://www.youtube.com/watch?v=UqHUd6o5PWI

és azoknak, akik ébredni szeretnének, kávé helyett: NORAZO
a dal azzal kezdõdik, "hallgasd a dalt és gazdag leszel"
hátha ezen múlik, akkor ne múljon! :))))

https://www.youtube.com/watch?v=UqHUd6o5PWI

egy kis ritmusos polgárpukkasztó muzsika :))))
10/10
offtopic
kimbin01 2015 dec. 21. - 08:54:18 10/10
(222494/239045)
Sziasztok!

Kellemes ünnepi készülõdést! Az lesz nekem is a mai programom.

Egy ünnepváró kávéküldés.
8/10
offtopic
edimir 2015 dec. 21. - 04:02:36 8/10
(222493/239045)
Tényleg akad benne!:)))))))))))))
"Nagyapa, ez egy puszilkodós könyv?":))))))))))))))))))))))))

A kisunokára is csak úgy lehet "rásózni", hogy beígérünk neki vívást, verekedést..... Hm, amikor még a "könyv volt a tv" , nem árt néha újra felfedezni a jó öreg könyvet!:)))))))))


Egyszer vki nagyon rá akart beszélni a 300 c. filmre, hogy micsoda remek effektek vannak benne, de én szándékosan nem néztem meg, nem akartam, hogy az egyik kedves könyvem élményét megzavarja, nekem ez már csak maradjon meg úgy, ahogy Pressfield megírta A tûz kapuiban....
8/10
offtopic
edimir 2015 dec. 21. - 03:53:55 8/10
(222492/239045)
A sorozatnak bátran adhatsz kevesebbet, Illionának többet!:))))))))))))))
8/10
offtopic
edimir 2015 dec. 21. - 03:51:18 8/10
(222491/239045)
Megbocsátva, elvégre annyiféle állati csoport szerepel, és mindegyiknek más az elnevezése, van mit kutyulni hajnalban!:)))))))))))))))

Tényleg, hány speciális, csak bizonyos állatcsoportokra jellemzõ elnevezésünk van???????????

Juhok - nyáj...

Sertés - konda

Szarvasmarha - csorda

Lovak - ménes

Farkas - kutya - falka

????????????????????????
8/10
offtopic
edimir 2015 dec. 21. - 03:44:34 8/10
(222490/239045)
A katonai ménes terelésénél ott van!:)))))))))))))
8/10
offtopic
edimir 2015 dec. 21. - 03:28:59 8/10
(222489/239045)
Nem akarom taglalni a film és a könyv közötti eltéréseket, nincs értelme.... hidd el, elég sok és elég lényegi....

Batu halála... Nagyon lírai elemzés, amit írsz róla, még lenne is benne logika... Batu halála, mint a pusztáról értõn gondoskodó jövõ pusztulása... hmm, csak egy a gond, már korábban megértjük, hogy még az öreg Bilgének sincs már hatalmában hatni a nyakukra ültetett Fõokosra, aki a farkasok által leölt és késõbbi élelemraktárnak szánt gazellacsordát az utolsó szálig elhordatja, és így a farkasokat a végsõkig kiéheztetve elindítja az események láncolatát.... Nem, Batu halála ahhoz kell, hogy a film végén a kínai Csen Csen és a mongol özvegy a két nép békés összeolvadását testesíthesse meg....azaz egy kis propaganda... tudom, hogy illúzióromboló, amit írok, de ez is benne van a holivudi befejezésben... egy kis árukapcsolás észrevétlenül....

A film végében nincs benne az elsivatagosodás. Hogy mit TUD a nézõ, az egy dolog, a film vége egészen másként is értelmezhetõ. Persze Bilge temetésével jelképesen a múlt és hagyomány is sírba száll, de a Fõokost ott látjuk megrendülten, sapkáját levéve, mintha felfogná a veszteség súlyát, nem pedig örülne, hogy megszabadult egy folyton aggályoskodótó kerékkötõtõl. A hullámzó fû a puszta életerejét, végtelen tágassága pedig éppen elpusztíthatatlanságát sugallja képileg, amiben ugyan Kisfarkasnak nincs már helye, de majd Csen Csen átveszi Bilge apótól a puszta iránti felelõsséget, hiszen itt marad mongol kedvesével.... hihetnénk akár ezt is....


Egyébként minden szõrszálhasogatásom ellenére egy dolgot tényleg nagyra értékelek Annaudnál, ez pedig a valódi farkasok szerepeltetése... amikor kerestem a filmet online, akkor találtam rá a film forgatásáról készült dokumentumfilmre. Annaud 2 évig készítette elõ a film forgatását, nem volt egyszerû a dolga.
Illiona 2015 dec. 21. - 02:20:16
(222488/239045)
bocs, nem csorda, hanem falka!
Illiona 2015 dec. 21. - 02:11:35
(222487/239045)
és a ló szeme:
benne van a félelem, a bátorság, a vakmerõség, az ösztön, a tapasztalat.
És ha jól megnézi valaki, benne van az egész farkascsorda.
Illiona 2015 dec. 21. - 02:09:36
(222486/239045)
és a fõszereplõkrõl (kép) még nem is esett szó!(ma már semmiképp)