exfevas 2012 febr. 04. - 21:03:00
(149/189)
tavaszi12!-a részletes beszámolódon 1000x jobban szórakoztam mind a filmen.Láttam már néhány nézhetetlennek titulált filmet, de ez dobogós helyet vívott ki magának nálam.Nálam 1/10
4/10
pikizs 2012 jan. 21. - 09:18:05 4/10
(148/189)
Én alapjában véve nem ismerem Tarr Béla filmjeit, úgyhogy azt hittem ez borzasztó unalmas két és fél órás gyötrelem. De a kommentekbõl kiszûrtem, hogy talán az összes filmje ilyen? Mindegy is.
Ez egy olyan film, amit miután megnéztem, arra gondolok, hogy vagy én vagyok mûveletlen, vagy ez tényleg egy rakás szar... Sajnos vagy nem sajnos inkább az igazolódott, hogy mûveletlen vagyok. Biztos, hogy nem fogom senkinek sem ajánlani, vagy nem fogom az mondani a családomnak, hogy "gyertek nézzük meg a torinói lovat", sõt valószínû, hogy a távoli jövõben nem fogom megnézni még egyszer. Ja, és még a széken ülve is elaludtam közben.
Hogy jót is mondjak, nagyon tetszettek benne apróságok és az hogy fekete-fehér a film. Kb. ennyi jót tudok mondani róla.
10/4 - mert mûveletlen vagyok.:D
tavaszi12 2012 jan. 18. - 06:57:35 Előzmény András1992
(147/189)
Nem a szimbólumokkal van baj hanem azzal a ténnyel, hogy Tarr és kollégái nem fordítottak figyelmet arra, hogy aki hülye az nem fogja megérteni 2 és fél óra alatt sem aki viszont nem annak elég lenne 20- 25 perc is.
tavaszi12 2012 jan. 17. - 16:55:51
(146/189)
Nem lesz a kép teljesebb mert többet beszéltek a munkásságáról mint a filmrõl. Persze én is ismerem Tarr munkásságát de direkt nem kívántam beleszõni mert ez a film nem jól sikerült és aki az ellenkezõjét állítja az hazudik. Nem a szimbólumokkal van baj hanem azzal a ténnyel, hogy Tarr és kollégái nem fordítottak figyelmet arra, hogy aki hülye az nem fogja megérteni 2 és fél óra alatt sem aki viszont nem hülye annak elég lenne 20- 25 perc is.
Tehát nem filmet készített hanem "befejezte" az életmûvét.
Ha valaki ezt megvágja akkor még 100 év mulva is arról beszélnek majd, hogy úgy kell kifejezni, úgy kell a szimbólumokat használni ahogyan a Tarr tette 25 percben 2011- ben.
tavaszi12 2012 jan. 17. - 16:49:54
(145/189)
Ha csak két óra lenne...
De két óra és 28 perc.
9/10
András1992 2012 jan. 17. - 13:33:37 9/10
(144/189)
Szerintem attól jó ez film, hogy Tarr az életnek egy olyan formáját mutatja be, mely a mai világban igencsak meghatározó. Az emberek java része mit csinál? Felkelnek, megisszák a reggeli kávéjukat, elmennek dolgozni. Hazaérnek, beülnek a tv elé, megfõzik a másnapi ebédet, majd lefekszenek aludni. Monoton az egész. Érzelem nélküli. Nem véletlen ugye a hat nap megmutatása a filmben. Isten 6 nap alatt teremtette a földet, a fényt. Itt pont az ellenkezõje található. A fokozatosan megjelenõ, egyre sötétebb képek, a vízhiány a világvégét jelzik. A hatodik napon pedig teljes sötétség van. A szél már nem fúj, csönd és teljes sötétség van. A világ megszûnt létezni, persze szimbolikus értelemben.
A támadások elkerülése végett ez csak egy szubjektív vélemény, különbözõek vagyunk, nem tetszhet mindenkinek jelen esetben ez a film. Nekem maradandó élmény adott.
tavaszi12 2012 jan. 17. - 13:21:39
(143/189)
Hajlandó vagyok egy egész mozit kibérelni és újra megnézni a filmet, ha valaki megírja nekem, hogy mitõl jó ez a film. De ne általánosíts, percrõl percre úgy ahogy én tettem!
9/10
András1992 2012 jan. 17. - 13:14:42 9/10
(142/189)
A film nekem nagyon bejött, bár nem tudtam egybe megnézni. Körülbelül a felénél ki kellett nyomnom, mert már annyira zavart a nyomasztó monotonitás. Tarr egy remekmûvel zárta filmes karrierjét. Mindig is bírtam a látásmódját, és filmjeinek a képi világát. Ennek a filmnek is szerintem lenyûgözõ és zseniális a képi világa. A zenéje is nagyon el lett találva, de ugye ehhez is hozzászoktunk már. Én részemrõl sajnálom, hogy Tarr Béla befejezte a filmezést, ugyanis szívesen néznék tõle még ilyen remekmûveket. A mai magyar filmgyártásban, ami valljuk be nagyon a padlón van, elkelnének még ilyen stílusú filmek. Szerintem a legjobban sikerült filmje ez.
tavaszi12 2012 jan. 17. - 13:06:04
(141/189)
A mai napot (a szabadnapomat) rászántam a film megnézésére.
Nem kellett volna.
Tudtam, hogy mûvész film lesz, tudtam, hogy magyar.  De, hogy ilyen rossz azt nem tudtam. Kb. 30 évet késett a rendezõ.
Az elején jól indul. Narrátor hang és egy jelenetábrázolás. Hogy utána miért megy a szekér 5 percig minden egyéb cselekmény nélkül az rejtély. Az elsõ 20 percben egyik szereplõ sem szólal meg, igaz hogy fúj a szél és szól a zene.  De a következõ 6 percben is csak egy szót hallunk: „Kész.”
A szegénység ábrázolására elegendõ lett volna 3- 5 perc is, de már ezzel is sokat mondtam. Fekete fehér film forgatásánál nagyobb fényre van szükség a zárt terekben játszódó jelenetekben. (vagy rádiójáték vagy film) Vegyük észre ha nincs fény (megvilágítás) akkor nincs mit nézni.
A 29 percben visszatér a narrátor lezárja ezt a jelent sort. Ezzel vége az elsõ napnak és következik a második nap.
A lány vizet hoz a kútról kb. 4 perc mert mindent vesz a kamera az elejétõl a végéig. (megjegyzés ilyen filmet én is készítettem a családomról: sétálunk a Margit szigeten, kipakoljuk a kocsiból a rengeteg élelmiszert, a gyerek fürdik, anya tereget, altatjuk a gyereket stb.)
Ahogy az elsõ jelentben is a lány segít a jobb karjára béna apjának öltözni, vetkõzni, csizmát fel és lehúzni. Mind ez szép de el kell dönteni, hogy filmet készítek vagy valami mást. Még mindig a süvöltõ szél a háttérzaj pedig már a 39 percben járunk.
A 42 percig befogják és felszerszámozzák a lovat. Hogy miért kell itt is minden mozzanatot mutatni, mint egy délelõtti ismeretterjesztõ filmben nem tudom.
A ló makacs állat és ilyen szélben nem hajlandó elindulni. Ezért kifogják és visszavezetik az istállóba, a kocsit meg visszatolják. Itt is minden egyes mozdulat megörökítve.
Az apa levetkõzik és lefekszik vissza az ágyba a lánya segít neki és máris a 47 percnél járunk.
A fél kézzel fát vágok jelenet igen jól sikerült, de miért kell ezt is 3 percig mutatni. Hogy mitõl forrt fel ilyen gyorsan a víz azt nem tudom, de a lány mosásba kezd. Hogy miért most kell egy kézzel szárító kötelet kifeszíteni azt szintén nem tudom, de igen nehéz feladat azt biztosan állíthatom.
Szorgos dolgos embereket ismerhetünk meg. És ismét ugyan az az étel, mint tegnap. Egészben fõtt burgonya. Lassan egy órája süvít a szél. Szöveg nincs, párbeszéd nincs. A színészeket nem állította nagy feladat elé a szövegtanulás. Kezd megfájdulni a fejem. Csak a sivító szelet hallani.
60. perc végre kopognak az ajtón. És a következõ 4 percben többet beszélnek, mint elõtte 60 percen keresztül összesen.
Az új szereplõ egy olyan eszmefuttatásba kezd, hogy még a városban nevelkedett rafinált ügyvédeknek és jogászoknak is nehéz lenne megérteni nem hogy egy tanyasi világban lakó egyszerû embernek. De azért válaszol és az új szereplõ, akirõl semmit nem tudunk, csak látjuk, a két gyûrût a kezén feláll és távozik.
Következik a harmadik nap.
Még mindig sivít a szél. Reggel van, a lány felkel és felöltözik. Kimentem WC- re. Mikor visszajöttem még mindig öltözködött.
Hogy miért kell másodszor is megmutatni a kútból való víz felhúzásának minden csínját azt nem tudom. De ezzel a jelenettel már is elérkeztünk a 75 perchez. Ismét segítünk a béna apukánknak.
Nagy meglepetés történik, a trágyát kihordják az istállóból.
Viszont most már komolyan fáj a fejem ettõl a rohadt széltõl. (engedelmetekkel lejjebb veszem a hangerõt.)
Így már egész jó.
Megtudjuk, hogy nem eszik a ló. De a gazda csak azt mondja: „Majd fog.” A lány egy kicsit jobban aggódik. De õ is otthagyja a lovat az istállóban.
Egy rövid idõre elhallgat a szél és bekúszik a zene. Sajnos korán örültem, mert megint csak a szelet hallani. 
Megint ugyan az az ebéd, de a szereplõk a süvítõ szél ellenére meghallják, hogy kb. 500 méterre az úton egy lovas kocsi száguld. Az utasokkal teli szekér feléjük kanyarodik. Még nem tudjuk, hogy kik jönnek, valószínû, hogy cigányok de máris el kell õket zavarni. Kisebb vita után a baltával felszerelkezett apa oldja meg a problémát.
A lány olvasni kezd, lassan szótagolva, mint egy alsós kisiskolás. Érezhetõ, hogy nem járta ki a 8 osztályt csak kb. 4- et.
A narrátor lezárja a harmadik napot.
Következik a negyedik nap.
Már felöltözve látjuk a lányt amint megpakolj a sparheltet. A víz felhúzását és behordását ma elkerülhetjük, mert baj van a kúttal, kiszáradt.
A 100. percben megtudjuk, hogy a ló még mindig nem evett. A lány egyedül viszi ki a trágyát az istállóból. Ezzel is elment 4 perc a filmbõl. A vödörbe honnan kerül víz azt nem tudni, de a lány aggódik a ló miatt.
A félkezû apa szorgosan dolgozik, csak azt nem értem a világosító miért nem teszi ugyan ezt.
A következõ jelenetben annyi hirtelen a fény, hogy még nekem is napszemüveget kell felvennem, pedig nem mozdultunk ki a szobából.
Az összepakolás aprólékosságát már csak az múlja felül, hogy most egy kisebb kocsiba pakoltak. Hogy miért az ember húzza a kocsit és miért nem a ló azt nem fogjuk megtudni de még nekem pesti gyereknek is van annyi eszem, hogy a befogott lovat vezetve húzatom a szekeret nem pedig én húzom a szekeret meg a lovat.
A szél nem adja fel és a két szereplõ útnak indul.
5 perc szélzúgás után látjuk, hogy visszafele jönnek az úton és máris 118 percnél járunk.
A ló bevezetése az istállóba és a kis kocsiról való lepakolás 3 percig tartott. Majd az ablakon kifele bámulunk a süvítõ szelet nézve. (Engem már nem zavar, lehalkítottam. A moziban kíváncsi volnék, hogy oldanátok meg, mert ott aztán hangos lenne.)
Az ötödik nap következik.
Apa ébred és felkel, lány segít felöltözni. Pálinka még van egy kevés.
A lovat mindenki hosszasan megcsodálhatja, ad rá elég idõt a rendezõ. Bár láthatóan szenved szegény pára, de sorsát nem kerülheti, el megint ott hagyják az istállóban.
A zene miatt nem hallani a süvítõ szelet csak látni a cikázó faleveleket. (Ebbe a pusztába, hogy kerül, ennyi falevél az rejtély marad, mert fa a környéken nincsen. Na jó egy van de az is vagy 500 méterre.)
Szomorúak vagyunk, mert döglõdik az egyetlen értékünk a ló.
Megtudjuk, hogy a lány varrni is tud.
És ismét étkezés következik. A zene elhalkul és jön a süvítõ szél, na meg az ablakon való bámulás.
Hirtelen besötétedik, hogy mitõl azt még nem tudjuk. Csak késõbb jövünk rá, hogy egyik szereplõ sem tudja meg. Holnap majd újra megpróbáljuk!
A narrátor lezárja a napot.
A hatodik nap.
Felgyorsulnak az események. Sötétséggel indul, de máris az étkezésnél találjuk magunkat. Enni kell! Sötétséggel zárul a jelenet és a film.
Kedves Tarr Béla!
Nem ismerem az Ön munkásságát, nem ismerem az Ön filmjeit. Biztosan vannak remek munkái, biztosan vannak fantasztikus ábrázolásai, de ez nem az a film. Kérem, hogy ne sértõdjön meg, de ezt a filmet v. újra kell forgatni, v. újra kell vágni. Szerintem egy nagyon jó rövidfilmet lehetne készíteni belõle.
És helyesbítem az elején írtakat nem 30 évet késett, hanem sokkal többet.
Tisztelettel: Tavaszi Gábor
Ui. én felkészültem, akartam, szurkoltam de B.M. Ami sok az sok!!!
10/10
offtopic
adamnagysweetmovie 2011 dec. 27. - 10:24:28 10/10 Előzmény wolfstein
(140/189)
OFF:
Igazából egyik válaszodat sem értem, a sértésen kívül, ezért egyszerûbbnek láttam leokézni. Nem hiszem, hogy érdekelne a válaszom annyira, hogy meg próbáld érteni.
10/10
adamnagysweetmovie 2011 dec. 27. - 10:18:50 10/10 Előzmény wolfstein
(139/189)
Oké.
wolfstein 2011 dec. 26. - 01:10:06 Előzmény adamnagysweetmovie
(138/189)
"Ennek a filmnek a legnagyobb dícsérete, hogy egy kultúrahiányos korban sokan értetlenül állnak elõtte"ha hiányos hogyan állhatnak sokan ellõtte?
"Filmakadémia is mindenféle biztos középúton haladó mûvészfilmet díjazott."már osztályozod a filmet!
"Az euroatlanti kapitalista kultúra válságának a gazdasági csõd csak csak a tünete"
bocs ez nem tünet mindenki érzi a bõrén!
"Hiába azt próbálják orvosolni, mikor a válság a mélyben, a társadalomban, a lelkekben gyökerezik."bocsi a társadalom az egy közösség a lélek meg egyéni hogy jön össze a kettõ?inkább idd ki a bilit és ne vidd ki aztán rá jössz.
10/10
adamnagysweetmovie 2011 dec. 03. - 22:11:53 10/10
(137/189)
Ennek a filmnek a legnagyobb dícsérete, hogy egy kultúrahiányos korban sokan értetlenül állnak elõtte. Az Európai Filmakadémia is mindenféle biztos középúton haladó mûvészfilmet díjazott.
Az euroatlanti kapitalista kultúra válságának a gazdasági csõd csak csak a tünete. Hiába azt próbálják orvosolni, mikor a válság a mélyben, a társadalomban, a lelkekben gyökerezik.
6/10
bujdosxo 2011 júl. 02. - 23:19:58 6/10
(136/189)
Nem tudok mit kezdeni ezzel a filmmel. Nem rossz, de idegen nekem ez a megközelítés.
offtopic
sanjust 2011 máj. 31. - 00:37:59 Előzmény agarik
(135/189)
Azt vártam ,hogy nem lép vissza ez a nép ekkorát az idõben,és nem igazolja Hégelt,aki szerint minden népnek olyan a kormánya ,amilyet megérdemel.
1/10
offtopic
agarik 2011 máj. 29. - 22:43:35 1/10 Előzmény sanjust
(134/189)
Mégis mit vársz? A kormány (alkotmánysértõ módon) keresztény. A Biblia pedig kimondja pl. hogy a Föld lapos. A tudóstársadalom viszont nem átallja azt állítani hogy ~gömb alakú. Az ilyenek tehát nem is érdemelnek pénzt.
Kakukk76 2011 máj. 29. - 21:58:13 Előzmény Dóra1202
(133/189)
Minek iszik, aki nem bírja? Pláne miért a piát szidja azért, mert õ nem bírja? Ehh...
2/10
Dóra1202 2011 máj. 27. - 14:20:36 2/10
(132/189)
Tegnap megnéztem. Azaz majdnem. két órán át ültem a moziban és nem hittem a szememnek. teljesen nézhetetlen. Ahogy egy kedves hozzászóló megjegyezte, azzal nézetném napokig,m aki megcsinálta. Ilyen unalmas filmet még soha életemben nem láttam. Hogy lehet, hogy erre pénzt adtak. Még egy tízest sem adtam volna az elkészítésére. Az a szó, hogy borzalom igen enyhe kifejezés.
offtopic
miénkittatér 2011 máj. 01. - 01:39:58
(131/189)
Sótlan egy fazon vagy, hogy még a Bakácsos viccemen is kiakadsz.:))) Persze, hogy nem egy hozzászólásomat látod politikával kapcsolatban, de olyat biztos nem láttál, hogy bármelyik oldalért is rajonganék vagy kiállnék.Tõlem egytõl egyig mindegyik politikus valamelyik lakatlan szigeten rohadhatna.Csak te akarod a nyakamba varrni, hol egyik,hol másik oldal "elveit".Jelen esetben szemedben, most Fidesz párti vagyok, mert pont akkor támadom a filmipar pénzosztó rendszerét, amikor a Fidesz is "reformálni" akar.
De ez a rendszer eddig is szar volt és ugyanúgy bíráltam az MSZP idején is.Mert az a rendszer egyszerûen szar, ami egyrészt haveri alapon osztja a támogatást, vagy a nulla nézettségû buktákat támogatja, pláne amikor a bukta filmeket még utólag is megszponzorálják, ha lúd legyen kövér alapon.És most nem is Tarra gondoltam.Magától Tarrtól nem is sajnálom a támogatást, hiszen munkásságával tagadhatatlan hírnevet szerzett. Egyszerûen itt értelmezhetetlen mi a bánat került 400millióba ,amibõl 100 mill adóforint.

Természetesen én is kiállok mind a filmipar abból is a filmmûvészet támogatásáért és a tudomány támogatása mellet. De a filmipar támogatását reformálni kellene már régóta, persze nem ilyen fideszes módon.
Az, hogy minden filmes tolvajnak van beállítva ,az sajnálatos dolog,és nyilvánvalóan nem igaz.De pont emiatt a kretén támogatási rendszernek köszönhetõen, nagyon sok visszaélés van a szakmában ami ilyen sztereotípiákat generál.És nem csak az esetleges valós anyagi lenyúlásokat ,okoskodásokat veszem ennek, hanem azt a rendszert ami haveri alapon juttat embereket lehetõségekhez, ezzel nagyon sok nagy kvalitású embert a pálya szélére sodorva, technikai munkástól kezdve a rendezõkig vagy színészekig.
A filmes szakma jelenlegi megítélésének nagyon jót tenne, ha átlátható lenne a pénzek felhasználása, hogy még a gyanú árnyéka se vetõdhessen rájuk.Mert amíg olyan filmek készülnek, mint pl Jancsó Mátyás királyos filmje, ami 500millióból készült.Addig ez a gyanú elszámolás nélkül elég erõs, hiszen a végterméken technikai szempontból nem látszik a befektetett pénz menyisége. És én pl. Tarr filmjén sem látom technikai szempontból, hacsak Tarr nem úgy bánik a nyers filmmel,mint a riadt horgász, akinek lefut az összes damil az orsójáról. Nyilván sok egyéb más film is van pl a Fideszes idõkbõl is, de pl Jancsó akkor is ,mint mindig a fazék mellett volt. Jancsó kifejezetten mindig azért a fõ példám, mert technikailag az õ filmjei minõségén abszolút nem érhetõ útól a felhasznált összeg. Hozhatnám Fideszes példának a Hídembert is csak azt nehéz összevetni bármi mással, mert az abban felvonultatott CGI vagy a sok neves színész nem jellemzõ a filmjeinkre.De nyilván sok kétes elemet tartalmaz ,amit már említettem is ha jól emlékszem.

Ne félj a közpénzekért ugyanúgy aggódom sõt még jobban is, hiszen ott a többszõröse szívódik fel.Csak hát itt a Port felületén kb 3 topikban fejthetném ki a véleményemet,de ott felesleges, mert a színvonalas vita csak abban merül ki, hogy az egyik fél azt mondja hogy fújj csúnya Fidesz, míg a másik a fújj csúnya MSZP-pét hajtogatja.

Ja még eszembe jutott, mert írtad, hogy leteszik a számláikat. Szívesen venném, ha tudnál mutatni egy olyan halandó számára elérhetõ helyet, ahol tételesen lehet látni ,mire ment el pl. a Hídember vagy Jancsó filmjeinek a költségvetése vagy akár Tarr filmjéét is szívesen megnézném. Hidd el én leszek az elsõ, aki Mea Culpázik egyet ha nincs igazam.
sanjust 2011 ápr. 30. - 22:17:00 Előzmény miénkittatér
(130/189)
Ja és képzeld leteszik és letették a számláikat,meg a jelzáloghioteleiket is hogy be tudják fejezni az elkezdett filmeket ,mert az igérvények ellenére ez a kormány zárolta a pénzeket,ugyanúgy ,ahogy a tudományos kutatást is ellehetetlenítette ugyanezen okból .Ezzel pótolhatatlen károkat okozott az innováció és a kutatás terén ,amit majd effektíve soksok milliárban lehet mérni.És mindezt miért ,mert hülyék kijelentik hogy minden filmes minden tudós tolvaj.