Téma: A kísérlet

10/10
Bru 2008 jan. 09. - 02:59:01 10/10
(29/189)
A kísérlet ismereteim alapján nem követelt emberéletet. Több rabon pszichoszomatikus tünetek és akut emocionális zavarok jenetkeztek így manapság már jogilag is kivitelezhetetlen lenne ez a kísérlet. Bár a mai napig a pszichológiának az egyik jelentõsebb mérföldköve volt ez a kisérlet.
Amit nem emeltek ki a filmbe (bár már régen láttam így könnyen tévedhetek): A sok megszorítás, fizikális és mentális kínzás, a rabok megalázása vált az elsõdleges céljukká az õröknek. (Más eszözük nem volt.) Így pl egy idõ utána WC használatot is korlátozták. Kész kiváltásg lett ha haszálhattak WC-t. Bevezették a vödörbe WC-zést melyet a raboknak a cellájukba kellett tárolni és használni. Kézzel takarítatták ki a WC-ket, eltávolították sok ágyból a martacot (maradt a fémháló),bünetésképpen sokszor megvonták az érelt a raboktól, az egyre hosszabbra nyúló névsorolvasás során rendszeressé vált a pucérra vetköztetés és a homoszexualitásra kiélezett megalázás.
A pár napos (6) kísérlet folyamán az "õrök" egyre szadistább viselkedést tanúsítottak a rabokkal szemben fõelg esténként mikor azt hitték hogy a kamerák nem forognak.
És még hosszasan lehetne regélni errõl a kísérletrõl mivel valóban hátborzongató. Ugyanezt az emberben lappangó szadizmust boncolgatta szintén botrányos Milgram-kísérlet, melyben átlagos embereket arra utasítottak (sikerrel!!), hogy halálos áramütéseket adjanak a kísérletben részt vevõ másik személynek. Hát igen. Félemetes dolog az emberi elme. Egy adott szituáció tejesen áttudja formálni elménket, míg magunkra se ismerünk. (Mint ahogy az õrök is meséltek magukról utólag.) De legalább mi tanulhetunk ezekbõl mivel változtatni ezeken szinte lehetetlen...
Lordius 2008 jan. 09. - 00:55:48
(28/189)
Igaziból a hozzászólásokból számomra nem derült ki az hogy mennyire volt valósághû. Azért azt csak lehet tudni, hogy tényleg haltak e meg, vagy hogy volt e ujságiró illetve katona bennt. Valakinek van errõl pontos információja?
hammer 2008 jan. 09. - 00:35:35
(27/189)
Meglepodtem a film utan, nem gyengen... erdemes megnezni! A nemet filmeket nem nezem semmibe, de ebben direkt jok voltak az utalatos nemet arcok.
Obránszky Ármin 2008 jan. 08. - 19:00:37 Előzmény freerider
(26/189)
Hát nem tudom, szerintem a német film elég magas nívót képvisel. Természetesen itt most nem az amerikai koppintásokat értem elsõsorban "német film" alatt. Ezt bizonyítja például a tavalyi év kimagaslóan legjobb filmje A mások élete, de folytathatnám tovább a sort.
A filmrõl majd a megtekintése után. A film egy olyan kérdést boncolgat, amely szerintem mindenkit érdekel. Kiváncsi vagyok a kivitelezésre!
evibaba 2008 jan. 08. - 12:40:05
(25/189)
nem rossz a film,de azért tényleg más,mint az eredeti kisérlet:)
mi most tanultunk róla módszertanon,de amit néztünk videót,azon csak addig voltak felvételek amíg letartóztatták a fogolynk szánt alanyokat... nem kerülnék ilyen helyzetbe:S azt se tudták,h ez most a kisérlet vagy tényleg letartóztatják õket...
ez amúgy benne volt a filmben is?már nem emléxem,,rég láttam
norton15 2007 szept. 24. - 18:19:26
(24/189)
Nem mondanám thrillernek, bár nem láttam. És nem "nem rossz", hanem elgondolkodtató, és felkavaró. Csak Kepes könyvében olvastam errõl, és egy ehhez hasonlóról, de még úgy is eléggé megviselt.
freerider 2007 szept. 24. - 17:04:46
(23/189)
A németfilmekrõl, még ezután sem változott meg a véleményem, de szerintem ezzel nem csak én vagyok így! Érdekes történet, megdöbbentõ hogy igaz történeten alapul! A film elsõ felében majdnem leállítottam, annyira untam, a második fele kezdett izgalmas lenni, akkor beindult!

összegzés, sajátvélemény: egyszer megnézhetõ, feledhetõnek nem mondható, nem rossz. Ha figyelembe vesszük hogy német, akkor eész jó kis thriller!!!
zszoltan 2007 szept. 23. - 16:34:18
(22/189)
:)))

Bár te teljesen komolyan gondoltad a nagylányt, én mégis mosolyogtam rajta az emberi természettel kapcsolatban.
Ahogy én látom, egy átlagos tinédzser nagyon is jól tudja, mit nézhet meg. És persze 'jogosan' ki van akadva, amikor a nála csak tíz évvel idõsebb 'felnõttek' akarják neki 'megmondani', hogy mely filmek valók neki.
Aztán eltelik tíz év, és ez a fiatal ember továbbra is nagyon jól tudja, milyen filmek valók neki. Csak azt nem érti, hogy miért lázonganak ezek a mai tinédzserek az ellen, hogy õ ajánljon nekik filmeket, amikor õk még nyilvánvalóan nem tudhatják, mi való nekik.
Erre szintén csak azt lehet mondani: "Human nature". :)
ciccus92 2007 szept. 23. - 13:06:34
(21/189)
az utánamszólónak szánom: én azért lettem ideges rájuk mert védtelen,ártatlan embereket bántottak!!! nem csak úgy h szadizhassak valakit.. szoval sztem ne probáljál már ilyenekkel együtt említeni b****us...
suliban pedig nem véletlenül volt róla szó gondolom,és szeretem magam eldönteni h milyen filmet nézek meg!.. megviselt igen,de ilyet is kell látni,mert sajnos történik ilyen.
ennyi..
StJust 2007 szept. 22. - 23:27:25
(20/189)
Itt elõttem mindenki mindent elmondott,én minderre csak ráerõsíteni tudok.Hatásos,izgalmas,bizarr és valódi!
Talán csak annyi,hogy az általános véleménnyel ellentétben szeretem a német filmek egy jó részét-KÖZEL SEM MINDET,na mondjuk mert mindet nem is ismerhetem...na mindegy ez nem vezet sehova-,mert van amolyan diszkrét bájuk-ezt má jó soxor kifejtettem a fórumon-,legalábbis számomra.
ciccus92 2007 szept. 22. - 14:28:57
(19/189)
A suliban volt szó errõl a filmrõl. A témánk: "A társas lény",na és ott hozta szóba a tanárnõ.
Tegnap kivettem a tékából,és nagyon féltem leülni megnézni..
Aztán rávettem magam.. és hát.. jájj.. durva film. nem is kicsit. Persze jó film,de nagyon druva.. egyszerüen az,hogy ez igaz történet.. hát sokkoló. Többször is felébredtem az éjszaka folyamán..
Az ember a legnagyobb állat...ismét bebizonyosodott számomra.
Néztem a filmet,szörnyülködtem,és hát úgy a 90%ában a könnyeimmel küszködtem,mert teljesen elborzasztott az egész.
A film végére olyan nagyon ideges lettem az õrökre,és undorodtam tõlük,hogy némelyiknek igazán szétvertem volna a pofáját.. az a sok elvetemült féreg...
Persze az õrök közt is volt kivétel,és szegénynek rendesen el is látták a baját emiatt..
Döbbenetes film!
cherry baby 2007 jún. 15. - 12:07:01
(18/189)
keresem a halál ezer arca címû sorozatot.
dodocka 2007 jún. 15. - 11:48:55
(17/189)
Sajna, nem írja ki a teljes linket, nem tom miért. Szóval használjátok a keresõt:P
dodocka 2007 jún. 15. - 11:47:56
(16/189)
Sziasztok! A youtubon rengeteg valódi felvételt találhattok, csak be kell írni a keresõbe, h Stanford prison experiment 1971
pl. itt van egy link, egy 10 perces, bár a minõsége nem olyan jó...

<a target="_blank" href="http://www.youtube.com/watch?v=c4PrmqvYO94&amp;mode=related&amp;search=" title="http://www.youtube.com/watch?v=c4PrmqvYO94&amp;mode=related&amp;search=">www.youtube.com</a>
verdeleth 2007 jún. 04. - 00:59:14
(15/189)
bár nagyon látszik rajta hogy német mégsem baj, hiszen egy nagyon kemény film lett a történetbõl.Érdemes volt filmrevinni.
Bov 2007 máj. 12. - 17:23:23
(14/189)
hát, ahhoz képest, h német film, elég jól sikerült.. nem tudtam, h ez igaz történet :S pff, elég durva...
Az egyik tanárom, mondta, h nézzük meg, hát, nem csalódtam, jó film volt ;)
cherry baby 2007 febr. 22. - 07:50:45
(13/189)
pedig ez megtörtént. és nagyon kemény, hogy az emberekbõl micsoda állat tud lenni....
ndavid42 2006 nov. 11. - 23:25:32
(12/189)
tetszett a film, kicsit az "A tizedik szint" c. film jutott eszembe róla.
Haligali 2006 nov. 11. - 23:12:03
(11/189)
Akkor lehet igazán megismerni egy embert, ha hatalmat adsz neki...és a legtöbben elégtelenre vizsgáznának...
csancsy 2006 nov. 11. - 22:46:23
(10/189)
Most éppen reklám van, a vége felé van. Hát, nem semmi, nagyon eldurvult a helyzet, nem csodálom, hogy 18 éven felülieknek nem ajánlják És ez a szerelmi történet is igaz?Vagy csak beleszõtték?Amúgy nem semmi teljesen kifordultak önmagukból, fõleg az õrök. A tudósokat is bezárni, hallottam, hogy durva volt, de nem gondoltam arra, hogy ennyire.