Téma: A szakasz

SteelDog 2011 szept. 19. - 09:29:34
(146/266)
Tegnap este néztem végig elõször. Régrõl megmaradt belõle néhány jelenet, és már akkor is sokkoló volt. Mai szemmel nézve helyenként unalmasnak hat, ugyanakkor díjazom, mikor egy filmben hosszú, látszólag semmitmondó jelenetek is vannak, nem csupán akció (mozgás), mert épp ettõl lehetnek fajsúlyosak. Itt errõl van szó, hisz az utolsó összecsapásig az alapvetõ feszültséget növelõ belsõ ellentét a téma, a végére pedig mindenki egyenrangúan gyilkossá illetve áldozattá válik a mészárlásban. Talán a manapság kötelezõen véresebb amerikai akció- és háborús filmek után gondolom úgy, hogy lehetett volna véresebb is (nem a szadizmus, hanem az életszerûség kedvéért), de így is kifejezõ volt, meg aztán egy háború borzalmait úgysem lehet 100 %-osan akár egy hektónyi vérrel sem bemutatni.

Sam Fuller "A Nagy Vörös Egyes" c. regénye óta másként vélekedem a háború bemutatásáról, ezt talán írtam másutt is. Õ végigharcolta a második világháború mindhárom partraszállását (Észak-Afrika, Szicília és Normandia), élményeit könyvben majd filmben örökítette meg. Részben az is fikció, mégis elsõ kézbõl, megrázó tárgyilagossággal ír a pusztításról, az emberek darabokra hullásáról és elhullásáról, és csak keveset az érzelmekrõl.

Oliver Stone a fõszereplõ tömör narrációjából mutatja be az eseményeket. Ha a film mai szemmel nem is tûnik izgalmasnak, szerintem mégis hiteles karakterrajzokat ad. A fõszereplõ önkéntes, aki motivációja számára ez a háború nem csupán hazaszeretet, hanem a valami letétele az asztalra, tanulás, személyiségfejlõdés, amit a végén más formában ugyan, de el is ér. Ugyanakkor mégis a besorozott társaitól eltérõ társadalmi közegbõl jött. Akit besoroztak, vagy kényszerû kötelességét teljesíti vagy alapvetõen torzult személyiségét éli ki a mocskos háborúban. Háttérül szolgál a politika, a fekete-fehér ellentét, de a hangsúly igazán a szakasz ellentétein van. Szerintem a két õrmester az amerikai harcmodor két véglete, középút nincs a történetben. Az egyiknek a harcban és azon kívül egyaránt tanúsított erõszak a drogja, a másiknak a szer. Senki nem tiszta. Ami számomra igazán reálissá tette a karaktereket, hogy mindkét "pártban" inganak az érzések, egyszerre becsülik és utálják is egymást, minden szereplõ legalább két oldalról bemutatásra kerül, nem kimondottan egy-egy jellemrajzot. Vagyis senki nem csak fekete vagy fehér, hanem ez is, az is, és a háború mindennapi átélése rendkívüli körülmények között változtat az embereken.

A falu-jelenetnél durvul be, bontakozik ki az addig lassú film, mint egy fordulópont, ott ébrednek rá igazán az emberek, még a tapasztaltabbak is a háború mocskára, ahol a fegyver igazán az erõszak, a civilek pedig annak kiélésének eszköze lesz. Azt hiszem, még elõtte mondja a fõszereplõ, hogy "Már nem tudom, mi a helyes és mi nem", ami ennél a pontnál nyilvánul meg saját élményében is.

A végsõ összecsapásban mintegy igazságszolgáltatásként mindenki jelleme szerint megmérettetik. Ha a háború nem is volt ilyen igazságos, az élet szerintem mindenképpen ilyen. Aki végül életben marad, számot vet magával. A történet igazi gonosza a másik õrmester, akit még a saját sérülései sem érdekelnek, bár a végén éppen õ akar orvost, aki azelõtt inkább letolta a katonáit, hogy "nyafognak" egy sérülésen. Ahogy összerándul, mikor embere sokatmondóan egy ellenséges fegyverrel és ugyanannyi lövéssel teríti le, amennyivel õ is végzett a társával, számomra azt fejezte ki, hogy nem hitte, hogy ez meg fog történni vele. Ez az igazságszolgáltatás a legélesebb mind közül, mert nem a sors, hanem egy ember keze vitte végbe, de mintha a háborúban testet öltene a civilizált társadalmunkban megvetett "fogat fogért".

Nagyon tetszik a film záró gondolata, "mintha ezt a háborút nem is az ellenséggel vívtuk volna, hanem inkább saját magunkkal", egy másik megközelítés és valamelyik háborús katonánál talán tényleg így is volt/van. Az pedig, hogy "építeni kell, megtalálni a Jót az életben" valahol az igazságos, mégsem könnyû önbíráskodó gyilkosság terhe is lehet.

Szerintem jól megszerkesztett, kiváló karakterábrázoló film, még ha a színészek "katona" létükre talán kicsit "lazák" - de ez csupán szubjektum. És ezt a filmet ezért, a jellem, és nem a háború ábrázolása miatt lehet szeretni.
10/10
Ford Mustang 2011 szept. 18. - 23:27:47 10/10
(145/266)
Hát még Sheen milyen fiatal volt. És már ekkor megmutatkozott színészi tehetsége, zseniálisan alakított - természetesen Berenger és Dafoe is, és persze a mellékszereplõk is. Filmzene hátborzongató és nagyszerû volt, szinte végig lehetett hallani a film alatt, még akkor is csengett a fülemben, mikor nem ment (még most is hallom). Óriási, zseniális alkotás, témájában fantasztikus, amely kíméletlenül szembesíti a társadalmat a vietnami háborúban elkövetett bûnökkel, és persze magával a háborúval. Szóval megérdemelte a sok díjat amit kapott, bár ne ez legyen a mérce a megtekintésével kapcsolatban.
far vik 2011 szept. 18. - 23:04:59
(144/266)
jó ez a film. de rég láttam... kemény volt. én meg öregszem...
10/10
detox 2011 szept. 18. - 23:03:45 10/10
(143/266)
gyökér amcsik. azt kapták amit megérdemelek. oscar díjat 8)
pathfinder 2011 szept. 18. - 21:07:03
(142/266)
Te jó ég, mekkora film-óriás! Kötelezõ.
10/10
Hidetoshi Nakata 2011 szept. 18. - 19:35:04 10/10
(141/266)
klasszikus
Diablo72 2011 szept. 18. - 19:30:14
(140/266)
A legjobb a támában. Bizony nem az az ömlengõ dicsõséges stílus. Nem "féldisznóért" kapta a díjakat.
Jase Mina 2011 szept. 18. - 16:46:21
(139/266)
Lány létemre imádom, már kétszer láttam.(L)
10/10
offtopic
Ford Mustang 2011 szept. 18. - 16:01:49 10/10
(138/266)
És érdekes, hogy mindkettõ '98-ban készült, és mindkettõ benne volt az úgymond 5 legjobb-ban, amiket Oscarra jelöltek, de egyik sem nyerte el a díjat, viszont A szakasznak ez sikerült, pedig neki is erõs riválisai voltak.
Towner 2011 szept. 18. - 15:56:31
(137/266)
Detto (egy az izlésünk)
fzoltan 2011 szept. 18. - 11:45:59
(136/266)
... És akkor még Az õrület határán-ról nem is beszéltünk. Szerintem a mûfaj csúcsa.
fzoltan 2011 szept. 18. - 11:43:54
(135/266)
Egyetértek. A Szakasz kicsit túllihegett, és sajnos nem mentes némi jellegzetesen amerikai sallangtól
és túlzástól. A Ryan közlegény írójának-rendezõjének éppen ezeket a hibákat sikerült elkerülnie.
Beregovo 2011 szept. 18. - 10:33:07 Előzmény _Freddy_
(134/266)
Sztem vietnami háborús témájú filmekben a legjobb, az Apokalipszistõl is jobb. Viszont XX. századi háborús témában ettõl jobb a Ryan közlegény megmentése. Ryan-tõl jobb háborús filmet egyenlõre nem láttam, persze ez abszolút szubjektív vélemény.
10/10
Folgore 2011 szept. 18. - 09:51:03 10/10
(133/266)
Alapmû. Vietnami háború + mozi = Szakasz
10/10
offtopic
_Freddy_ 2011 szept. 15. - 10:32:08 10/10
(132/266)
ennél kevés háborús film van ami jobb, vagy ugyanolyan jó, kíváncsi vagyok mire gondolsz, írj párat :D
10/10
Ford Mustang 2011 szept. 15. - 02:00:33 10/10
(131/266)
Azóta sem születtek jobbak a témában.
10/10
smasszer 2011 szept. 15. - 01:53:55 10/10
(130/266)
Ritka jól sikerült amcsi háborús film. Azon kevesek egyike, amely a valóságot próbálta bemutatni. Na persze azóta születtek jobbak is e témában, de én 10-est megszavaztan ennek is...
Fecni007 2011 aug. 30. - 21:25:17
(129/266)
Az utolsó nagy összecsapás elõtt, amikor a vietnamiak csendben nyomulnak az erdõben az amerikai állások felé, van egy jelenet, ami nekem nem teljesen világos: az egyik vietnami egy nyíl alakú, sárga színû valamit helyez el az egyik fán. Mintha csõdarabokból lenne összerakva az a tárgy, de nem vagyok benne biztos. Tudja valaki, hogy az mi akar ott lenni?
10/10
Ford Mustang 2011 jún. 21. - 16:21:50 10/10
(128/266)
...és még sokan mások. ;)
7/10
Sasha Wins 2011 jún. 21. - 15:48:31 7/10
(127/266)
Meg Drama is benne volt a Törtetõkbõl :D