8/10
offtopic
edimir 2017 jún. 17. - 08:24:14 8/10
(230045/239045)
Chicago Typewriter

A sorozat készítõinek érdeme, hogy felhívták a figyelmünket erre a különleges koreai kutyafajtára!:) Engem a sorsának alakulása fogott meg, a történet íve... a Silla királyság idején az uralkodóház és az arisztokrácia kizárólagos kutyája, aztán elterjedtebbé válik a tartása, míg a japán megszállás szinte kiírtja a fajtát....

Annyi mindent semmisítettek meg a japánok, mûkincsek, történelmi értékû dokumentumok tömkelegét szállították el Koreából Japánba a megszállás idején, hogy a koreaiak identitás tudatát megsemmisítsék.... aztán a gyarmati sorból felszabadulva a koreaiak újra felépítik az épületeket, egy töredékét visszakapják az elrabolt történelmi, mûkincs relikviáknak...

... de akadt egy ember, aki úgy gondolta, ennyi nem elég, hogy az identitáshoz az élõlények is hozzátartoznak, "akik" a koreai emberekkel együtt éltek az évszázadok során... és megérdemlik, hogy megbecsüljék õket, hogy ne tûnjenek el a föld színérõl, hanem továbbra is létezzenek ott közöttük... és engem ez a fajta gondolkodás fogott meg, és persze maga a tett, ahogy egyetlen ember ezt meg is cselekszi... Van mit tanulnunk ebbõl a hozzáállásból.

Én "kutyaütõ" vagyok a kutyák terén, a szakértõ nálunk vonder és Tilli egyértelmûen, csak belekotnyeleskedtem. Bobtail... a testalkatában van lényegi eltérés, a fara magasabban van, mint a marja, a sapsalinál jól látszik, hogy nincs szintbeli különbség, ettõl minden hasonlóság ellenére is egyértelmûen megkülönböztethetõ a két fajta....

Itt jól látszik az egész kutyus mozgás közben:
https://www.youtube.com/watch?v=v7sPcpB-EAg

https://www.youtube.com/watch?v=BnD0DzUrics

KÉP : Chicago Typewriter

Szerinted a sorozat után vajon hányan döntenek úgy, hogyha már kutyát akarnak tartani, akkor sapsalit választanak?:)))))))))))))))))

Egy kis képes ismertetõ a fajtáról: https://www.youtube.com/watch?v=3qY4ai0NTPg
8/10
offtopic
edimir 2017 jún. 17. - 07:33:23 8/10
(230044/239045)
Szép reggelt Mindenki!:))))))))))) Kellemes hétvégét!:)))))))))))))

KÉP: Chicago Typewriter
8/10
offtopic
edimir 2017 jún. 17. - 07:30:41 8/10
(230043/239045)
Ma reggel nekem is ezt írta ki : "Keresési feltételének egy téma sem felelt meg.". ami egyszerûen vicc!:(((((((((((((((((((((((((((( Sajnos nem elõször!:((((((((((((
Vmi hiba lehet a mûködésben....
10/10
Ljerk 2017 jún. 16. - 22:20:46 10/10
(230042/239045)
Csak azért válaszolok, hogy nehogy eltûnjön a topic. Keresésre sem található, csak azért tudtam elõhozni, mert valaki válaszolt nekem és arra böktem.

Annyit szólnék hozzá a koreai társadalomhoz egyébként, hogy nem szabad összekeverni a vezetõ réteg és az õket követõ (kereskedõ, alacsony beosztású és kézmûves) társadalmi rétegek viselkedési formáit a népesség nagyobbik felét kitevõ földmûvelõk életvitelével és szokásaival.

Az utóbbiakra még Csoszonban is a sámánok fejtették ki a legnagyobb hatást, a nemesség elõírásait csak kényszerbõl cselekedték. Sõt maguk a nemesek is álszent módon álltak a konfuciánuszi eszmékhez, hiszen az tartalmazta a hûséget is - de ezt a klán utódlás "érdekében" mellõzték. :)
Illiona 2017 jún. 16. - 17:02:26
(230041/239045)
"Nálunk ilyen filmek, sorozatok egyáltalán nem készülnek - van helyettük napi szinten Barátok közt, Jóban Rosszban, Éjjel-nappal Budapest, meg hasonló színvonalas mûsorok... A "mi celebjeink" borzalmasak, a koreai idolok, sztárszínészek-énekesek szerények, normálisak, keményen dolgoznak... amennyi kidolgozott testû, kockáshasú pasi van ott a színészek, kpopperek között, annyi nálunk összesen nincs a normál magyar férfipopulációban... :))))) (Meg ugyebár mi nõk sem vagyunk olyan filigránok... :))))))))"

Azért a koreai társadalom kicsit más, mint amit a sorozatokban megszokhattunk.
Nem ennyire végletes, és mindenképpen pozitiv.
Ott vannak a fiatalok, dolgoznak, együttélnek, a vidékiek Szöulba költöznek.
Szakitanak a hagyományokkal - amik amugy is gúzsba kötnék õket.
A szabadidejükben elmennek helyekre: mindenütt mindenki minden mennyiségben szelfizik. Megvannak a z eszközeik hozzá, szelfibot nélkül nem is lépnek ki az ajtón!

Akkor ott vannak az öregek: még a munkaképes öregek is elmennek taxisöfõrnek, vagy éppen buszsofõrnek. Fiatal munkaerõt szinte nem is látni ezeken a posztokon.
Az igaz, hogy volt hogy egymás után 3-szor szálltam ki a taxiból, nem értetvén meg magam, mert makacsok is, valamint nem beszélnek angolul ( na jó én sem igazán :))) zb)
a GPS ott van minden autóban, de nem mindegyik tudja használni. De ott vannak a városban, és mennek egész nap.
Az idõsek nem elesettek, hanem fittek, bizakodók. A depresszió a fiatalok betegsége!!!
A Tapgol Parkban voltak nappal idõsek, oda jártak beszélgetni, meg eltölteni az idõt...

És vannak azok akik nézik a sorozatokat: fõleg a nõk. pl. A metrón szinte munkába menet addig megnéz egy epizódot, amig utazik.
De a férfiak is néznek (mozi) filmeket, oda-vissza megnéz egy mozifilmet!!!
Amugy is dögunalom lenne a hosszú utazás. Telefonja mindenkinek alkalmas erre, tudják is használni.

Azt akartam ebbõl kihozni, hogy maga az ország sokkal megkapóbb, mint amit mi a sorozatokból megismertünk.
Hogy miért erõltetik annyira azt, ami már nincs meg ott sem? Miért nyomatják a "nagy család" ideális voltát, amikor szinte keresni kellene , egyszerûen már elvétve van ilyen?
Mert hinni akarnak a mesékben, a valóság túlságosan nyers nekik. Ott nem volt a demokratizálódás, hanem a szigorú társadalmi rend után egybõl jött a szabadság.
Ez olyan nosztalgiázás, mint nálunk. De ezzel szerintem a két nép összehasonlítása ki is merül.

Kép: hétköznap délelõtt buszra várnak idõs nõk egy nagyon vidéki kis helyiségben, Jeonjutól 10 km-re. Ekkor voltam a Tapsa Templomban, ahová tömegközlekedéssel mentem ki, 3-szor áttszállva, egyre kisebb buszokkal, és egyre érdekesebb emberekkel utazva.
10/10
Ljerk 2017 jún. 16. - 13:09:13 10/10
(230040/239045)
Tulajdonképpen nem a legõsibb kutyafajták (komondor, kuvasz és a puli) - azonban tudni kell, hogy a legutóbbi 300 millió évbõl 297 és fél millió évig nem volt jégkorszak, a sarkvidékeken sem volt jég.

Az utóbbi 2 és fél millió évben 20 jégkorszak követte egymást, így csak a hosszú szõrû kutyák maradhattak életben a térítõktõl a sarkok felé (hasonlóan a többi hosszú szõrû emlõshöz: mamut, jegesmedve, sarki róka). A többi kutyafajtának itt csak idõlegesen volt élettere, nagyjából csak a Bak és Ráktérítõk közt tudtak fent maradni hosszútávon.
10/10
Ljerk 2017 jún. 16. - 12:45:29 10/10
(230039/239045)
Égi Szõrpamacsok - emberi nevekkel, lajstromba véve (tudni kell, hogy a beavatott rimalányok feladata volt minden településen a születések, halálozások és egyéb dolgok számbavétele). Nem véletlen a sámánnõ hozzáállása a pulikhoz (sapsalikhoz), több ezer éves kapocs van az emberek és a 3 õsi kutyafajta közt (komondor - gyermek(meg)õrzõ, kuvasz - házõrzõ, puli - nyájõrzõ). De ez már megint "alternatív". :) Néhány idézet (a képen pulifajták - nyilvánvalóan nem messzi rokonságban a sapsalival):

"A magukkal hozott pulikkal pedig juhokat õriztek emberi segítség nélkül, amellyel mindenkit megleptek. Eleinte Égi Szõrpamacsoknak nevezték a pulikat, amelyek okosságuknál fogva szinte már nem is voltak állatok. "

"30 puli még szerepelt az Ordas hegyi népünnepélyen, ember neveken említve. E kis pulik Sumér Uz-országban nyilvántartott élõlények voltak."

"A gazdáik megsértõdtek, ha a nyájõrzõ pulikat kutyáknak nevezték."
bori4 2017 jún. 16. - 08:53:48
(230038/239045)
Megadom magam a lehengerlõ bizonyítási eljárás alatt.... :)
Nekem ebbõl a beszélgetésbõl annyi ragadt meg, hogy angol - és mivel teljesen bobtailnak tûnt - és azóta is annak tûnik - számomra kinézetre... A három nõ további eszmecseréje innentõl a kutya képességeirõl totál kiesett...
Hát ilyen "borzasztóan" felületes tud lenni egy átlag sorozatnézõ.... :-))
Viszont a koreai fajta képe az még most sem hasonlít nekem a filmben látott ebhez, a "színész" kutya sokkal inkább bobtailt formáz.... Lehet a nyírás miatt...
Az ismeretterjesztést köszi, megint tanulhattunk.... :)
8/10
offtopic
edimir 2017 jún. 16. - 07:10:30 8/10
(230037/239045)
Szép reggelt Mindenki!:)))))))))) Induljon jól a napunk!:)))))))))))) Hamarosan itt a hétvége!:))))))))))))

Most sajna gaya, így már megint egy idõre adós maradok a válaszokkal, a munkanap reggele ilyen.....

KÉP: Chicago Typewriter
10/10
offtopic
micike_MSc 2017 jún. 16. - 01:37:32 10/10
(230036/239045)
Na ja! :)))) Te és Illi persze igen, de én szinte csak az Édennel és a Saimdanggal kapcsolatban szoktam volt írni, igaz nem keveset, így viszont a saját hozzászólásaim alapján könnyebben visszakeresek egy-egy témát... (meg nekem nincs is ötvenezer... :))))))))))
10/10
offtopic
micike_MSc 2017 jún. 16. - 01:23:39 10/10
(230035/239045)
Bámulatos a tempód, ahogy egymás után (vagy párhuzamosan?) nézed a sorozatokat. :))))
A kutya tényleg cuki, nem is tudtam, hogy van ilyen echte koreai fajta.
Ami a sapsali/sapsaree-t illeti: 삽살이 - a 2. szótag utolsó betûje szótag végén r, szótag elején l; mivel itt a 3. szótag csak egy i, így a magánhangzó miatt r marad (az elsõ szótag utolsó betûje is zöngés-zöngétlen pár: p/b, a környezettõl függõen ejtik, meg általában szó elején p, végén b; ugyanez érvényes a k/g-re, t/d-re is; továbbá a s mindig sz-nek ejtendõ, kivéve, ha i követi, mert akkor s marad). Ezek alapján a 삽살이 kiejtése: szapszari. Bocs ezért a kis kitérõért! :))))

A sámánasszony pedig, ha jól látom, rajongótársam a Saimdang-ból, aki az "Anyák egyesülete" hangadójaként nyíltan csodálta a Herceget... :)))))))))
Most viszont én is jó éjt, szépségeSSH álmokat és kellemeSSH ébredést kívánok! :)
8/10
offtopic
edimir 2017 jún. 16. - 01:01:41 8/10
(230034/239045)
Szép estét!:)))))))))))) Jó kis topic lesz, igen, célszerû volt összegyûjtened, itt Sillán már szinte visszajereshetetlen az East Of Eden hsz-ek, hiszen azóta rengeteg mindenrõl írtunk.
10/10
offtopic
micike_MSc 2017 jún. 16. - 00:21:11 10/10 Előzmény edimir
(230033/239045)
De gondolom/remélem, egyiket sem bántad meg! :))))
Bár a Saimdang a kezdeti lelkesedésünk után némileg ellaposodott, de azért Te is és én is találtunk benne elég sok vetítenivalót, nem beszélve arról a sok-sok vitáról, amit Saimdang (és pláne a jelenkori mûvészettörténésznõ) alteregójáról folytattunk, Illivel együtt.
A Herceg meg természetesen szépségeSSH és tökéleteSSH volt [írtam is ma az oldalán, hogy a koreai nézõknek csalódást okozott LYA alakítása, míg SSH-t a várakozásoktól eltérõen (a szintén kosztümös dr.Jin után) jobbnak ítélték(?!); továbbá egyértelmûen jobbnak tartották a külföldre szánt 30 részes verziót, a múltban és a jelenben párhuzamosan futó cselekmények miatt elsõsorban].

Ami meg az Édent illeti - nekem mindenképpen hatalmas kedvencem. Az SSH-topicba át is másoltam azt a sok-sok irományomat, amit egy logorroeás "pillanatomban" elkövettem, ráadásul a Te baráti megjegyzésed indította el a gondolatmenetemet, így abból is másoltam át néhány sort + tettem be 1-2 hivatkozást ide is az akkori beszélgetésünkhöz kapcsolódva - utólagos engedelmeddel... :)
Remélem, nem okoz problémát, így "barátok közt"... :))))))))))))
10/10
offtopic
micike_MSc 2017 jún. 15. - 23:47:14 10/10 Előzmény Illiona
(230032/239045)
"De mi korearajongók vajon miért is szeretjük ezt az országot? mi az, ami vonzó benne?
Mert itt még õrzik a hagyományaikat, vagyis pont azért, amitõl õk szenvednek.
Ez azt hiszem egy feloldhatatlan ellentmondás."

Érdekes, amiket úgy általánosságban írsz a koreaiakról, nyilván a rengeteg megnézett sorozat/film és a saját személyes tapasztalataid alapján is.
Én még így nem gondoltam végig, de sok igazság van/lehet abban, amit írtál... :)
Azt hiszem, én csak úgy egyszerûen szeretem õket - és bármely más nemzetnél jobban ismerem, többet tudok róluk. Néha úgy érzem, mintha már a koreai lenne a második identitásom. :)))
Hasonló a történelmük, a hódító Kína, Mongólia (mikor éppen melyik dinasztia volt hatalmon) meg a gyarmatosító Japán között elég sokat küzdöttek a fennmaradásért.
Itt Európában azért a felvilágosodás és az ipari forradalom hamarabb bekövetkezett, így nálunk is, majd a kiegyezés után a dualizmus kora fejlõdést, fejlesztéseket, találmányokat hozott (vagyis modernizációban van úgy 100 évnyi elõnyünk)... Aztán a XX. század a két vesztes világháborúval, Trianonnal, majd a szovjet-blokkhoz tartozással, a "legvidámabb barakkból" a békés rendszerváltással/-változással (kinek mi tetszik) átmenet a demokráciába, majd Európa éltanulóiból sereghajtóvá válva tartunk, ahol tartunk (bár biztos sokan vannak, akik máshogy gondolják)...
Eközben az 1900-as évek elején Korea remete-királyságból teljesen bekebelezett, elnyomott japán gyarmat lett, amibõl a második világháború után szabadult ki - míg itt Európában "csak" a földrészt osztották politikai okból Keletre és Nyugatra, ott Koreában egy országot vágtak ketté Északra és Délre... A koreai háború és az ötvenes évek nyomorúsága után aztán központilag irányított hatalmas ipari fejlõdéssel végül ma már a világ ~10. vezetõ gazdasági hatalma lett Dél-Korea; miközben a kemény katonai diktatúrából a demokráciába való átmenet náluk a nyolcvanas évek diáklázadásaival, jelentõs hatalmi túlkapásokkal ment végbe, a politikai és a gazdasági (alvilági) elit összefonódásáról, korrupciójáról nem beszélve...

A legendáik, mítoszaik, eredetük különleges, de mégis sok az ismerõs motívum. Mi is ázsiai "népség" vagyunk, kulturálisan "idegen sziget" itt Európában, ráadásul - egyetlenként a nyugati világban - mi is keleti névsorrendet és év-hónap-nap jelölést használunk...
A népzenénk is sok hasonló elemet tartalmaz; ez a cikk nem koreás, de az már csak egy macskaugrás Kínából, kulturális gyökerei(n)k meg mindenképpen hasonlatosak... :)
http://www.grandpierre.hu/site/2008/08/a-kinai-es-a-magyar-nepzene-hasonlosagarol-2008-augusztus-a-magyar-kult-het-a-sanghaj-i-muveszeti-fesztivalon/
A koreai nagykövet által a KKK magazinjának adott interjúban õ is sok hasonlóságról beszélt (lsd. KÉP!): a család fontosságáról, a nyelvi rendszerünkrõl, a lovas népi múltról és a bõséges italozásról (errõl is kerestem múltkor statisztikát, de a 300+ oldalas WHO-jelentéstõl megkíméllek benneteket; a lényeg, hogy itt Európában a volt SZU-tagországok a vezetõk az évi kb. 20 liter tiszta szeszükkel, mi a középmezõnyben vagyunk a 11-12 literünkkel (1/3-1/3-1/3 sör-bor-égetett szesz); a koreaiak is kb. ennyit isznak literben, de náluk a sör csak 25%, bor és pálesz 5%, a többi 70% egyéb (gondolom a lazább rizsbor és a pálesznál jóval gyengébb szodzsu) - viszont ez a mennyiség ott Ázsiában a legmagasabb...)

Aztán a nyelvük: túl azon, hogy gyönyörû hangzása van (pláne az a bizonyoSSH... :))))), és kissé bonyolultnak tûnik a tiszteletiség rendszere, bár a 6 szintbõl ha jól tudom, 3 a mindennapos... de ha jól belegondolok, nekünk is van ilyen: tegezés - magázás - önözés, és ez még "tetszikeléssel" finomítható, csúnyítható... :)
Ahogy õk használják az noona/unni//hyung/oppa (régen orabeoni) kifejezéseket az idõsebb/fiatalabb nõvér/fivér megjelölésre, ugyanígy vannak nálunk is ezekre külön megnevezések, ami pl. az angolhoz képest mindenképpen sokoldalúbb; de az após/anyós (ipa/napa), meny-võ-sógor(koma) is mind mind külön szavak ott is és itt is... :)
Aztán a hangül: ez a végtelenül logikus írásrendszer tényleg könnyen megtanulható és olvasható... Az ilyen egyszerû földi halandók, mint én, nem foglalkoznak napi szinten az olyannal, hogy zöngés-zöngétlen mássalhangzó párok, aztán egyszercsak szembejön a koreai írás, ami azonosként jelöli a k/g, d/t hangokat és tök igaza van (pl. szegfû/szekfû, bicikli/bicigli... vagy tudta/tutta, mondta/montta, ami kiejtéskor egyszerûen hasonul...)
Vagy ahogy együtt él a hagyományos építészet a hipermodernnel - ez nekünk innen mindenképpen különleges, hiszen a Távol-Keleten a XX. századi modernizációig nem nagyon épültek többszintes házak, csak a jellegzetes tetõirõl ismert paloták és hanokok... Viszont onnan nézve meg Európa különleges: korábban láttam a youtube-on egy klipet annak kapcsán, amikor Jang KeunSeok/Sukkie nálunk forgatta a Budapest Diary-t, és pesti sétálgatásai kapcsán nem gyõzött rácsodálkozni a gyönyörû, többszintes épületekre - "hát ezt meg hogy építették meg?!"... :)))))))

Én hozzátok képest nagyon kevés sorozatot/filmet tudok megnézni, ezekbõl messzemenõ következtetést nem tudok levonni a valós életmódjukról, csak amolyan benyomásokat az emberi kapcsolataikról, az egymás iránt tanúsított tiszteletükrõl, ami pl. nálunk úgy általánosságban eléggé hiányzik.
Szeretem a témaválasztásaikat, hogy náluk hozzánk képest nincsenek tabuk... (csak a válás?!:))) Pl. a Thank You-ban ott van a HIV/AIDS-fertõzött kislány, a No Regret-ben a homoszexualitás, vagy akár a jóízlés határain belül maradva poénként a Personal Taste-ben... A rengeteg történelmi témájú sorozatból játszva/szórakozva többet tudhatunk a koreai történelemrõl, a hitvilágukról, mint bármely más nemzetérõl... A 18+-os filmjeik meg elképesztõen nyíltak a szexualitás bemutatásában, miközben mégis ízlésesek (legalábbis az a pár, amit láttam, az Obsessed-en kívül persze)...
És azért társadalomkritika is van néha a sorozatokban, pl. a Come back, Mister-ben a magát halálra dolgozó kisember bemutatása... vagy éppen a (közel)múlt disznóságait, a hatalom korrupcióját, a katonai diktatúra idõszakát feldolgozók (Gangnam Blues/1970, a Shark vagy az általam még nem látott Sandglass, Giant, na meg az East of Eden háttere is ez a korszak...)
Nálunk ilyen filmek, sorozatok egyáltalán nem készülnek - van helyettük napi szinten Barátok közt, Jóban Rosszban, Éjjel-nappal Budapest, meg hasonló színvonalas mûsorok... A "mi celebjeink" borzalmasak, a koreai idolok, sztárszínészek-énekesek szerények, normálisak, keményen dolgoznak... amennyi kidolgozott testû, kockáshasú pasi van ott a színészek, kpopperek között, annyi nálunk összesen nincs a normál magyar férfipopulációban... :))))) (Meg ugyebár mi nõk sem vagyunk olyan filigránok... :))))))))

Kb. ennyi. És SSH-ról még nem is írtam... :))))
8/10
offtopic
edimir 2017 jún. 15. - 23:26:08 8/10
(230031/239045)
További szép hajnal/éjt!:)))))))))))))) Silla 8 csillaga vigyázza álmaink!:))))))))))))))

KÉP: az én kívánságlevelem ma este csak ilyen egyszerû!:)))))))))
8/10
offtopic
edimir 2017 jún. 15. - 23:07:52 8/10
(230030/239045)
Chicago Typewriter


A szabadságharcos szál lehetett volna hatásvadász, de szerencsére tettek arról az alkotók, hogy mégse legyen az....

KÉP: - felirat - egy csipet irónia ebben nagy segítség....
8/10
offtopic
edimir 2017 jún. 15. - 23:05:24 8/10
(230029/239045)
Chicago Typewriter


KÉP: - felirat - tetszett ez a kívánságlevél is... Hmm, vajon mi mit írnánk rá?:) Talán azt, hogy még egy részt kérünk?:) Valójában nem, ez pont így jó és kerek.....
8/10
offtopic
edimir 2017 jún. 15. - 23:03:09 8/10
(230028/239045)
Chicago Typewriter


Befejeztem.... Lehet, hogy nem "nagy" sorozat, de roppant szerethetõ.. Remekül megírt forgatókönyv, ahol szépen illeszkednek össze a dolgok nagyobb zökkenõk, következetlenségek nélkül. Az "idõutazás" nem okoz döccenõt, belesimul a történetbe, semmi erõltetettséget nem érzünk, csak minden alkalommal haladunk kicsit elõre a múlt megismerésében.... azt hiszem ez a trió feledhetetlen lesz, ahogy szeretik és tisztelik egymást... arra vágyunk, bárcsak minket is bevennének!:)))))))

Azt hiszem ilyen szép lezárással még talán nem is találkoztam, mint ennek a sorozatnak a végén... A lelkemet elemelte a földtõl!:)

KÉP - felirat - ugye, milyen jó látni.... és ez a válasz a kérdésre... hát igen, nem lehet nem szeretni!:)
8/10
offtopic
edimir 2017 jún. 15. - 22:44:33 8/10
(230027/239045)
Chicago Typewriter

Csók

KÉP: s ha ezúttal el is marad a szenvedélyes csókjelenet, de azért egy puszi még kijár, ahogy a készítõknek a pont érte!:))))
8/10
offtopic
edimir 2017 jún. 15. - 22:42:47 8/10 Előzmény edimir
(230026/239045)
Chicago Typewriter

Csók

Szeretem a finom humort, harmadszorra már nem szerencsés elsütni ugyanazt a poént, a sorozat készítõi nem is teszik!:))))))))

KÉP: - felirat - itt muszáj volt felkacagnom!:))))))))))))))))