10/10
myatom 2010 jan. 29. - 13:26:21 10/10
(2754/3054)
Nem is írtam, ahogy láttam a teljes sorozatot, direkt belenéztem az eredeti koreai hangú utolsó részben. Ami megdöbbentõ volt, hogy a kislány tisztán hallhatóan azt mondta apjának, hogy "apuci", az anyjának meg, hogy "mami". Volt még egy harmadik is, de azt már elfelejtettem.

Láttam a topik elején, hogy firtatódott a magyar-japán-korea (nyelvi) kapcsolat. Az alábbi idézetekben emlegetett agglutinálás (ragasztásos ragozás) egy érdekes és szoros kapcsolat lehet.

http://www.terebess.hu/keletkultinfo/vay.html#4
"Korea nyelve a turáni csoporthoz tartozik. Egyik faja azon elterjedt családnak, mely magába zárja a törököt, finnt, szamojédot, osztjákot, mongolt, mandsut, tamilt, telugut és a legtöbb polynésiai tájszólást, melyeket Formozától a Manilán át Guinea és Ausztrálázsia legtöbb szigetcsoportjain beszélnek és amely családhoz a mi nyelvünk, a magyar nyelv is tartozik."

http://terebess.hu/keletkultinfo/nyelv2.htm
"A koreai nyelv tipológiai szempontból agglutináló, poliszillabikus és atonális nyelv, s a tudósok többségének álláspontja szerint az altaji nyelvcsalád különálló ágát alkotja (YI, 1983: 43)."

http://web.me.com/sunnywalk/Site/Living_in_Korea/Entries/2007/9/4_David_szerint_Del-Korea.html
"A koreai ugyanis a magyarhoz, a törökhöz és a finnhez hasonlóan az ural-altáji nyelvcsaládba tartozik, agglutináló (ragasztó) nyelv, furcsán hangzik, de nyelvi logikája igen közel áll a magyaréhoz. A "megyek a bankba" mondat teljesen ugyanígy hangzik, azzal a különbséggel, hogy a koreai szórend a magyar alany-állítmány-tárgy (SVB) helyett alany-tárgy-állítmány (SOV) szórendet követi (Eunhaeng-e kayo, ahol az eunhaeng a bank, az -e felel meg a magyar -ba, -be, -ban, -bennek, a kayo pedig a menni (kada) ige jelen idejû alakja). A "van" ige például nyelvünkhez hasonlóan ugyanúgy kifejezhet létezést, mint birtoklást. Kedvenc benyögésem (Gyönyörû vagy!) ugyanúgy hangzik koreaiul (Yeppeoyo!, csak épp itt ige egybeolvad minõségjelzõvel). Van egy igazi parasztvakítós varázsmondat is a tarsolyomban, sikerem szokott vele lenni (I sesangeseo kajang yeppeoyo!, vagyis Te vagy a leggyönyörûbb lány a világon!:D)."
10/10
myatom 2010 jan. 29. - 05:23:28 10/10 Előzmény Mara60
(2753/3054)
Köszönöm, meghallgattam õket.
Ez a filmzene téma sokkal hosszabb és nehezebb, mint hogy pár sorban el tudjuk intézni itten, szvsz.
Ha valamit feltétlen akarnék írni errõl, akkor az én érzéseim kicsit ambivalensek a koreai filmzenékkel kapcsolatban (beleértve 'A palota ékköve' filmzenéjét is). Amit kevésbé szeretek bennük, hogy borzasztóan eklektikusak meg stílustörõk bírnak lenni (lásd pl. technó, ami engem már zavar is), illetve relatíve kis fáradsággal relatíve sokkal több is kihozható lenne egyes zenei tételekbõl, mind zeneszerzésileg, mind hangzásilag (még az általam nagyon szeretett Dan Ga-ból is). Ami viszont nagyon szimpatikus ezekben a koreai filmzenékben, hogy
(1) helyenként nagyon ötletesek (pláne az olykor egyre fáradó/ismétlõdõ nyugati filmzenékhez képest),
(2) felvállalják a saját hagyományaikat és azokat igyekszenek mindenkihez közelebb is hozni, (3) érezhetõen a szívüket-lelküket beleteszik, a teljes megszólalás minden fázisában.
10/10
Mara60 2010 jan. 28. - 18:54:37 10/10
(2752/3054)
Nagyon szépek, köszi!
Ami a koreai sorozatok filmzenéit illeti, nekem eddig még mind nagyon tetszett. Így minden megnézett sorozat után letöltöttem a film zenei anyagát is.
Egy kis ízelítõ:
Szerelmes téma a többször emlegetett Yi San-ból:
http://www.youtube.com/watch?v=Dco9Gr3DfOA&feature=related

A Queen Seon Duk fõtémája:
http://www.youtube.com/watch?v=-ZVqAJ5lUwg&feature=related

És az Iljimae egész zenei anyagának turmixa:
http://www.youtube.com/watch?v=k1VktJxQPh0&feature=related
10/10
myatom 2010 jan. 28. - 02:24:47 10/10 Előzmény Mara60
(2751/3054)
Ez a Dan Ga sajnos csökevényes formában került fel a filmzene-albumra. :o( Itt van két újabb - helyenként bõvebbre kidolgozott - verzióban, és az én fülemnek kellemesebb és melegebb zongorahanggal. Viszont sajnos beszéd is van a zenék alatt :o(
Dae Jang-Geum - Dan Ga
http://www.youtube.com/watch?v=e_08-4aqSvs

Ez pedig az albumverzió az Apnával együtt.
Dae Jang-Geum - Apna & Dan Ga
http://www.youtube.com/watch?v=EIuAtKtjIGs
veronikaangel 2010 jan. 27. - 19:14:10
(2750/3054)
Szerintem is adhatnának több ilyen sorozatot és mindegy melyik csatornán vagy mien nemzetiségûtcsak többet az ilyen jó filmekbõl. Most csak ez az egyetlen ilyen jó film . Az lenne jó ha mindegyiken ilyeneket adnának még az sem baj ha ismétlik õket csak ne aggyanak több helyszinelõs nyomozgatós meg szappanoperás gagyi sorozatokat mint ami az RTL -n is megy mert már heródom van. Tényleg kihalt a józanész még a filmrendezõkbõl is ezért járhattak iskolába.
És az sem baj ha nem részletes mert az akkor már szappanopera csak tanulságos Hepy End -el végzõdõ legyen és érdekes.
Ettina 2010 jan. 26. - 19:34:35
(2749/3054)
Megint csak ismétlem önmagam: MÉG TÖBB ILYEN KOREAI SOROZATOT M1!!!!!!!!!!!
Zsákos ember 2010 jan. 26. - 18:59:56
(2748/3054)
Miért nem lehetne legalább 5 percet elgondolkodni azon,hogy milyen sorozatot vesznek meg ennek a bágyadt király TV-nek ?









Hong is mindjárt elalszik rajta. :)
katog 2010 jan. 26. - 18:36:55
(2747/3054)
Már többedszerre hoz zavarba, hogy van egy történés nappal, aztán jön idõrendben egy esti jelenet, majd folytatódik nappal, de egye szereplõkön nem látszik, hogy eltelt volna egy éjszaka, nem tudni, hol aludtak volna.
Pl. a mai részben. mikor Gümjong elmegy meglátogatni a testõrt, majd visszaindul, elmélkedik sötétben (a szobájában??), majd még mindig a batyuval a kezében megy haza. J, és még aznap hazaér (?).
Az aranyfácános részben is volt ilyesmi.
Ez forgatókönyvi hiba, vagy valamilyen szimbólumszerûség?
10/10
Mara60 2010 jan. 25. - 17:50:48 10/10 Előzmény myatom
(2746/3054)
Nekem is ez a kedvenc zenei motívumom belõle. És mivel legtöbbször Geum Yong mellé adták, nálam a fájdalmasan szép hangulatával hozzájárult ahhoz, hogy megsajnáljam a lányt.
10/10
myatom 2010 jan. 24. - 23:31:25 10/10
(2745/3054)
Én most értem az 54.rész végére. Páratlanul és maradandóan katartikus élmény volt. Tökvéletlen volt, hogy belefutottam és nagyon hálás vagyok a sorsnak, hogy láthattam és hogy most láthattam. Egyértelmû 10+/10-es az értékelésem. És örülök, hogy hozzám hasonlóan sokan gondolják ezt ugyanígy, itt a port.hu-n is.

A sorozattal most találkozóknak én a magam részérõl egyrészt azt ajánlom, hogy szigorúan az _elejérõl_ és _folyamatosan_ nézzék (így jussanak el addig ameddig) és másrészt az elsõ három részt ajánlom megnézni, ha annak alapján nem tetszik (nem indul be az "érzelnmi spirál" a sorozatért), akkor talán nem is érdemes tovább nézni. Siliana 3066-os hozzászólásával nagyon egyetértek.

Nagyon jó a szinkron, szvsz, és én bár nem rajongok a sorozatokért, pláne a szinkronos sorozatokért, ezt szinkronosan érdemes szerintem megnézni. Nagyon jók a színészek, a dialógusok, rendkívül arányos tempójú meg feszes a rendezés. Nagyon szépek a filmben a fényképezés, a szinek.

Érdekes, és perfekt a film zenéje is: keleti alapanyag többféle európai azon belül például íres (sõt Enyás) ízzel. Tökéletes szimbiózisban van a zene az egész filmmel. A Youtube-n van fenn egy (amúgy zajos és technikailag gyenge) videó, amin egy koreai lány játssza zongorán a teljes 18 trackes filmzene-album, szerintem legszebb és legkifejezõbb 2:35 idõtartamú trackjét. Az eredeti OST-albumon az én fülem szerint silány zongorán szól és a megformálása is lehetett volna sokkal jobb. Nyugati szemmel nem egy különleges extra darab, pláne rendkívüli egyszerûségében. Nekem nagyon gyönyörû, lelket egyszerre felkavaró, símogató és tisztító zongoratétel. Aki szeret filmzenén keresztül közelíteni, annak érdemes rászánni ezt a kis idõt.

Short Piece [Dae Jang Geum] - Dan Ga
http://www.youtube.com/watch?v=1HVomua35Ko
offtopic
Amianka 2010 jan. 19. - 12:46:50
(2744/3054)
Még csak az elsõ részen vagyok túl, de máris tetszik. :)
Nem ez az elsõ koreai sorozatom, úgy fél tucatnyit láttam eddig. Sok köztük a remek darab.
Örülnék neki, ha megvennének közülük egyet-kettõt.
A kedvencem a "My name is Kim Sam-soon" - bátran ajánlhatom mindenkinek (más mûfaj, mint A palota ékköve, de ez is kivételesen eredeti :) )
twillight 2010 jan. 19. - 10:23:34
(2743/3054)
Persze hogy belefér. A Beverly Hillsi zsaru szövegei belefértek 12-es karikába, akkor pont ez ne férne bele, aminek oka és súlya van?
8/10
Katalin Erzsébet Nagy 2010 jan. 18. - 18:06:24 8/10
(2742/3054)
Ha minden negatív lenne a sorozatban, akkor is szórakoztató, mert végre nem az amerikai silányságokat vetitik kora este, mikor az emberek ellazulnak, hanem olyan kultúrába nézhetünk bele, ami nem ismert számunkra. A történelmi kalandok, a régi, távoli kulturák érde
kesesek. Szivesen nézem. A nyelvi forditást, bizonyára nem professzor végezte. KATO
sfd 2010 jan. 18. - 17:47:25 Előzmény West
(2741/3054)
Nagyon jó sorozat. Nézd figyelmesen és tanulsz belõle. Sõt, megismerheted az akkori szokásokat, életkörülményeket. Mit tudunk mi róluk? Szinte semmit. A sok hülye kibeszélõshow helyett végre egy értelmes, jó filmsorozat.
Siliana 2010 jan. 18. - 17:22:43 Előzmény West
(2740/3054)
Van benne valami varázslatos és ártatlan. Aki ez elsõ pár részt megnézi, az falni fogja a többit is, ha fogékony a szépre, jóra, (finomra:)) de elveti az igazságtalanságot és gonoszságot.
Én még az elsõ körben néztem végig, akkor nagyon magával ragadott folytonosságában, most már ha elkapom, nem értem, mirõl van szó. nem az a szappanopera- kategória, ahol mindegy, hol kapcsolod be, úgyis csak arról van szó, hogy ki kivel verekedett össze, épp ki kibe szerelmes. Itt ennél sokkal bonyolultabb emberi viszonyokról van szó.
Azért is fontos az elejétõl folyton figyelemmel követni, mert az adja meg a történelmi-kulturális kontextusát az egésznek.
szóval mindenkinek szól, aki így tévedt ide (nem tudom, te hány rész láttál): ha csak belenéztek, ne reméljetek tõle semmit. Vagy kezdjétek el az elején vagy befe':)
Siliana 2010 jan. 18. - 17:16:30
(2739/3054)
gondolom, angolból forították
10/10
Zoey 2010 jan. 18. - 17:15:51 10/10
(2738/3054)
Nagyon jó sorozat:) nekem nagyon tetszik:) tényleg nagyon tanulságos.Érdemes figyelemmel kísérni ezt a sorozatot
galiistvanne 2010 jan. 18. - 15:24:59
(2737/3054)
Ez a sorozat nagyon is jó mert igazán tanulságos,mert a füszrek ismerete hozzá tartozik az emberiég minden napjaihoz.
bayswater 2010 jan. 18. - 15:18:07
(2736/3054)
NAON durva??? pfff....
West 2010 jan. 18. - 14:32:38
(2735/3054)
Hát ez naon durva most jövök ide elõször és több mint 3000 komment nem gondoltam volna hogy ennyien nézik nem mondom hogy rossz sorozat mert jó de azért ez nem a 9.7 kategória....