Tévénézettség: már csak az volt a kérdés, hogy a német vagy a skót meccset nézték-e többen

Múlt héten már nem az volt a kérdés, hogy focit vagy mást néztek inkább az emberek, hanem az, hogy a németekkel vagy a skótokkal vívott meccs volt-e nézettebb.

Berobbant a foci-Eb az életünkbe és a tévéképernyőkre. Nagyjából két hete mást sem néz a magyar, csak a focit, a 2024-es év 10 legnézettebb műsorából öt valamilyen focimeccs (természetesen a foci-Eb-ről) a fiatalok körében, de a teljes lakosság körében is az első három helyen három labdarúgó-mérkőzés áll, ezeket követik a Házasság első látásra-epizódok.

A kereskedelmi tévék is lecsavarták a potmétereket, mivel tisztában vannak vele, hogy bármilyen műsorral rukkolnának elő, azt a kutya sem nézné. A tévénézők döntő többsége ezekben a pillanatokban pattanásig feszült idegekkel drukkol a képernyők előtt a magyar csapatnak, ebbe nem fér bele holmi sorozat vagy show-műsor.

Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd

Foci minden mennyiségben

Így most az, aki mégsem szereti annyira a focit, nem igazán találhat magának néznivalót a tévében, ugyanis mind a TV2, mind az RTL ismétlésekkel tölti ki a főműsoridőt – legalábbis hétköznapokon – hétvégén pedig sokszor vetített filmekkel próbálja szórakoztatni azokat, akik immunisak a labdarúgásra.

A múlt héten tehát egyetlen kérdés maradt: a német vagy a skót meccset izgulták-e többen végig a tévéképernyők előtt.

És a megfejtés: a SkóciaMagyarország vonzott több embert

– a fiatalok körében 671 339-et, ami 55,7 százalékos közönségarányt jelentett az M4 Sportnak, a teljes lakosság körében 1 780 290-et, itt 50,8 százalék volt a közönségarány. Azt hiszem, nem kell ecsetelnem, hogy ezek milyen bődületes számok, és akkor ebben természetesen nincs benne az az embertömeg, ami a szórakozóhelyek, kocsmák, közösségi terek kivetítőit nézve izgulta végig a vasárnap esti mérkőzést.

A hét második legnézettebb műsora és egyben focimeccse természetesen a NémetországMagyarország összecsapás lett, ezt a fiatalok körében 500 903-an követték figyelemmel 57,1 százalékos (!) közönségarány mellett, a teljes lakosság körében 1 403 547 néző és 46,6 százalékos közönségarány lett a végeredmény.

Összesítésben is ez a két meccs nyerte az évet, a MagyarországSvájc meccs a harmadik helyre szorult a 2024 legnézettebb műsorai listán.

Azért nézzünk rá a kereskedelmi tévékre is, csak a becsület kedvéért: míg az RTL A mi kis falunk ismétléseit, a TV2 a Szerencsekerék adásait vetíti újra, az előbbi a fiatalok körében 93 ezer nézőt hoz átlagosan, a közönségaránya 11 százalék, az utóbbi 96 ezret produkál 11,4 százalékos közönségaránnyal, vagyis az ismétlések csatáját Kasza Tibi nyerte múlt héten. A hírműsorok tekintetében is jobban áll a TV2: a Tények egy-egy adását átlagosan 96 ezren választották, az RTL Híradót 89 ezren követték figyelemmel ebben a célcsoportban.

A hétvége a következőképpen alakult: szombaton az Átejtve című amerikai romantikus vígjáték 72 810 nézővel verte az RTL-en futó Legendás állatok és megfigyelésük című filmet, melyet a fiatalok körében összesen 31 773-an követtek figyelemmel, a közönségarány itt 3,8 százalék volt, vagyis ez valamiféle negatív rekordnak is beillik. Vasárnap viszont az RTL nyert a Távkapcs című filmmel, melyet 85 011-en néztek, míg a TV2-n futó Páros mellékhatást 59 639-en választották.

Távkapcs; Forrás: Intercom

A kereskedelmi célcsoportban a legnézettebb műsorok toplistáján az első 16 helyen sport van: 15 helyet a foci-Eb meccsei vittek, a maradék egyet a Forma1-közvetítés. A 17. helyen a Szerencsekerék hétfői adása végzett – ekkor még talán bíztak a nézők abban, hogy nem egy ismétléssel szúrja ki a szemüket a csatorna. A teljes lakosság körében az első kilenc helyen focimeccsek állnak, tizedik lett a hétfői Tények.

A főműsoridőben, a fiatalok körében mért közönségarány mindent elárul a múlt hét nézettségéről: az M4 Sport bődületes 31,5 százalékot ért el, a TV2 8,4 százalékkal a második, az RTL 8 százalékkal a harmadik helyen végzett.