8/10
offtopic
edimir 2017 márc. 19. - 20:19:22 8/10
(226865/239045)
Én már régen láttam a Jumongot, Ljerk az illetékes ez ügyben, õ nem rég nézte újra... A plakát szerint igen....
10/10
offtopic
micike_MSc 2017 márc. 19. - 20:00:21 10/10
(226864/239045)
"Valóban nem szokás a történelmi sorozatokban a csók, de a kosztümösökben azért el-elcsattan..."
Igen, a 24 részes sageuk-ban simán, hiszen régen sem a gólya hozta a gyerekeket, még Koreában sem.
De az olyanokban, ahol valódi nagy történelmi alak életét ábrázolják, ez nem jellemzõ.
Bár az én ismereteim hiányosak, mert ahhoz túl kevés sorozatot láttam, lehet, hogy a férfiaknál máshogy van (pl. a Jumong-ot sem láttam még, csak kb. a 20. részig)...
De a Palota ékkövében (elsõ orvosnõ), a Sillában (elsõ királynõ) nem volt csók, és val'szeg Saimdang (elsõ nõ egy bankjegyen...) sem tesz majd semmi "illetlent". A jelenben sem... :)
8/10
offtopic
edimir 2017 márc. 19. - 19:55:44 8/10
(226863/239045)
Azért azt ne feledjük, hogy amire Saimdangot biztatod, az házasságtörés. Márpedig ezt a mai Koreában nem olyan régen még börtönnel büntették. A 2008-as Family's Honor még épp azzal indul, hogy a szállodába kiszáll a rendõrség, hogy az ott szobát kivevõ férjet leleplezzék. Saimdang korában is bûncselekménynek számított.

Jó, jó, de csak egy csókocska lenne... egy apró, szinte ártatlan ajakérintés... - mondhatnád. De vajon nem akkor lenne Saimdang igazán kegyetlen, ha ezt engedné? Egyrészt megállítani ezen a ponton egy egészséges szerelmes férfit nem egyszerû. Másrészt pedig ennek nem lehet folytatása... lopott gyengédségek, érintések, csókocskák a lebukást kockáztatva mindenkor, ez nem az õ világa, nem csak veszélyes, de méltatlan is lenne hozzá....

Ahogy micike is említette... a házasságkötéssel a kíváncsi, örömteli, merész és szerelmes Saimdang meghalt, lett belõle a józan és gondoskodó feleség és anya.

Szerelem, hûség.... Kihez is miként köti? A szíve mélyére titokban szeretheti a Herceget, a kamaszkori elsõ szerelmet dédelgetheti magában, DE SOHA nyilvánosan ezt ki nem mutathatja! Szerelem nem köti a férjéhez, csak a kötelesség, ez nyilvánvaló, de mivel magára vállalta ezt, így ez rajta örök béklyó.... Amit nem enged levetni a saját önbecsülése egyrészt, másrészt a Határ meghúzásával egyben a Herceget is védi. Kettõjük közül az egyiknek muszáj észen lennie, nehogy a szenvedély hálójába gabalyodjanak.

Tudom, a következõ érvemtõl a hajad téped és tiltakozol, hogy Nem, NEM!!!!! De Saimdang anya. Hogyan tudná a gyermekeit nevelni, a jóra inteni, ha közben az õ lelkiismerete sem tiszta. Márpedig neki nem csak a tükörbe, de a gyerekei szemébe is kell néznie minden nap.... Önbecsülés és anyai szerep... legyinthetsz rá, de Saimdangnak ezek fontosak, neki csak ezek maradtak elszegényedve és egy ilyen házasságban.

Hogy ettõl õ már nem nõ? Miért ne lenne az. Egy szerelmes nõ, aki képes épp a szerelméért áldozatra.. elõször egy nem kívánt frigyre, másodszor a szerelmese "megfékezésére"... eddig és nem tovább... annak a bizonyos Határ meghúzására....

Nem az számít, hogy lebukhatok-e, nekem legyen tiszta a lelkiismeretem... bocs, de ebbe a csók nem fér bele....
10/10
offtopic
micike_MSc 2017 márc. 19. - 19:50:58 10/10
(226862/239045)
Nos, akkor Lee Young Ae-nél van a kutya elásva, de jó mélyen... :)))))))
A Saimdang feliratának keresgélése közben két oldalon is olvasgattam, olvasgatom a kommenteket, és sokan pont õmiatta nézik a sorozatot. Volt, aki szerint LYA már nem vállal olyan szerepet, ahol csókolózni kell... 2005-ben vonult vissza, azóta csak a családjával (idõsebb férjével és ikergyerekeivel) foglalkozott - viszont a Saimdang fõszerepét elvállalta. https://hu.wikipedia.org/wiki/I_Jonge

A 15. részben hivatkozott "A bosszú asszonya" c. film Park ChanWook bosszú-trilógiájának utolsó darabja, 2005-ben készült.
"Lee Geum-Ja 13 évet húz le a sitten, mert saját vallomása szerint elrabolt és meggyilkolt egy kisfiút. A börtönben két becenéven ismerik: egyik A Boszorkány, másik A Jószívû. Szabadulása után aztán az egykoron ártatlan, szende lány, miközben látszólag próbál visszailleszkedni a társadalomba (egy cukrászda alkalmazottjaként – édes a bosszú, ugye), régi rabtársai hathatós segítségével nekilát megvalósítani azt, amit csak A Tervként emleget. Ennyibõl persze már kihámozható, hogy semmi sem az, aminek látszik, és hogy a dolgok korántsem egyértelmûek, és hát persze, hogy nem. Hiába teszi tiszteletét ugyanis ezúttal a korábbi két filmmel ellentétben egy bona fide gonosztevõ, hiába van meg ezúttal fõhõsnõnknek tényleg minden alapja (ha nem is joga), hogy leszámoljon vele, ha egyszer Geum-Ja kényszeredett és önkéntelen cinkossága miatt magáénak is érzi a bûnt, és ha a bosszú rajta kívül másokat is megillet – talán még megalapozottabban..."
https://geekz.444.hu/2016/02/02/park-chan-wook-bosszu-trilogiaja-spiral-a-semmibe

Egyébként engem egy kicsit zavar, hogy Lee YoungAe 45 évesen játszik egy kb. 36 éves nõt (jelenleg mindkét idõsíkban ez az életkora), míg SSH valóban annyi, amennyi a szerepe szerint is (39-40). A jelenben nem annyira zavaró, de a múltban az akkori hajviselettel együtt az elvileg fiatalabb Saimdang sokszor tûnik jóval idõsebbnek az õ Hercegénél... :)
Illiona 2017 márc. 19. - 19:47:36
(226861/239045)
Közben a Siriust nézem, uh! nagyon nagyon izgalmas!
Nincsen szerelem, nyulás, hûség, csak ami van: bunyó, bosszú, kábitószer, halál, korrupció!
Minden pontosan összerakva!
Eleinte nem is ismertem fel a fiúkat, de már rájöttem, hogy ikrek...

a Sirius plakátja. Elég beszédes...
Illiona 2017 márc. 19. - 19:44:30
(226860/239045)
Jó én nem is annyira csókra gondoltam, hanem ugy általában valami jelre, pl csókra.

Saimdangtól mégpedig, hogy még mindig érez valamit, hogy nem mult el a régi varázs...
Vagyis ha már annyira szemérmesek (álszemérmesek) hogy nem csókolóznak, akkor helyette bármi megtette volna.

Ja! eszembe jutott! biztosan mondott szerelmes szavakat, csak épp nem lehetett hallani!!!

Amugy magánemberként sajnáltam szegény Song Seung Hunt, hogy ezzel a hangtalan, "öreg" nõvel tették össze, vagyis titkon örülök a csókmentességnek, csak a sorozat szempontjából nem örülök.

Érthetõ voltam???
8/10
offtopic
edimir 2017 márc. 19. - 19:17:59 8/10
(226859/239045)
Szép estét!:))) Mélyen egyetértek azzal, amit írtál.... csak néhány kiegészítõ....

Valóban nem szokás a történelmi sorozatokban a csók, de a kosztümösökben azért el-elcsattan...

Kép: Arang and the Magistrate és az Moon that Embraces the Sun

Itt pedig a Faithbõl az a bizonyos jelenet....
https://www.youtube.com/watch?v=cbVrKFAm9WU
10/10
offtopic
micike_MSc 2017 márc. 19. - 18:38:17 10/10
(226858/239045)
Az mondjuk felettébb érdekes, hogy ahhoz ragaszkodtak a készítõk, hogy Saimdang és Lee Gyeom között nem lehet romantika...
....de az csöppet sem zavarta õket, hogy Saimdang fia hogyan beszél az anyjával.
Errõl már korábban volt szó ugyan, csak akkor nem írtam konkrétan errõl: mármint arról, ahogyan a gyerekek és a szolgáló is beszél a pipogya férjjel, apával - de ez még szerintem elmegy a négy fal között. Az már valóban túlzás volt, amikor a tudóska fiú a Biikdang-ban idegenek elõtt visszabeszélt, sõt kiabált az anyjával.
Ehhez nem kell konfuciánus társadalom, minden normális közösségben elvárható, hogy egy gyerek nem beszél ilyen csúnyán a szüleivel mások elõtt, az én gyerekeimnek sem jutna eszébe soha ilyesmi.
Illiona 2017 márc. 19. - 18:38:07
(226857/239045)
én ezt mind értem, és meg is értem.
De ez egy film, nekünk, mai modern embereknek.
A koreaiak igaz hogy szentként tisztelik Saimdangot, de azért valami kis kedvesség belefért volna.
Azonkivül, már ott is fordult egyet a világ, a Palota Ékköve óta.

Vagyis belefért volna egy lépcsõfokkal több, mint a PÉ:

Amiatt, hogy ha megcsókolja mondjuk Lee Gyeomot, vajon az 50 000 Wonos egybõl csak 30 000 Wont érne?
Azért ez elgondolkodtató .)))
Azzal nem vagyunk itt tisztában, hogy a koreai társadalom is lassan, de változik.
Már ott is fogják a kezüket a fiatal párok, és sokan összeköltöznek, esküvõ nélkül.
Lehet persze ez a koncepció, de már nem ez a hiteles.
10/10
offtopic
micike_MSc 2017 márc. 19. - 18:18:58 10/10 Előzmény Illiona
(226856/239045)
Nos, azt hiszem, XXI. századi szemmel nézve tök igazad van, de ez a sorozat a koreaiak által nagyon tisztelt valódi történelmi személyiségrõl szól, aki a korabeli konfuciánus elvárásoknak megfelelõen nem csalhatta meg a férjét. Errõl beszélt is SSH egy interjúban, hogy õ tkp. a szerepe szerint "negatív" karakter, aki a szerelmével ostromolja az 50.000 won-os Saimdangot, de ez a szerelem nem teljesedhetett be az adott környezetben...
Korábban belinkeltem Saimdang életrajzát, mely szerint 7 gyermeke volt, de a férje nem volt ilyen pipogya alak, mint a sorozatbéli, hanem valódi tudós volt, méghozzá a Yi-klánból (lsd. Yi SunShin admirális). Viszont ott is említést tettek arról, hogy mikor a férj ágyast vett magához, akkor Saimdang a hegyekbe vonult egy darabig - elmélkedni gondolom -, mert az volt az akkoriban elfogadott reakció egy asszony részérõl, nem a palacsintasütõ, sodrófa, válás, meg ilyesmik... És a 15. részben a jumo-t már egyértelmûen megnevezték az érdemtelenül hivatalnoknak kinevezett férj késõbbi ágyasaként.
Ez a férj egyébként egy borzalmas alak, egyszerûen próbálok rá úgy tekinteni, mint a koreai sorozatokban oly' jellemzõ idétlen figurára, aki feszültség-levezetést szolgál...
Ráadásul Saimdang olyan szépen beszélt róla az anyák gyûlésén, amikor támadták - bár azért ott a maga becsületét is védte, sõt elsõsorban szerintem azt.

A 16. részt még csak felületesen láttam, mert nem akartam felirat nélkül megnézni, de ma mindenképpen sort kerítek rá, ilyenkor az angol is megteszi.
"Na most akkor? ott a barlangban? egy csók olyan nagy dolog lett volna tõle? Szerelem nélkül minden mennyiségben mindenkor, de a szerelmemmel nem, mert a tisztesség minden elõtt! Végül is mi is a tisztesség? Mi is a hûség?"
Errõl most a "Micsoda nõ" jutott eszembe (épp a minap volt a tv-ben sokadszor, háttérnek mindig jó): ott az utcalányok számára a saját testük áruba bocsátása nem volt probléma, de a csókot nem engedték, mert az bensõséges...
...Saimdang 16 éves volt, mikor a herceg megmentése érdekében hozzáment ehhez a már akkor is lusta "tudós"-hoz, és mire Lee Gyeom odaért, már elhálták az éjszakát...
Az a szenvedélyes, mindig mosolygós fiatal lány "meghalt", lett belõle egy kötelességeit teljesítõ asszony, aki már csak a gyermekeinek él. Ráadásul önmagát okolja a templomi mészárlásért, így még érdemtelennek is tartja magát arra, hogy bármi jó történjen vele vagy a családjával (többek között emiatt lázadozik a középsõ fiú is).
A férjével nem hiszem, hogy megtapasztalta volna az igazi gyengéd, bensõséges, szenvedélyes testi szerelmet, így valószínûleg fogalma sincs arról, hogy mirõl marad le (különben is "megérdemli", magát bünteti mindenért...)

Történelmi sorozatokban meg nem nagyon szoktak csókolózni (sem), a Palota ékkövében pedig úgy teljesedett be a szerelmük (mármint JangGeum és Min JeongHo között), hogy semmi "akció", aztán meg egyszercsak már volt gyerekük, oszt jónapot. :))))
Sõt, a jövõt elnézve (mármint a 16. részre gondolok), mikor a férjének írt levelet és küldött pénzt JiYoon, ott is olyan szívhezszólóan "beszélt", hogy a férjének potyogtak a könnyei, majd még elrebegett egy "saranghae"-t, úgyhogy nem sok romantikát várok SSH-val sem...

Hiába no, vannak azért ilyen nõk, akik ilyen kitartó ostromlás után is ellen tudnak állni ennyi gyönyörûSSHégnek... Érthetetlen! :)))))))))))))))
Illiona 2017 márc. 19. - 17:46:44 Előzmény edimir
(226855/239045)
Saimdang

Van egy múlt, hogy õ és Lee Gyeom nagyon szerették egymást.
Lehetett ez az egyetlen igazi, tiszta, örökreszóló szerelem. (?)

Elszakadnak, és eltelik 20 év.

Akkor kihez tartozik most Saimdang?
Talán a rákényszeritett férjhez, aki kihasználja, minden gondot ráhagy, nem lehet bizni benne, nem gondoskodik a családjáról?
Csak azért, mert épp õ volt kéznél, amikor Saimdangot "muszáj" volt férjhez adni?

Vagy tartozik a szerelméhez, aki nem létesitett saját családot, hanem csak kullogott az életben 20 éven keresztül.

Vagyis a csóktalanság a barlangban egy nagyon nagy hiba volt Saimdang részérõl, hiszen igy, ezzel csak "semmilyen" nõ lett, igy, csupa kisbetûvel.
10/10
offtopic
micike_MSc 2017 márc. 19. - 17:32:45 10/10
(226854/239045)
Szép napot Mindenkinek!
Visszaolvastam a szülinapi nyüzsgést (már amennyire telt tõlem)...
Úgy látszik, van az a "provokáció", amiért az Olvasó üzemmódban lévõk is megszólalnak... :))))))
Illiona 2017 márc. 19. - 17:30:51
(226853/239045)
Igen, ez lehet egy koncepció.

DE!
Mig Tokmán szüzként élt és halt, és az egész "nõi" mivoltát "feláldozta" a hatalomért.
Hiszen az uralkodói lét az nemtelen. (mármint nemiségtõl mentes.)
Nem is ismerte az élet erotikus oldalát, azt sem tudta, az mi fán terem.
(Bár katonaként a férfiak között nem kevés pajzán szöveget hallhatott...)

Saimdang viszont nagyon aktiv, ami a nemiséget illeti.
Házasélete során mindent megtapasztalhatott, amit lehetett, ha akarta, ha nem .
Engedelmesen .... szült 4 vagy akárhány gyereket, és a férj mindig kész volt egy kis "katymatyolásra", dörgölõdésébõl legalább az jött le.

Vagyis a nemiség, a nõi lét megjelenik fizikai szinten is, 20 éven keresztül, mindennapo lehet a számára.

Na most akkor? ott a barlangban? egy csók olyan nagy dolog lett volna tõle?
Szerelem nélkül minden mennyiségben mindenkor, de a szerelmemmel nem, mert a tisztesség mindem elõtt!
Végül is mi is a tisztesség?
Mi is a hûség?
8/10
offtopic
edimir 2017 márc. 19. - 16:58:17 8/10
(226852/239045)
Saimdang - Silla

Hmmm.... tudod, épp az jutott eszembe, hogy lesz egy közös pont Sillában és a Saimdangban (legalábbis a múltban játszódó jelenetekben), hogy a nagy szerelmet, a nagy szenvedélyt is egyetlen csókjelenet nélkül fogják ábrázolni.... de már hozzászoktunk Sillában is a "tükrözõdéshez"!:)))))))))))))))))))))))))))

KÉP: Silla ...Õfelsége (tilosletokmanoznom) és Bidam
8/10
offtopic
edimir 2017 márc. 19. - 14:14:27 8/10
(226851/239045)
Vigyázz, a több romantika még pénzromláshoz vezetne!:)))))))))))))))))))))))))))))))
8/10
offtopic
edimir 2017 márc. 19. - 14:03:14 8/10
(226850/239045)
Saimdang

16. rész felirat nélkül

... búcsúzó tekintetek 2.
8/10
offtopic
edimir 2017 márc. 19. - 14:02:23 8/10
(226849/239045)
Saimdang

16. rész felirat nélkül

... búcsúzó tekintetek 1.
8/10
offtopic
edimir 2017 márc. 19. - 14:01:01 8/10
(226848/239045)
Saimdang

16. rész felirat nélkül

Puin.... veri fel az éjszakát a a pipogya férj kétségbeesett kiáltása.... itt a megmenekülés, de nagy az ára.... az elválás elkerülhetetlen... Oszo!... küldi útjára az asszonyt a férfi.... vissza kell térned a saját világodba... ez az utolsó, amit még megtehet érte... Oszo!.... Vége ennek a furcsa...bensõséges éjszakának... milyen hideg is lett hirtelen....
8/10
offtopic
edimir 2017 márc. 19. - 13:54:34 8/10
(226847/239045)
Saimdang

16. rész felirat nélkül

Eközben felbukkannak a felmentõk is...
8/10
offtopic
edimir 2017 márc. 19. - 13:52:58 8/10
(226846/239045)
Saimdang

16. rész felirat nélkül

... a varázs megtört... vissza a rideg valóságba....