8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 10. - 23:49:50 8/10
(230785/239045)
Shine or Go Crazy

Egy kék tányér

Vannak tárgyak, amik "megszólítanak"... kitûnnek a többi közül, érzed hozzád tartozik vmiért... és kíváncsi leszel rá....

KÉP: egy arab kék tányér... rajta felirat....
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 10. - 19:19:15 8/10
(230784/239045)
A sárgáig értem, onnan lefelé már gondom van!:)))

KÉP: A színválasztás is tökéletes!:))))... Õfenségétõl igazán kedves!:)
10/10
offtopic
Ljerk 2017 aug. 10. - 09:17:43 10/10
(230783/239045)
Ez az idõjárás mindenkibõl furcsa dolgokat csalhat elõ.... :)
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 10. - 07:02:49 8/10
(230782/239045)
Szép reggelt Mindenki!:)))))))))) Induljon jól a napunk!:)))))))))) Egy kis hûsítõ kép, míg a frissülést meghozó zivatarok ideérnek.... addig egy kis kitartás.....
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 10. - 00:44:34 8/10
(230781/239045)
Shine or Go Crazy

Hercegek Tornája

A döntõ párbaj nem csak a két hercegrõl, de két merõben más célról is szól... az egyik gyõzelmével a saját trónigényét akarja a nyilvánosság elõtt megalapozni az erõdemonstrációval... a másik a sikerével az egész rendezvény méregfogát akarja kihúzni... csak torna, nemes vetélkedés a testvérek között, hogy így erõsítsék kapcsolatukat, hogy ilyen formában is leróják tiszteletüket uralkodó bátyjuk elõtt....

... és igen, itt is a végén csak egy maradhat! ... és igen, a legnagyobb a tét...

Vajon melyiküknek sikerül?

KÉP? ... a vesztes visszatér veresége helyszínére... a küzdõtér és a lelátó már üres.... az álom, a törekvés ezúttal elbukott...de csak egyelõre, csak elodázódott... a célt képtelen feladni...
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 10. - 00:30:07 8/10
(230780/239045)
Shine or Go Crazy

Hercegek Tornája

Küzdelem a porondon, összemérni erõt, bátorságot, ügyességet és készséget...szinte minden korban kedvelt volt, mind a tornán indulók, mind a nézõközönség számára...
A gyõztes elnyerte a mindenkori díjat, bezsebelte az éljenzést és a dicsõséget...

De van úgy, hogy egy ilyen rendezvény különleges súlyt kap.....

SPOILER
Ilyen a Hercegek Tornája. Hogyan áshatnád alá a regnáló uralkodó helyzetét? Mi sem egyszerûbb, mint elõásni a múltból egy olyan rendezvényt, aminek tétje nem kisebb volt, mint, hogy ki lesz a következõ uralkodó. És persze alázd meg még jobban az uralkodót azzal, hogy amikor a javaslat elhangzik, minden ellenérvével szemben tudj elõhúzni egy ászt a paklidból, hogy mégis megvalósítható, sõt... Ne sajnálj a vagyonodból se áldozni rá, elvégre egy királyságot nyersz a fényes rendezvényre költött pénzedért cserébe...
Nem mellesleg már most a hatalom mámorával tölt el az uralkodó tehetetlen vergõdése, hogy megakadályozza...


Hercegek Tornája... a az indulók ezúttal Thedzso király 8 fia... a királyi hercegek...

KÉP: a torna döntõsei
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 10. - 00:09:32 8/10
(230779/239045)
"Hát igen, elég jól iSSHmersz, nekem tényleg nem kell különöSSHebb ürügy, de azért illendõSSHégbõl néha próbálok kreálni azt is… :)))))))"

Akkor én most illetlen leszek!:)))))))))))))) Van egy megdönthetetlen érvelés... csak úgy!:))))))))))))))))))))
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 10. - 00:05:22 8/10
(230778/239045)
"Másrészt viszont a számok sem hagynak hidegen, ugyanis Koreán kívül a másik „szerelmem” a statisztika, vagyis ahogyan egy nagy-nagy adathalmazból számok (kódok) segítségével különbözõ következtetéseket vonhatunk le."

A mennyiségi mutatónál engem mindig jobban érdekelt a minõségi... az, ami a számok mögött van.... a következtetésekkel pedig jó óvatosnak lenni...
http://www.urbanlegends.hu/2010/01/churchill-csak-abban-a-statisztikaban-hiszek-amit-en-magam-hamisitok/
:)))
Illiona 2017 aug. 09. - 22:54:12
(230777/239045)
Érdekes, amit a könyvrõl irsz.
Régebben nagyon sokat olvastam, de amióta koreafan lettem, csak egyet: a Farkastotem cimû kinai 700 oldalast.

Ez majd gondolom változni fog, annyi nagyon gagyi sorozatot nyomtak ki az idén, hogy ha ez a tendencia folytatódik, kénytelen leszek más szórakozás után nézni :)))
10/10
offtopic
micike_MSc 2017 aug. 09. - 15:21:17 10/10 Előzmény edimir
(230776/239045)
Hát igen, elég jól iSSHmersz, nekem tényleg nem kell különöSSHebb ürügy, de azért illendõSSHégbõl néha próbálok kreálni azt is… :)))))))

Másrészt viszont a számok sem hagynak hidegen, ugyanis Koreán kívül a másik „szerelmem” a statisztika, vagyis ahogyan egy nagy-nagy adathalmazból számok (kódok) segítségével különbözõ következtetéseket vonhatunk le. Elsõ találkozásom az excel-lel történt, és bár különféle SPSS szoftverek is rendelkezésre állanak, azért én maradok az excel-nél és az õ grafikonjainál… :)))))
10/10
offtopic
micike_MSc 2017 aug. 09. - 15:15:49 10/10 Előzmény Illiona
(230775/239045)
Szép napot Mindenkinek!

Az „igazából senkit nem érdekel a kb. 23 milliónyi észak-koreai ember sorsa” nem ránk, egyszerû földi halandókra vonatkozik, hanem a döntéshozókra.
Azokra a politikusokra és katonai stratégákra, akik számára a globális fegyverkezés (pénz!!!), az erõfitogtatás, a látványszínház, stb. fontosabb, mint az, hogy 23 millió koreai (meg még a Föld más-más háborús zónáiban vagy éppen Fekete-Afrika szárazság-éhínség-HIV/AIDS sújtotta térségeiben számtalan milliók) sorsa megváltozzon.

Azzal sem értek egyet, hogy az észak-koreaiaknak maguknak kellene tenni sorsuk jobbra fordulásáért (bár az igaz, hogy az így kiharcolt szabadság értékesebb).
Ugyanis õk szinte hermetikusan el vannak zárva a külvilágtól, totális agymosáson mennek át gyerekkoruktól kezdve… Nyilván van egy „felsõ tízezer”, a pártelit magja, akik bármit megtehetnek, a civilizáció minden földi vívmányát élvezhetik, meg van egy olyan középréteg-szerûség, akik belesimulnak a diktatórikus rendszerbe, elfogadják a szabályait, és viszonylag nyugalomban, békében éldegélnek azokért a csekélyke elõnyökért, amiket ezért kapnak… de egy rossz mondat, mozdulat és bármikor munkatáborban találhatják magukat…
Többször hallani eltûnt újságírókról, misszionáriusokról, most legutóbb egy 19 éves egyetemistáról, akit egy plakát letépése miatt büntettek, majd kómában hazakerülve végül meg is halt - ha õket sem kíméli a rezsim az esetleges diplomáciai bonyodalmak elkerülése végett, majd pont a saját „polgárait” fogja pátyolgatni…
Az északiak jelentõs részének fogalma sincs a külvilágról - miért lázadnának fel ellene?!
Ez olyan, mintha az afrikai busmanoktól (lsd. A Istenek a fejükre estek 1-2.) vagy mondjuk egy amazóniai dzsungelben élõ „civilizálatlan” törzstõl várnád el, hogy küzdjön azért, amirõl fogalma sincs - vagyis a mi fogalmaink szerint létezõ „szabadság, egyenlõség, testvériség” eszméjéért, amirõl tkp. megbeszéltük, hogy a mi fejlett nyugati civilizációnkban sem létezik maradéktalanul…

A lány hét névvel c. könyv valóban egy irodalmi alkotás (kifejezetten élvezetes, olvasmányos, a folyamatos megdöbbenésen túl), de azért nem gondolnám, hogy bármifajta tényszerûséget nélkülözne, sõt!
Ez a lány kifejezetten jó családi körülmények között élt az északi határ közelében (ahol csak a Yalu-folyó választja el É-Koreát és Kínát), és tkp. csak kíváncsiságból kelt át a határon nagykorúvá válása elõtt, de már nem térhetett vissza, mert azzal veszélyeztette volna a családját. Viszont miután az anyja kereskedett, csempészett (a 80-as évek végén, a 90-es évek elején némileg félrenézett a rezsim, enyhítendõ a SZU összeomlása és a támogatások megszûnése miatt kialakuló éhínség hatásait), így voltak kapcsolatai Kínában, akik aztán segítették a lányt; sõt, az apja gyerekkorában megtanította neki a kínai írásjegyeket, így ez is segítségére volt a lebukás elkerülésében, a túlélésben - de így is évekbe telt, mire bejutott Dél-Koreába és megkapta az állampolgárságot.
Az is fontos momentum a könyvben, hogy a Délre érkezõ északiak nem mehetnek csak úgy akármerre, hiába testvérnép: táborokban gyûjtik össze õket, ahol hónapokig élnek és megpróbálják õket újraszocializálni, vagyis felkészíteni a modern kapitalista társadalomban való életmódra; majd amikor „kész” vannak, akkor irányítottan helyezik el õket az ország különbözõ részeibe, emellett anyagi segítséget is kapnak (ha jól emlékszem, 5millió won-t…)
(Túl azon, hogy ez a rendszer az északi ügynökök kiszûrését is szolgálja, azért érdemes átgondolni ezt a hozzáállást az Európára özönlõ „menekültek” kapcsán.)

https://moly.hu/konyvek/hyeonseo-lee-david-john-a-lany-het-nevvel
És egy komment az oldalról, ami jól összefoglalja a könyv egyéb mondanivalóját.
Ezt írta mcgregor, 2 hónapja:
"Elõször is: meglepõ módon összességében legalább olyan hosszú szakasz játszódik Észak-Koreán kívül, mint Észak-Koreában. Mivel a Kínán és Laoszon át Dél-Koreába vezetõ út évekbe, rengeteg pénzbe és alvilági alakokkal való seftelésbe került Hyeonseo Lee-nek, aki maga sem azzal a céllal lépte át a koreai-kínai határt, hogy a másik Koreába meneküljön, ezért nem csoda, hogy hangsúlyos részeket szentelt a fõleg kínai veszõdségeinek ismertetésére. Mégis azt gondolom, hogy a legtöbb olvasó (így én is) elsõsorban az észak-koreai rezsim megismerésének vágyától hajtva veszi kézbe a könyvet, így ez a jellegzetesség, a mûvet elolvasva igencsak szembetûnõ.
A másik érdekesség: bármennyire szegényesek a körülmények egy olyan vadállatiasan kemény és neurotikus diktatúrában, mint az észak-koreai, itt is rétegzõdik a társadalom, így apja katonatiszti volta és anyja kiváló csempészérzéke valamint kapcsolatrendszere folytán Hyenseo Lee-ék relatíve jó körülmények között éltek, nem volt például kitéve a rendszeres éhezésnek, ahogy a többség. Õ inkább kamaszos kalandvágyból szökött át Kínába, nem pedig politikai menekültként érkezett, ami sok mindent meghatározott abból a szempontból is, hogy milyen perspektívából látta a diktatúrán kívüli világot. Ezzel együtt is érdekes olvasmány, aminek révén az ember újra ráébred arra, hogy mennyire szerencsés, hogy egy másik világba született.
Harmadszor: tényleg döbbenetes, hogy Észak-Koreában micsoda körülmények között és a külsõ információktól mennyire elszigetelve tengõdnek emberek milliói, miközben a pártelit a legszemérmetlenebb módon habzsolja az élvezeteket. Az egymást és szüleiket feljelentgetõ kisiskolások, a hírhamisítások, az elcsalt gazdasági adatok és a hamis gyõzelmi jelentések, a hirtelen eltûnõ, megkínzott emberek, a munkatáborok vagy a kasztrendszerre hajazó ún. szongbun-minõsítések pedig tényleg orwelli képeket idéznek, de ez ott olyan valóság, amit nem tudom, hogyan lehet kiheverni, akár évekig tartó rehabilitációt követõen sem.
Nagyon személyes hangvételû könyv, egy politikai öntudat nélküli átlagember vesszõfutásáról országokon át, amelyekben végig idegen maradt és akinek a sors gyakran a legkényesebb helyzetekben dobott mentõövet."

Szóval szerintem ez a könyv mindenképpen érdemes az elolvasásra, de emellett van még kettõ ilyen „irodalmi mûvem” (mindegyiket kaptam barátoktól, ill. családtól a Korea-fanságom okán).
A „Menekülés a 14-es táborból” viszont helyenként annyira brutálisan naturalista, hogy idõnként a hányinger kerülgetett, ahogy vizualizáltam és értelmeztem az olvasottakat, ezért azt még nem bírtam végigolvasni… :(
http://hvg.hu/vilag/20150119_Bocsanatot_ker_a_vilaghiru_eszakkoreai_s
A Pak Janmi által jegyzett „Élni akartam” c. könyvet is egyelõre eltettem késõbbre…
https://moly.hu/konyvek/pak-janmi-elni-akartam
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 09. - 07:12:19 8/10
(230774/239045)
Szép reggelt Mindenki!:)))))))))))) Induljon jól a napunk!:)))))))))))
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 09. - 00:07:05 8/10
(230773/239045)
További szép hajnal/éjt!:)))))))))))))) Silla 8 csillaga vigyázza álmaink!:)))))))

Most muszáj elköszönnöm mert még maradt egy kis dolgom... és nekem holnap gaya...

Szóval nyugi, nem egy jó kis vita elõl futamodom meg!:)))))))))))))))))))))
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 08. - 23:57:17 8/10
(230772/239045)
Shine or Go Crazy

Egy igazság két arca....

SPOILER

S a férfi próbálja megérteni az asszony igazságát... s rájön, hogy innentõl már nem akarja az apai örökséget tovább vinni... inkább a saját útját járja

KÉP: feloldozza magát az apának tett ígéret alól
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 08. - 23:54:18 8/10
(230771/239045)
Szándékosan van kihegyezve a párbeszéd a "vadállat"..."ember" ellentétre, hogy ütõsebb legyen a Gyémánt-hegyi vadon kontra Palota ellentéte... hogy a vadon embert nevel, a Palota vadállatot....


Ez az õ szóhasználatuk, ne nálam reklamálj, hanem a forgatókönyvírónál....:))))))))))))))))))))))))))

Én nem a saját véleményem, hanem a sorozatbeli jelenet kapcsán írtam, amit...
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 08. - 23:49:35 8/10
(230770/239045)
Shine or Go Crazy

Egy igazság két arca....

SPOILER

... de neki is van egy igazsága! Mert bármilyen hihetetlen, a 4. hercegnek volt egyszerûbb megõriznie emberi mivoltát a Gyémánt-hegyre számûzve, a Palota kegyetlenebb a vadonnál, vadállat nevelõ!!! Miért is? Mivel az ott felnövõ 34 herceg és hercegnõ a túlélésért küzdve megtanulják, hogy itt nincsenek testvérek, csak a különbözõ anyák és családjaik ambíciói... nincsen összekötõ vérségi kapocs, csak elpusztítandó rivális.

S bizony a most megmérgezett uralkodó a mérgezõje testvéreinek ártott a múltban... igen, a ma bûnöse a múlt áldozata...és persze a helyzeté, amely teremtõdött ennyi leszármazott és azok kiterjedt famíliájával.

KÉP: a szenvedélyesen érvelõ asszony
Illiona 2017 aug. 08. - 23:38:42
(230769/239045)
Ez nagyon erõs kifejezés! minden ember, aki emberként születik, lehet gonosz, vagy jó, vagy a kettõ között.
Mi az hogy nem ember? Akkor mi?

Ha gonoszok nem lennének, akkor mi lenne a Földön?
A gonoszok tartják meg a bolygónk egyensúlyát a túlnépesedés ellen :)))
(persze már igy is túlnépesedett)
és a jók? hogyan, mihez lehetne mérni a jóság fogalmát, ha nem lenne gonosz?
A Föld egy unalmas, kopár játszótér lenne csak.
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 08. - 23:34:01 8/10
(230768/239045)
Shine or Go Crazy

Egy igazság két arca....

SPOILER

KÉP: a másik pohár is lefordítva vágódik az asztalra....Az asszony elismeri mindkét vádat, hogy méregkeverõ... és azt, hogy õ bizony nem ember, hanem vadállat....
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 08. - 23:28:04 8/10
(230767/239045)
Shine or Go Crazy

Egy igazság két arca....

SPOILER

Nézzük elõbb a férfi igazságát! Megmérgezni a testvérüket, az uralkodójukat...

Vádlón foglón fogalmazódik meg a tett elkövetõje....
KÉP: - felirat - ... igen, aki sem az isteni, sem az emberi törvényeket nem tisztelve ilyen bûnre képes, az nem lehet ember....
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 08. - 23:22:53 8/10
(230766/239045)
Shine or Go Crazy

Egy igazság két arca....

SPOILER
Házasfelek... egy férfi.. és egy nõ... uralkodói nyomásra köttetett frigy, el nem hált nászéjszaka után öt éven át csak külön utakon járó idegenek...

... az egyik megmérgezi az uralkodót, a másik megmenteni szeretné az ellenszer fellelésével.... az egyik a hatalomért teszi... a másik a szeretett testvér megmentéséért....

... de nem ilyen egyszerû a képlet... mert ezeket a házasfeleket vérségi kapcsolat is fûzi egymáshoz és a megmérgezett uralkodóhoz....

Mindhármuk apja ugyanaz... Thedzso császár... a házasfeleket más anya szülte, így õk féltestvérek... , a férfi a király édesöccse....

KÉP: ....s ha végre egy asztalhoz ülnek a házasfelek, akkor eljön az ideje tiszta vizet önteni a pohárba..... amit egy furcsa mozdulat jelez....