Pesti Zsuzsanna 2013 júl. 10. - 19:57:55 Előzmény napraforgó
(809/1549)
Kedves Napraforgó!
Én Fáy Miklós 2010-ben megjelent cikkét olvastam az Élet és Irodalomban. Köszönöm megtisztelõ hozzászólását a témához!
Tisztelettel:
Pesti Zsuzsanna
9/10
offtopic
napraforgó 2013 júl. 10. - 07:34:49 9/10
(808/1549)
Kedves Pesti Zsuzsanna!

Én is olvastam a neten a Jókai féle szóhasználatról szóló cikket - de sehol máshol. És Jókai nem mostanában alkotott (sõt, - habár ifjúkorom egyik nagy kedvence volt - talán õ sem volt tévedhetetlen).

Én nem mostanában, hanem mintegy fél évszázada tanultam a magyar nyelv és nyelvhelyesség szabályait, de az "idejekorán" jelentése már akkor is az "idejében, pont a megfelelõ idõben" volt. Gyermekként én magam is csodálkoztam azon, hogy az ideje, meg a korán szavakból összejött szóösszetétel miként jelentheti azt, hogy "pont jókor, idejében". De ez volt a szabály, a hivatalos, elfogadott jelentése, és én elfogadtam, megtanultam. Már az én ifjúkoromban sem számított ez a szó újszerûnek, így talán lehet mondani, hogy az utóbbi 100-150 év ezt ilyen értelemben használta.
Hogy helyes lenne-e ezt megváltoztatni? Nem tudom. A nyelv élõ, fejlõdõ valami, magába olvaszt más nyelvekbõl jövevényszavakat. Vettünk át török, szláv, német, rengeteg latin, újabban angol kifejezéseket. Persze ezzel együtt változnak, változhatnak a nyelvhelyességi szabályok is. Azt hiszem, eröltetni nem lehet, mert a nyelv elég szuverén valami, nem hagyja, hogy tartósan ráerõltessenek valamit, ami nem életszerû, nem gyakorlatias. Bízom benne, hogy a nyelv most is megtalálja majd a megfelelõ megoldást.

Visszatérve az alaptémához:

Ha én azt akarom kifejezni, hogy egy illetõ IDÕ ELÕTT , fiatalon meghalt, AKKOR ezt mondom!
És nem kísérletezem olyan régies hangzású, különleges szavakkal, mint az idejekorán.
(amúgy ki beszél így a hétköznapokban??? - jjja, Mariano, a kórházban, a lányáért aggódva - átcsap archaikusba, meg irodalmiba..., no persze).

A lényeg az, hogy igyekezni kell pontosnak, precíznek lenni. Nem kell olyan szavakat, kifejezéseket használni, amelyeknek a jelentésével nem vagyunk tisztában. És szinkronrendezõként Önnek nyilván ügyelni kell arra is, hogy milyen szereplõ, milyen szituációban beszél. Mert az emberek a hétköznapi életben bizony nem használnak ilyen emelkedett irodalmi stílust, még a mûveltebbje sem.
Ez az én véleményem. Lehet vele vitatkozni, de a köveket én nem kérem.

Üdvözlettel:
Napraforgó
Pesti Zsuzsanna 2013 júl. 09. - 23:16:15
(807/1549)
Kedves Napraforgó!

Köszönöm nyelvtani kritikáját, azonban felhívnám a figyelmét, hogy csak az új nyelvtani szabályok szerint jelenti a pont jókor-t az idejekorán. Gondoljunk csak Jókaira, aki így ír: “idejekorán megvénült ember”. A nyelvészek is vitáznak róla, hogy talán hiba volt megváltoztatni ezt az archaikus jelentést, mert akkor az irodalomban használt költõi leírás éppen az ellenkezõjét jelentené. És ugye nem ez volt a költõ szándéka. Én az irodalmi jelentését tartom követendõnek, kövezzenek meg érte!
Tisztelettel:
Pesti Zsuzsanna
10/10
mary0114 2013 júl. 09. - 21:43:28 10/10 Előzmény napraforgó
(806/1549)
Nagyon nem vagyok híve a verekedésnek, de itt komolyan díjaztam, hogy Daniel elverte Leonciot. Végre emberére akadt, nem a gyengébb családtagjait terrorizálja. Piedad mindvégig hitt benne, hitt neki, hogy csak jót akar neki, de legalább most felnyílt a szeme. Azért Luzman látszott mindig is, hogy tart a bácsikájától és ez nem a tisztelet, hanem inkább a félelem megnyilvánulása volt nála.
A börtön mendemondák tényleg igazak, a börtön-társadalom is kiveti magából a anya-gyermek gyilkosokat, erõszakolókat.
Tilda36 2013 júl. 09. - 21:40:16
(805/1549)
Én egy valamit nem értek! Camilának miért kell az örökölt házát tömegszállásnak odaadni a válófélben lévõ férjének és anyjának? Ha válik mi köze az õ boldogulásukhoz? Menjenek ahová tudnak...ez már nem az õ gondja!
Tilda36 2013 júl. 09. - 21:32:08
(804/1549)
Leoncio játszott a Rubiban, Alonsot még én se láttam egyetlen telenovellában sem.
Spoiler:
Ha agresszióról beszélünk most fog jönni a java, Leoncio részérõl egy kiadós verés Danielnek, csak azt nem értem, hogy ez a bes.zari alak hogy vállalkozhat erre, mikor Daniel sokkal erõsebb, utána Dionisio utasítására ez a gyökér rálõ D-re és P-ra! (Na abban már otthon van!)
Spoiler vége!
10/10
mary0114 2013 júl. 09. - 21:24:43 10/10
(803/1549)
Daniel még jó, hogy elmondta Dionak, hogy Alonso mit akart mûvelni Camilaval, és hogy azért verte meg. Bár azért kíváncsi vagyok Dionisio arckifejezésére, ha Isaék elmondják a verziójukat, hogy ki Camila szeretõje.

A lányoknak nem volt túl õszinte a mosolya, mikor Dionisio bejelentette, hogy õ lett az úr a háznál. :D Viszont Camila határozottsága tetszett, hogy ha õ tiszteletben tartja az anyja döntését, akkor ez viszont is érvényes. Dionisio azt hiszi, hogy Camila vágyik az õ védelmére. :S Cesar meg egyszerûen imádni való, mindig megnevettet. Agustina naivitása meg egyszerûen határtalan, bár már lassan közelít hozzá Natalia is.

Flavio Medinat még nem láttam ezen kívül más sorozatban, de szerintem zseniális, amit az arcával képes mûvelni.
A Leonciot alakító Jose Elias Moreno szerepelt a Rubiban, õ volt Hector keresztapja ha jól emlékszem.
v_zsuzsi 2013 júl. 09. - 20:15:18
(802/1549)
Az biztos, hogy szinészileg nagy kihívás lehet eljátszani Leonciót vagy Alonsót. :D Remek színészek, más szerepben, sorozatban még nem láttam õket.
malvinkicska 2013 júl. 09. - 20:04:20
(801/1549)
A sorozat jó élvezhetõ csak túl sok benne az agresszió annyira afelé tendál ritka rész vagy nemi erõszak v verekedés, az írójának a képzelõ ereje e körül forgott mikor írta.
9/10
napraforgó 2013 júl. 09. - 14:44:00 9/10
(800/1549)
Agustinára is kíváncsi leszek, ha elõkerül a volt férje, és ott a jelenlegi férj is....
:)))
Na és a gyerekek, Daniel és Ximena....
Habár egyiket sem ismerné föl, hiszen lelépett, mikor még kisbabák voltak.
9/10
napraforgó 2013 júl. 09. - 14:41:53 9/10
(799/1549)
Dio és Isa nem ugranak egymásnak valamiért? Nekem úgy tûnik, hogy érik már az összeveszésük. Mindkettõ külön utakon jár - Dio megnõsül, Isa újabb és újabb ötleteket talál ki, most elõkaparta Diaz aput. Nem egyeztetnek egymással, csak játszák a külön kis játékaikat.
9/10
napraforgó 2013 júl. 09. - 14:34:58 9/10
(798/1549)
Már sokszor hallottam, sok filmben, mindig is zavart, de eddig megálltam, hogy szóvá tegyem, de most kibukott belõlem.
Mit csináljak, nem szeretem a pongyolaságot a beszédben.
9/10
suxel 2013 júl. 09. - 14:28:54 9/10
(797/1549)
koszi a kis nyelvtant. En meg eletemben nem hasznaltam ezt a szot, es nem is hallottam, hogy idejekoran. :)
9/10
napraforgó 2013 júl. 09. - 13:20:58 9/10
(796/1549)
Dionisio hogy ho-hohó-zott, amikor hazatértek Agustinával... Mint egy angolszász télapó... Aztán milyen önelégülten jelentette ki, hogy eztán õ lesz a férfi a házban. Sõt, ez volt a házasság feltétele (na igen, az õvé, nem Agustináé). Agustina meg olyan rebbenõen helyeselget, mint egy kismadár - már most sem mer ellentmondani Dionak.

És még Ximenának sem tetszik ez a hamar esküvõ, nemcsak Camilának.
Andres meg ügyes volt, hogy rögtön elmondta Dionak az Alonsoval való affért, így majd pont Dio fogja megvédeni Izával szemben. Elvégre õ bízta meg Camila és az anyja megvédésével, és ha az egyik nõt meg akarják erõszakolni - akárki - akkor jogos a megvédés....

Még egy baki: Mariano azt mondja, hogy Ana anyja, Ana Maria idejekorán meghalt. Mikor fogják már megtanulni, hogy az IDEJEKORÁN azt jelenti, hogy PONT IDEJÉBEN, PONT JÓKOR!!!! (És nem azt, hogy idõ elõtt...)

(Pl. A nõ idejekorán fölkelt, hogy megdagassza a tésztát = a nõ jó korán kelt.
(Mint ahogy a bombasztikus jelentése sem bombajó, hanem az, hogy dagályos)

Tessék a magyar nyelvtant is tanulni a kedves fordítóknak!!!
malvinkicska 2013 júl. 09. - 07:27:20
(795/1549)
Köszönöm cinemaxeva hogy segíteni akart meg oldódott kicsit késõbb de fel rakták a részeket.Láttam az 50-ik jól bonyolódnak a dolgok benne.Ki alakult egy vipera fészek már sok benne az ártók száma,a birtok meg szerzéséért mindenre képesek meg pénzért.
Pesti Zsuzsanna 2013 júl. 08. - 23:35:38 Előzmény iriszke1
(794/1549)
Kedves Írisz!
Köszönöm megtisztelõ kritikáját! Ami a technikai okokat illeti, sok csatorna nem tud feliratozni, mert mûholdra "lövik" a képet, és hozzá a hangot. (Ez így két sávot jelent). A képre nem lehet rátenni a feliratot, mert egy képet küldenek a mûholdra, és minden országból egy hangsáv megy hozzá. (pl.: magyarul, románul, szlovákul, lengyelül). Ellenkezõ esetben Romániában is a magyar feliratot látná a nézõ. Ez azoknál a csatornáknál jellemzõ, ahol egy idõben több országban is sugározzák az adást. pl.: Filmbox különbözõ csatornái. A mai filmekben a betétdalok inkább csak hangaláfestõ funkciót töltenek be. Musical-ek esetében, ha a szereplõ énekel, és a technika lehetõvé teszi a feliratot, ott a hangsáv "kiáll" a felirat erejéig. Olyankor az eredeti hangsávot hallja a nézõ. A dialógnál pedig újra a szinkron sáv hallható. Minden csatorna más technikai hátérrel rendelkezik, ez magyarázza, hogy feliratos, vagy szinkronizált adást sugároz.
Köszönöm az érdeklõdést, és hogy a sorozat nézõi között köszönthetem!
Tisztelettel:
Pesti Zsuzsanna
9/10
napraforgó 2013 júl. 08. - 13:08:21 9/10
(793/1549)
A mai részben a nemi erõszak témát boncolgatták - Nem elég, hogy Lúzmát megerõszakolta a nagybátyja, most Alonso akarta mindenáron bebizonyítani Camilának a potenciáját.
És Natalia esete Yagoval is elég zûrös, hiszen a férfi vacsorázni hívta, de étterem helyett egy nem túl bizalomgerjesztõ bárba vitte és rögtön megitatott vele egy dupla tequilát, aztán meg erõszakosan megcsókolta.

Így járnak a lányok, ha hazudnak anyukájuknak, hogy este hová mennek.... Habár már az is gyanús lehetett volna Natáliának, hogy miért kérte Yago, hogy titkolja el, hogy hová megy és kivel??? Itt kellett volna gyanakodni, hogy talán nem olyan tisztességesek a férfi szándékai.
Így keverik magukat bajba a hiszékeny lányok. Ráadásul manapság már nem is kell fizikai erõszakot alkalmazni, elég, ha az italukba beletesznek valami olyan drogot, amitõl magatehetetlen állapotba kerülnek, aztán végigmehet rajtuk akár egy század is.

A másik téma az örökbefogadás. Arra biztatják a nõket, hogy ne vetessék el a nem kívánt gyerekeket, inkább szüljék meg és adják örökbe. Miért jó ez a megoldás? Az a bajba került lány 9 hónapig együtt él a testében növekvõ gyermekkel. Még ha nem is akarta a terhességet, ez idõ alatt biztos lesz valamiféle érzelmi kapcsolat a gyerekével. Aztán kínok közt megszüli és elhagyja, odaadja valami hivatalnak, esetleg alig ismert embereknek.
Én biztos vagyok abban, hogy ez a nõ lelkileg sérült lesz, és a gyereke is, ha megtudja, hogy örökbefogadták, mert az igazi anyjának/szüleinek nem kellett. Eldobták. Fel lehet ezt dolgozni? Mindezt azért, hogy mentesüljünk a magzatölés felelõsségétõl...
Ilyen helyzetben nincs jó megoldás.

De azért ma is volt pár baki: Alonso erõszakoskodásának köszönhetõen Camila combsebe újra felszakadt. Lúzma segítségével kötést tesz rá. És mit csinál utána? Beleül egy nagy kád habfürdõbe áztatni magát. Na ez az, amit friss sebbel nem lehet csinálni...
9/10
napraforgó 2013 júl. 07. - 05:25:37 9/10
(792/1549)
Valami rémlik, hogy még az elején, amikor magánnyomozóval nyomoztattak Daniel után, akkor az apja nevét is kiderítették. Az anyja akkoriban halt meg, az apjával meg akkor azért nem foglalkoztak, mert az évtizedekkel korábban elhagyta a családját. Akkoriban küldte Dionisio Danielre a bérgyilkosát, Juliánt. És Isa valahogy kinyomozta Diaz tartózkodási helyét, bár erre nem figyeltem eléggé. (talán a zugügyvédjén keresztül??)
Mindenesetre ez a Francisco Diaz nem tûnik nekem olyan nagy szívtiprónak, mint amilyennek képzeltem, hogy sorra hódítja a nõket, aztán meg némi kp-vel lelép mellõlük. Agusztina is az egyik áldozata volt, tuti, hogy fel fogja ismerni benne a volt férjét.
Tilda36 2013 júl. 06. - 16:13:58 Előzmény monika.17
(791/1549)
Két házasság és a kora alapján nem lehetne ennyire hülye...de AZ!
Ilyen volt a "Szerelem nevében" is.
Tilda36 2013 júl. 06. - 16:07:58
(790/1549)
Engem az érdekelne, hogy Isa honnan tudta Daniel apjának keresztnevét és hogy hol él? Ilyen nevû egyén elég sok van, mert nem ritka név, ráadásul Chilében is élhetne...hogy hogy a közelükben volt megtalálható?