Téma: Tigristej

10/10
collie 2008 ápr. 13. - 11:44:51 10/10
(465/1365)
Tisztelt Ágnes/kadred, moSdatás. Nem mozsdatás. Bántja a szemet. Sokadszor. Magyar szó, a gyökere moS, moSni.
tenigl 2008 ápr. 13. - 11:30:46
(464/1365)
szerintem ideje lenne abba fejezni egymás b...gatását.
10/10
weiszburg 2008 ápr. 13. - 11:29:11 10/10
(463/1365)
A film, amit 50 percesnek nevez "kadred"/Csereágnes, 94 perces volt, ahogy megtudtam,amikor SzJuli, jóval a szerzõdése lejárta után, pusztán, hogy a producer ne kerüljön bajba az MMKA-nál, leadta. A merkelfilm ugyanis 2006 õszén/telén nem adott neki vágási lehetõséget, mert a saját késõbbi filmszemlenyertes, amúgy nagyszerû filmjét vágta. Juli kihagyott egy szemlét és legalább fél évet, aztán a saját kezébe vette a dolgokat. Ahogy tudom, 50 perces verzió nincs és nem is volt, sõt a pályázat alapból nagyjátékfilmhosszban lett írva. 70? 90? Ezt nem tudom, meg kell kérdezni.
1/10
kadred 2008 ápr. 13. - 11:21:16 1/10
(462/1365)
Kedves Takács László!

Neked és iskoládnak gratulálok nagyszerû munkátokhoz! Csodálom eddigi türelmeteket! Munkátokkal igazolt igazságotok immár bizonyosságot nyert!
Különösen azt tartom felháborítónak, hogy pont onnan kaptatok övön aluli támadást, ahol, legalábbis szavakban, ugyanazt az ügyet szolgálják. Ez õket minõsíti!

További jó munkát! Minden elismerésem a tiétek!
1/10
kadred 2008 ápr. 13. - 11:13:43 1/10
(461/1365)
Ne légy nevetséges Sárkány Zsíroskenyér!

A letiltás és a szakmai jóhírét féltõ poducer jogos magatartása közt azért van némi különbség! Õk azért nevek a szakmában, és nem az elõzsûri szokta kiejteni a filmjeiket! El tudod képzelni az Iszka mellett ezt a filmnek látszó tárgyat?

Ugy látszik, te is ahhoz a lekezelõ arroganciához csaklakoztál, ami Kafában is jogos ellenérzést váltott ki. Mi az, hogy közröhely és hõbölgés helyi cigányemberek, tanárok, kiváló pedagógiai vezetõk fellépése az ellen, hogy nemes munkájukat akadályozzák? És ez nem erkölcsi kár? És még Kafa miket mondott, ha tudnád! Az a barom szélsõfasiszta lap a legjobbkor jött számukra a hazug cikkével, mert akkor az igazságot se merték hangoztatni szolidaritásból. Ha nem tusdsz semmit sem, inkább ne nevettesd ki magadat egyházi és más ügyekben!

A két operatõri munka eltérése pedig egyenesen szúrja a szemet. Nem kezdem újra, amikor próbálkoztam rámutatni, akkor sem értettétek.

Tehát, ha a érzékelhetõen elrontott dolgokon segíteni nem tudsz, legalább információhiányos elfogultságodban nem árts tovább! Vagy te is malacmozsdató vagy a szentmártoniak kárára?
tenigl 2008 ápr. 13. - 10:05:55
(460/1365)
A film készítésének körülményei nekem is most váltak tisztázottá, és megmagyaráznak sok, eddig számomra is furcsa körülményt. Szederkényi Júlia a forgatás idején emlékezetem szerint egyértelemûen a falu és az iskola jószándékú, nem az ellentéteket szító bemutatására törekedett, bizalmas, mondhatni baráti viszonyba került nemcsak velem, Derdák Tiborral, de több, más tanárral is.

A film végére kihegyezett mondanivaló, s az ennek szolgálatában újravágott verzió jóval a forgatás után történt, mi sem bizonyítja jobban, minthogy a filmet lezáró felirat-kommentben felsorolt "halottak" között 2007 végén, tehát a forgatás után másfél évvel felmondott tanárok is szerepelnek.

Mindazonáltal semmiféleképpen nem szeretném alapjáraton akadályozni a film forgalomba kerülését. Egyetértek Júliával abban, hogy egy cigányok lakta falu életét, továbbtanulási törekvését bemutató film forgalmazása közérdek.

Ahhoz azonban ragaszkodom, hogy a személyemet és az iskola új vezetõjét minõsítõ jelenetek kikerüljenek. Mellesleg számos, a filmben szereplõ diák, szülõ is sérelmezheti (és sérelmezi is) ezirányú bemutatását. A legelképesztõbb például az utólsó megszólaló diák mondata. ("lehet, hogy sittes leszek") Aggódó Tigristej-fanok megnyugtatására közlöm, minden valószínûség szerint szeptembertõl a Pécsi Tudományegyetem hallgatója lesz a szörnyû fasiszta igazgató és a tanárgyilkos agresszor Takács néminemû segedelmével.

Megoldásként azt javaslom, hogy a rendezõ egyeztessen a filmjében szerepeltetettekkel és saját producerével. Ha ezokból, és nem újabb bajkeverés és ellentét-szítás szándékával lelátogat Alsószentmártonba, én biztosan szívesen fogadom, amiképpen minden bizonnyal az iskola "miépes" igazgatója is. Szentmártonban semmiféle veszély nem fenyegeti. Jómagam három éve élek itt, soha semmilyen attrocitás nem ért, pedig hát, a filmbõl is kiderûl, mekkora agresszív vadbarom vagyok.

Takács
1/10
kadred 2008 ápr. 13. - 09:16:11 1/10
(459/1365)
KÖSZÖNÖM A PRODUCER MINDENT A HELYÉRE RAKÓ KOMMENTJÉT. EZEK UTÁN, HOGY MINDEN KÉTELY SZERTEOSZLOTT, A FÓRUM ÉRTELMETLENNÉ VÁLT. A FANATIZÁLT ELLENTÁBOR MÉG UTÓVÉDHARCOT FOLYTAT, DE MÁR EGYRE NEVETSÉGESEBBEK! JOBB LENNE, HA AZZAL AZ ÜGGYEL FOGLALKOZNÁNAK, AMIT SZAVAKBAN FELVÁLLALTAK! AZ HOGY FILMET GYÁRTATNAK AZOK ELLEN, AKIK VALÓBAN AZT TESZIK, MÉG KEVÉS!
romologus 2008 ápr. 13. - 08:46:21
(458/1365)
Júlia! Ledöbbentem! Ezt a filmet meg tudtad volna rendesen is csinálni elejét véve az utólagos botrányoknak! Miért nem úgy tetted? Most az egész film szenvedi azt a néhány hibát, amit vak és értelmetlen elkötelezettséged miatt vétettél! Kár! Ezzel nem segítettél az ügynek!
romologus 2008 ápr. 13. - 07:56:37
(457/1365)
?????????????
10/10
weiszburg 2008 ápr. 13. - 03:25:12 10/10
(456/1365)
Butuskák. Nyökög a szöveg, nem hiteles, nem mûködik. Én természettudománnyal foglalkozom. Egzaktabb. Ne erõlködjetek. A film jó. Nem érdemes hisztizni. Gyõzni fog.
10/10
szederkényi juli 2008 ápr. 13. - 02:36:15 10/10
(455/1365)
Kedves Ági és Csaba, én is rápillantottam erre a mi fórumunkra. Jó látni, hogy Ti is hazaértetek. A mondatonkénti sima, becsületsértõs zrikálást immár természetesnek veszem. Itthon vagyunk. A producer dolga, mint kezdettõl, hogy ezt személyesen (kb. 200 méterre lakunk egymástól), vagy telefonon, vagy e-mailben rendezze. A TÖBBI: NEM ÍGY VAN/VOLT & BENNETEKET MINÕSÍT. Üdv.
10/10
weiszburg 2008 ápr. 13. - 02:15:17 10/10
(454/1365)
Tisztelt Hölgyem/Uram, megalomán fantaszta akarnokból van elég. Mi többen hónapok óta kísérjük itt figyelemmel az eseményeket, és többen vagyunk, akik személyesen is tájékozódunk. Olyanoknál is, a helyszínen, akiket Önök nem ismernek, hiszen nincsenek ott jelen. Szederkényi Juli jó ideje olyan munkát végez, ami Magyarország javára való, és nála szélesebb látókörû embert én személyesen nem ismerek. Tessék békén hagyni õt. És tessék ennek a nagyszerû filmnek megadni minden lehetõséget, vagy átadni Julinak a jogokat, hogy intézhesse a film elérhetõségeit.
10/10
cserypeter 2008 ápr. 13. - 01:56:45 10/10
(453/1365)
Nem egyszerû követni ezt a fórumot. Annyi minden esetre látható, hogy obskúrus "sejtetések" sorozata megy egy felõl, másik részrõl pedig logikus okfejtés, vagy ironikus "mulatozás". Az utóbbit a hangulatát tekintve - én is "dörmögve" mulatok álmatlan óráimon - értem, hogy éretlen felvetésekre ne válaszoljunk, azt is értem, de nehéz megállni. És így ismeretlenül is, nagyon "drukkolok" a rendezõnek. Megértem azt is az elõzmények alapján, ha méltatlan támadásra olyan módon szól hozzá, amit más esetben "linkségnek" tekintenék. Minden jót, jó reggelt.
merkelfilm 2008 ápr. 13. - 01:56:37
(452/1365)
Tisztelt Fórumozók!

(a miértekrõl)
A rendezõnõ tegnap éjszakai véletlen találkozásunkkor a miértekre azért nem kapott választ, mert éjjel egykor nem volt a szellemi frissességnek azon a fokán, amikor érdemes lett volna válaszolni, vagy másnap emlékezett volna a válaszra. Ha õ másképp emlékezik, az ugyanezért lehet.

(az indokokról)
A film net-en való hozzáférésérõl és terjesztésérõl csak a napokban értesültünk. Ehhez nem járultunk hozzá, így az jogsértõ módon történt. A port.hu teljes jóhiszemûséggel tette fel a filmet, mivel a rendezõnõ „tévesen” tájékoztatta õket a jogtulajdonost illetõen. A film levételével kapcsolatban hivatalos nyilatkozatot teszünk az érintett fórumokon.

Egyelõre legyen elég annyi, hogy nem kívánunk még több erkölcsi kárt a filmben szereplõ alsószentmártoni embereknek, a faluközösségnek, és a Kistigris iskolának sem. A film levételével kapcsolatos kérésüket többen is jelezték felénk a faluból, és az iskolából is. Mi tõlük értesültünk arról, hogy ez a film egyáltalán elérhetõvé vált.

Másrészt nem kívánunk több anyagi kárt magunknak. A produceri tevékenységért a merkelfilm nem számított fel honoráriumot. Az igéretes szinopszisra való tekintettel engedtünk a rendezõnõ azon kérésének, hogy vegyük át a film gyártását az elõzõ filmgyártó cégtõl, amely ugyanezzel a szinopszissal pályázatot nyert, de késõbb felmondta a rendezõnõvel való együttmûködést. Ma már mi is értjük, miért.

A film rendezõnõ által választott, hivatalos operatõre szakmai okokra hivatkozva kérte, hogy a neve ne szerepeljen a stáblistán a film forgalmazása során. Indoklásában az szerepelt, hogy az általa készített professzionális képek (lásd interjúk és bizonyos életképek) elválaszthatatlanul keverednek a rendezõnõ által készített felvételekkel. Így a film egyenletes képi minõségéért az operatõr nem tud garanciát vállalni. A rendezõnõvel operatõri munkára szóló szerzõdést nem kötöttünk. Azt önszántából végezte, amelyért most utólag operatõri honoráriumot is követel, ellentmondva az általa is jóváhagyott, aláírt költségvetéssel. A rendezõi honoráriumát – az általános gyakorlattal ellentétben, külön kérésére - még a film készítése közben felvette, ellentmondva a fórumon közzétett állításaival. Lehet, hogy erre sem emlékszik pontosan, de a cégünknél természetesen ez is dokumentálva van.

A rendezõnõ állítása szerint övé a szerzõi jog, a filmet gyártó cégé pedig a tulajdonjog. A valóság az, hogy minden joggal a merkelfilm rendelkezik. Errõl dokumentumok vannak, detto. A pályázónak ugyanis meg kell váltania a szerzõi jogot, és minden egyéb joggal rendelkeznie kell, másképp nem vehet részt a pályázaton. Csak tájékoztatásul, a szerzõi jogot mi a film elõzõ gyártójától vásároltuk meg. Õk pedig már korábban kifizették a szerzõi jogról való lemondást az író-rendezõnõnek. Természetesen ennek dokumentációjával is rendelkezünk. A jogmegváltás összegét a rendezõnõ bármire elköltheti, de semmiképpen sem költheti a film dvd-n és egyéb hordozókon történõ sokszorosítására, még ajándékozás céljából sem.

A rendezõnõ produceri tevékenységrõl írott kommentjével kapcsolatban szeretnénk megjegyezni: Magyarországon az lehet filmgyártó vagy producer, aki jó szakmai referenciákkal rendelkezik, megfelel a Magyar Mozgókép Közalapítvány pályázati féltételeinek, és bizonyítottan képes önerõvel is támogatni egy produkciót. Azon véleménye, hogy egy producer szinte semmit nem tesz az állami támogatás elköltésén kívül, egy egész szakmára nézve rosszhiszemû állítás, aminek cáfolata minden egyes Magyarországon létrejövõ film. Aki csak egy kisfilmet is gyártott már, tudja milyen kockázatot vállal be.

(az eredendõ okokról)
Amikor a forgatáson kezdeményeztük az alsószentmártoni hozzászólók nyilatkozatát a beleegyezésükrõl, a rendezõnõ kifejezetten kérte, hogy ne zaklassuk az interjúalanyokat és a szereplõket azzal, hogy mindenféle papírokat íratunk alá velük. Szóban garantálta azt, amit akkor még elhittünk neki, hogy mindenkivel jó kapcsolatot épített ki a faluban, és mindenki szívesen hozzájárul majd személyével is a filmhez. Ennek a kérésének is engedtünk, de jeleztük, hogy ellenkezõ esetben a film forgalmazásának személyiségjogi akadályai lehetnek. Az ellenkezõ eset elõállt.

(a bátorságról)
A helyzet tisztázására a rendezõnõ, ha még mer, bármikor elutazhat Alsószentmártonba. Eddig még nem tette meg.

(a percekrõl)
A Magyar Mozgókép Közalapítvánnyal kötött szerzõdésünk értelmében a rendezõnõ egy 50 perces dokumentumfilm elkészítésére kapott tõlünk megbízást. A merkelfilmnek 2007. júniusában átadta az 50 perces filmet. Ekkor megtörtént a film elszámolása és archiválása. A film archiválása után újabb verziók készültek. Elkészített egy 70 perces verziót, amelyet végül is az õ asszertív kérésére beneveztünk a filmszemlére. Az elõzsûri ezt a filmet - kizárólag szakmai szempontok alapján, ám számunkra sem meglepõ módon - kizsûrizte. A film a rendezõnõ kérésére bekerült az információs programba, viszont a Bem moziban tartott vetítésen a rendezõnõ egy újabb, újravágott, ’X’ perces és ’Y’ tartalmú filmet mutatott be. Ez az újabb verzió a merkelfilm látta és jóváhagyása nélkül került bemutatásra. Kadred kérdésére így a választ nem, csak a megoldóképletet tudjuk megadni: a percek összege 50+70+X.

(a status quo-ról)
Szeretnénk, ha a Kistigris iskola, amelynek támogatására a Tigristej címû film az eredeti szinopszis alapján is megszülethetett volna, ma és a jövõben is sikeresen mûködne és mintapéldáját adná a roma faluközösségek számára létrehozott integrációs modellnek. Ez a személyes ellentétekre kiélezett film nem ezt a célt szolgálja. A filmben exponált, tanári karon belüli ellentét érdektelen ahhoz képest, hogy benne valamennyi érintett ugyanazt szeretné – a Kistigris iskola sikeres mûködését, az alsószentmártoni roma gyerekek tanulását, és továbbtanulását. Ehhez képest miért nem beszélnek a filmben a gyerekek? Az õ megnyilvánulásaik, amikre valóban kiváncsiak lennénk, elenyészõek a máshol már sokat látott, hosszú perceken át kitartott sztereotíp képekhez képest. A film elkészítésének értelme az iskola bemutatása lett volna. Teljes összhangban a fórumozók véleményével. „A közös nevezõ a Tigrises tanulók érdeke lett volna.” (Freeman és Kafa)

A merkelfilm az eredeti filmterv megvalósításáért vállalt felelõssége tudatában, a filmben szereplõk személyiségjogainak védelmében, a Kistigris iskola zavartalan mûködése segítésének szándékával hozza meg döntését. A fentieket a tisztelt fórumozók tájékoztatására írtuk. A közeljövõben természetesen megkeressük azt a formát, ami biztosítja a leforgatott anyagnak a fent említett személyiségjogi problémáktól mentes, a személyes érdekeken túli, közhasznú, kizárólag a kisebb és a nagyobb közösségek (Alsószentmárton és a magyar társadalom) érdekeit szolgáló felhasználását.

(végül a koktélról)
Miután az ügy mindenki számára megnyugtatóan rendezõdik, mi is szívesen elfogyasztanánk egy pohárral Kadred ígéretes koktéljából! Persze csak óvatosan, 1 pohárral. Nehogy mi is az emlékezetkiesés állapotába kerüljünk!

Üdvözlettel,
Csere Ágnes
Bollók Csaba
10/10
weiszburg 2008 ápr. 13. - 00:06:31 10/10
(451/1365)
Vagy "produceri verzió"?
10/10
collie 2008 ápr. 12. - 23:55:09 10/10 Előzmény kadred
(450/1365)
Mi van, csináltatok olyat, hogy a filmbõl kivágtátok a Derdákot, és 50 perc lett? És a Szederkényi Juli nevén megy legalább? Hol lehet megnézni? Vagy a Takácsot vágtátok ki? Mi ez, interaktív film ovi?
10/10
szederkényi juli 2008 ápr. 12. - 22:58:54 10/10
(449/1365)
A Tigristej c. film 1. A többit nem tudom értelmezni. Skizoid megmozdulással lehetett már találkozni ezen a fórumon, de a film már kész, õ nem csinál ilyet. Hogy kettõ lenne belõle. Vmit te is elnézhettél.
1/10
kadred 2008 ápr. 12. - 20:39:19 1/10
(448/1365)
Íme, a legegyszerûbb kérdésre sincs válasz!
Két film van! Egy 50 éa egy 70 perces.

Harmadik kérdés: Melyik az igazi?
10/10
szederkényi juli 2008 ápr. 12. - 20:34:29 10/10
(447/1365)
Bocs, most inkább mozizunk a Loncival. üdv.
1/10
kadred 2008 ápr. 12. - 20:32:30 1/10
(446/1365)
Hû, de provokátor vagyok! És mit provokálnék ki? Egy kétjegyû számot. Ez olyan kellemetlen, hogy mindenrõl írsz, csak azt a két számjegyet nem mered leírni?

Második kérdés: Míért nem mered leírni, hány perces a film?